Yapay zekanın hiç bilinmeyen bir özelliği ortaya çıktı!

Arkadasin dediklerinden en ufak bir sey anliyorsam Arap olayim. konu din felsefe degil diyor iki mesaj altta dine para yatiracagimiza bilime gitsin diyor.
Yapay zekayi insana yerlestirme fikri yeni degil diyorum, adam bana Crysis ornegi vererek kendini yalanliyor. Arkadasin konusundan zaten cop akiyor.
Abi güzel diyor iyi diyor ama gelişim zor. Çünkü herkes kar odaklı bu hayatta.

Yapay zeka kar etmez ama yapan şirketi edebilir.
Sirket degil zekayla birlesmesj hocam insanla birlesmesi ile bir simbiyotik iliski olacaksa yapay zekanin bizden ogrenmesi ve kendisinin kendi kendine var olabilmesi gerekir. Onun disinda yapay zeka bizim bir parcamiz olur burada da yapay zeka kar etmez. Ben cekic kullandigim icin cekic kar mi ediyor, hayir :D.
Yapan sirketler de hay masallah esek yukuyle kar ediyorlar, OpenAI bir senede nasil da Microsoft sponsorlugu aldi...
Evet. Gelisiyor ama yavas. Evet yazarken bas parmaklarim asindi. Neyse uyku muyku kalmadi beste uyanacaktim artik uyanik kalirim, fizige de olu kafayla girerim.
Tüm canlılar özünde zaten karbona dayanıyor mutlaka araştırmanı öneririm , Amino asitler amin ve karbo silik asitler proteinler ... bu DNA yani nükleik asit olanlar misal , Nükleotit ve Nükleosit denilen asitlerden oluşuyor bu Adenin Guenin Sitozin bunların hepsi genetikte birer harf ve bu harflerin dizlimi sonucu senin kedi mi köpek mi hangi genom insan genomumu yoksa atıyorum akrep genomumu ne kadar sinirin sinir hücren olacak .. Lakin tüm bunların yanı sıra bu biyolojik yaşam ekosisteme bağlı ve ekosistemin dışında sürdürülebilir değil .

İşbu elektronik ve mekatronik simbiyotik çözümler ekosistemin dışında da varlığını sürdürmeni sağlayacak ve senin beslenmen enerji kalori üretmen için de ve entropini düşürüp nihayetinde ölmeni engelleyecek çözüm olay bu kadar basit .

Yani BİR DENİZ ANASI GİBİ ÖLÜMSÜZ OLMAK İSTESEN EN UFAK BİR HASAR DA ÖLECEKSİN DENİZ ANASI ÇÜNKÜ ZAYIFTIR , SONUÇTA İLLA Kİ OLASI BİR EKOSİSTEMDE BAŞINA MUHAKKAK BİR DURUM GELECEK , DENİZ ANALARININ BAZI TÜREVLERİ ÖLÜMSÜZ LAKİN ŞİMDİYE DÜNYANIN DENİZ ANASIYLA DOLMASI LAZIM DI ? ÇÜNKÜ MEVCUT KOŞULLARA DAYANAMIYORLAR .

İşte simbiyotik bir yaşam bunu çözebilecek bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor mesele bu .
İnsandaki leptitlerin bile bir sınırı var , ve sürekli bölünen hücreler nihayetinde bir süre sonra artık yenilenemiyorlar .
Evet bu sebeple hucrenin bolunebilirligini arttirmak icin bolundukce kisalan o ipligi sabit tutmaya calisacak kimyasallar uretmeye calisiyorlar. Yapay zekadan daha kolay insani canli tutabilecek bir faktor. Yapay zekanin insan evrimine katkisi insani hizlandirmasi yonunde olacak ya da insani iyice uyusuklastiracak yonde.

Gitmemis miydin az once?

Zaten ben kaçtım kardeşim ya , burası çer çöp yuvası zaten , sana bu forumda iyi vakitler dilerim sen de dayanamazsın gidersin herhalde .

Akademik makalelere bir göz at , anlayacaksın bütün imkanlarımız kaynaklarımız teknolojimiz her şeyimiz mevcut .

Lakin bunu biz kullanamıyoruz , çünkü millet oldukça kıt akıllı bütün dünya aslında delirmiş kafayı yemiş mesele bundan ibaret .

Haliyle de bu kafayı yemiş insanlar tıpkı bir delinin eline atıyorum bir milyon dolar vermek gibi , delicesine tüketiyorlar dünyayı

ZATEN DÜNYA TÜKENDİ HEM TAŞIMA KAPASİTESİ AÇISINDAN HEM DE DÜNYA KAYNAKLARI ARTIK SÜREĞENLİĞİNİ KAYBETTİ , ÇÜNKÜ HADDİNDEN FAZLA TÜKETİNCE NÜFUSTA SEKİZ MİLYARA ABANINCA NANAY OLDU DÜNYA .

O kıtlıklar şunlar bunlar da hep bu yüzden

Sana bu arada bu kıt akıllılar yüzünden bol sabır diliyorum

Herkese iyi geceler .

Tüm canlılar özünde zaten karbona dayanıyor mutlaka araştırmanı öneririm , Amino asitler amin ve karbo silik asitler proteinler ... bu DNA yani nükleik asit olanlar misal , Nükleotit ve Nükleosit denilen asitlerden oluşuyor bu Adenin Guenin Sitozin bunların hepsi genetikte birer harf ve bu harflerin dizlimi sonucu senin kedi mi köpek mi hangi genom insan genomumu yoksa atıyorum akrep genomumu ne kadar sinirin sinir hücren olacak .. Lakin tüm bunların yanı sıra bu biyolojik yaşam ekosisteme bağlı ve ekosistemin dışında sürdürülebilir değil .

İşbu elektronik ve mekatronik simbiyotik çözümler ekosistemin dışında da varlığını sürdürmeni sağlayacak ve senin beslenmen enerji kalori üretmen için de ve entropini düşürüp nihayetinde ölmeni engelleyecek çözüm olay bu kadar basit .

Yani BİR DENİZ ANASI GİBİ ÖLÜMSÜZ OLMAK İSTESEN EN UFAK BİR HASAR DA ÖLECEKSİN DENİZ ANASI ÇÜNKÜ ZAYIFTIR , SONUÇTA İLLA Kİ OLASI BİR EKOSİSTEMDE BAŞINA MUHAKKAK BİR DURUM GELECEK , DENİZ ANALARININ BAZI TÜREVLERİ ÖLÜMSÜZ LAKİN ŞİMDİYE DÜNYANIN DENİZ ANASIYLA DOLMASI LAZIM DI ? ÇÜNKÜ MEVCUT KOŞULLARA DAYANAMIYORLAR .

İşte simbiyotik bir yaşam bunu çözebilecek bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor mesele bu .
İnsandaki leptitlerin bile bir sınırı var , ve sürekli bölünen hücreler nihayetinde bir süre sonra artık yenilenemiyorlar .
Canlılar adapte olur. Ne de olsa canlılar bölgeye adapte olmak adaptasyon geçiriyor belli bir zaman sonra ama yapay organlar ile yada simbiotikler ile adapte olur mu bilmiyorum abi. Çünkü şu anki durum gerçek organın yerini yapay bir şeyler aldığında vücudun tüm bütünlüğünü kötü yönde etkilediğidir.

Bizler zaten makine gibiyiz. Her şey sistematik çalışıyor vücutta ve ne ilginçtir ki kısıtlı da olsa bazı yapay organlar ile vücut çalışıyor ama şu anki gözlemlere göre bu çok çok verimsiz. Gerçek bir organın yanına bile yaklaşamıyor.

Örneğin kalp ritimleri sağlıklı çalışmaz kalp pili idare ediyor ama asla sağlık olan bir kalp gibi çalışmıyor yada elektronik protez kollar falan.

İlerisi için bilmiyorum abi şu an az da olsa teknolojik olarak belirlik ülkeler dorukta ama dünyanın geri kalanın göre bu dorukluk miktarı çok sığdır.
Dunyanin yarisindan fazlasi hala eliyle yemek yiyor hocam.

Organlar da gelisiyor, yapay zeka da gelisiyor, insan internet ortamina dogru evrimlesiyor. Cok degil eskisine kiyasla az zaman kaldi fakat daha hala var. 20 sene once yapay zekayi bosver cs1.6 botlari vardi anca ates edebilen.
Zaten ben kaçtım kardeşim ya , burası çer çöp yuvası zaten , sana bu forumda iyi vakitler dilerim sen de dayanamazsın gidersin herhalde .

Akademik makalelere bir göz at , anlayacaksın bütün imkanlarımız kaynaklarımız teknolojimiz her şeyimiz mevcut .

Lakin bunu biz kullanamıyoruz , çünkü millet oldukça kıt akıllı bütün dünya aslında delirmiş kafayı yemiş mesele bundan ibaret .

Haliyle de bu kafayı yemiş insanlar tıpkı bir delinin eline atıyorum bir milyon dolar vermek gibi , delicesine tüketiyorlar dünyayı

ZATEN DÜNYA TÜKENDİ HEM TAŞIMA KAPASİTESİ AÇISINDAN HEM DE DÜNYA KAYNAKLARI ARTIK SÜREĞENLİĞİNİKAYBETTİ , ÇÜNKÜ HADDİNDEN FAZLA TÜKETİNCE NÜFUSTA SEKİZ MİLYARA ABANINCA NANAY OLDU DÜNYA .

O kıtlıklar şunlar bunlar da hep bu yüzden
Kitliklar tamamen tarimin duzensizligi ve ucuncu dunyanin fakirligi yuzunden. Suyun altinda kalmaktan duvarlarla kurtulan Istanbuldaki herkes asagiya dogru tukurse sel basacak ulke Hollandanin tarim kari Turkiye'den yuksek. Butun dunya doyurulabilir fakat ulkeler fakir.

Not : bunun nedeni mevcut pratiğin olmaması , aslında yapay organlar sorunsuz lakin dediğim gibi ticari ve kar amaç faaliyet güden kaynak sarfiyatı muhabbeti yüzünden sen o tasarrufu edemezsin , kanser tedavisinde bile durum böyledir ve dahi bir çok geniş skalada her şeyde .
Yani o yapay organ var ya da o terapiler var hepsi her şey var ama onu tatbik edecek ne donanımda bir uygulayıcı var ne de bunla alakalı üretilmiş bir mamül.

Yani mesele işin ticari boyutu .

Örneğin bir nükleer tepkime için koca koca santraller tesisler inşa ediliyor koca koca başlıklar üretiliyor , onlar olmayınca nükleer termonükleer tepkime istenilen boyutta yapabiliyor musun ? Lakin görüyorsun dünya da nükleer santral var üretilmiş ve elektrik üretiyor , şimdi sen o tasarrufu edemediğinden nükleer santral işi yalan diyebilir misin ?

demem o ki mesele bu kadar basit , her şey var ama o her şeyden tasarruf edebileceğin akıl bizim insanlıkta yok .

Canlılar adapte olur. Ne de olsa canlılar bölgeye adapte olmak adaptasyon geçiriyor belli bir zaman sonra ama yapay organlar ile yada simbiotikler ile adapte olur mu bilmiyorum abi. Çünkü şu anki durum gerçek organın yerini yapay bir şeyler aldığında vücudun tüm bütünlüğünü kötü yönde etkilediğidir.

Not : bunun nedeni mevcut pratiğin olmaması , aslında yapay organlar sorunsuz lakin dediğim gibi ticari ve kar amaç faaliyet güden kaynak sarfiyatı muhabbeti yüzünden sen o tasarrufu edemezsin , kanser tedavisinde bile durum böyledir ve dahi bir çok geniş skalada her şeyde .
Yani o yapay organ var ya da o terapiler var hepsi her şey var ama onu tatbik edecek ne donanımda bir uygulayıcı var ne de bunla alakalı üretilmiş bir mamül.

Yani mesele işin ticari boyutu .
Çünkü bizler bir üst akıl için sayıdan ibaretiz abi. Onlar için bir değerimiz yoktur.

Dunyanin yarisindan fazlasi hala eliyle yemek yiyor hocam.

Organlar da gelisiyor, yapay zeka da gelisiyor, insan internet ortamina dogru evrimlesiyor. Cok degil eskisine kiyasla az zaman kaldi fakat daha hala var. 20 sene once yapay zekayi bosver cs1.6 botlari vardi anca ates edebilen.
40-50 yıl önce Ray Tracing bile vardı. Yani aslında bir çok şeyi de insanlardan gizliyor olabilirler.

Çünkü bizler bir üst akıl için sayıdan ibaretiz abi. Onlar için bir değerimiz yoktur.

40-50 yıl önce Ray Tracing bile vardı. Yani aslında bir çok şeyi de insanlardan gizliyor olabilirler.
Insanlardan gizlenen cok sey var, kullanima sunulmasi cok zor olan seyler var. NVidia dandik bir driver update yayinlasa icinden iki sene sonra cikacak GPUlarin ozlelikleri cikiyor. Ebaylerde engineering sample yazan binbir adet cpu var sonraki nesle cikmasi planlanmis.

Butun proframlarinizin sonraki Windows surumunde nasil calistigini dusunuyorsunuz, firmalar sizden once ediniyor bunlari. Elemanin teki GTA6yi sizdirdi Nvidia, Amd, Microsoft hepsi bilgi sizdirdi.

Her şey var lakin bizler o ilkel çağlarda yaşıyoruz PRİMİTİF yani hatta ağaçtan elma falan topluyoruz .

Dünyada harcanan kaynakların nerelere harcandığıyla alakalı ufak bir araştırma yap anlayacaksın , bütün mesele bizim insanlığımızın cahilliğinden ibaret yani .

Bir bilgisayarın üretilmesi için nanometrik seviyede cihazlar gerekir o transistörler o devreler hassas cihazlar ve sayısız teknoloji var mı var üretiliyor mu evet lakin o bilgisayar bende yok diye bilgisayarlar yalan diyemeyiz bütün mesele bu yani .

Geri
Yukarı