Yaratıcı - zaman ilişkisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Ayewun

Decapat
Makaleler
6
Yer
Japonya
Daha fazla  
Öncelikle iyi bayramlar dostlarım. Bugün internette gezerken "yaratıcı nasıl ezelden beri var oluyor?" diye bir başlık gördüm. Okudum ve bunu da sizlerle paylaşmak istedim. Ateist kardeşlerim bir yaratıcıyı zaten kabul etmiyorlar. Linç yemek istemiyorum🙃. sadece sizin bu konuda ne düşündüğünüzü merak ediyorum.
Zaman zaten yaratıcının yarattığı bir MAh'luk veyahut bir kuraldır. Bu sebeple de kendi yarattığı bir kurala bağlı olmasını elbette bekleyemeyiz. Kendi koyduğu kurala bağlı olursa elbette bu bir yaratıcı olmaz. Yaratıcı da bu zaman kavramını sonradan yaratmıştır. Bu sebeple de kendisi zaman kavramına bağlı değildir. Çok basit bir açıklama ama bunun üzerinde bayağı düşündüm. Sizce mantıklı bir düşünce mi, fikirlerinizi bekliyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Carl Sagan'ın boyutlar hakkındaki şu açıklaması, zihin ve kavramlar üzerine transpoze edilebilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yaratici kavramini evrendeki yasalar kumesiyle iliskilendiremezsin, cunku iliskilendirmeye kalkarsan altindan kalkamayacagin sorularin hedefi olursun. ( yaraticinin yaraticisi, kaldiramayacagi tasi yaratabilir mi vs )

Evrendeki yasalardan bagimsiz bir tanri tasviri de, ayni bu konudaki gibi; sadece kabul olarak kalir.

Zamandan bagimsizdir, her seyi olmadan bilir vs gibi ozellikler birer uydurmadan ibaret. Bizim inandigimiz tanrida olmasini istedigimiz seyler yalnizca.

Evren E kumesiyse, tanri ya bu E kumesindedir ya da degildir.
Eger E kumesindeyse kendi kurallarina bagimli olmak zorundadir.
E kumesi disindaysa ispatlanamaz ve yanlislanamaz. Hakkinda oldugunu iddia ettiginiz hic bir seyin gercekligini 8 kanatli unicornun varligindan daha inanilir kilamazsiniz.

Yaratıcı kavramını evrendeki yasalar kümesiyle ilişkilendiremezsin, çünkü ilişkilendirmeye kalkarsan altından kalkamayacağın soruların hedefi olursun. (yaratıcının yaratıcısı, kaldıramayacağı taşı yaratabilir mi vs.)

Evrendeki yasalardan bağımsız bir tanrı tasviri de, ayni bu konudaki gibi; sadece kabul olarak kalır.

Zamandan bağımsızdır, her şeyi olmadan bilir vs. gibi özellikler birer uydurmadan ibaret. Bizim inandığımız tanrıda olmasını istediğimiz şeyler yalnızca.

Evren E kümesiyse, tanrı ya bu E kümesindedir ya da değildir.
Eğer E kümesindeyse kendi kurallarına bağımlı olmak zorundadır.
E kümesi dışındaysa ispatlanamaz ve yanlışlanamaz. Hakkında olduğunu iddia ettiğiniz hiçbir şeyin gerçekliğini 8 kanatlı ünikornun varlığından daha inanılır kılamazsınız.
Yaratıcı kendi yarattığı varlıklarla aynı kümede olamaz. Nasıl ki bir ressam kendi eserine benzemez ise yaratıcı yani Allah da yarattıklarının hiçbirine benzemez. Bu sebeple de aynı kümede olmaları mümkün değildir. Başka kümede olursa da bize binlerce uyarıcı olan nebileri de yollamış. Bu nebiler de normal insanların yapamayacağı mucizeleri gerçekleştirdiler. Buradan da anlayabilirim yaratıcının olduğunu.

Hatta yaratıcının varlığının kanıtıdır bu video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca yazım yanlışlarını düzelteceğim diye canım çıktı diyebilirim🙃.

Hatta yaratıcının varlığının kanıtıdır bu video:
Başka yerlerim ile gülüyorum şu an. Bu örnekler biteli çok olmadı mı ya? "Bu kalemin bile bir yaratıcısı varsa...." bu kadar komik bir cümle olamaz. Kalem etkendir yani öznesi bellidir. Kalem ihtiyaçtan ortaya çıktı. Yapan ihtiyacı olduğu için yaptı. Bunu evrenin yaratılışına uyarlarsak o zaman tanrı da evreni ihtiyacı olduğu için yapmış olur. Tanrının ihtiyacı mı var?

Çoğu şey zamanla olur o zaman zamanın kendisi de bir yaratıcı olmaz mı?
Hayır mümkün değil. Zamana bağlı olamaz. Çünkü zamanı da kendisi yaratmıştır. Bir zat kendi koyduğu kurala bağımlı olamaz ki olursa bu zat yaratıcı olamaz.

Kalemin kendi kendine oluşmadığını, bunun ihtiyaca göre belli bir planla, bilinçli bir canlı tarafından üretilen bir şey olduğunu bildiğimiz için hem de bunun aksine bir deneyimle (kalemlerin bazı ağaçlarda yetiştiği yada yerin altından çıktığını) gibi bir deneyim ile karşılaşmadığımız için "kendi kendine oluşmadı" diyebiliyoruz. Evren için aynısını söyleyebilmek için hangi deneyiminiz var? Kaç tane evrene rastladığınız, bu kaçıncı yaşamınız yada aynı kalemde vardığımız yargı gibi daha önce hangi bilinçli bir şeyi deneyimlediniz de bu evren kendi kendine oluşamaz diyebilesiniz? Bu kadar mı kıt görüşlüsünüz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı