Yoruldum

Kendi çizgilerin olmalı. Bende antidepresan kullandım. Fakat kullanmaya başlarken aklımda hep şu düşünce vardı 'Bunlara bağlı yaşamayacağım.' Kendi görüşüm, bu tür ilaçlar kullanmak acizliktir, güçsüz olduğunu kabullenmektir. Sen yorulduğunda dinlenmen için hayat seni beklemez aksine vurdukça vurur. Benim de yaşım 24 ama bir sorsan neler yaşadım. Kısacası ilaç konusunda sana tavsiyem bir süre kullan sonrasında eğer biraz toparlandığını hissediyorsan bırak ilaçları. Bende yarıda bırakmıştım hiçbir şey olmuyor. Kendinden emin olman gerekiyor. Kilo konusuna gelince, insanlar ne yazık ki bu konuda çok acımasız olabiliyor. Senin bu konuda yapman gereken 'Ben ne istiyorum? Böyle yaşamaktan mutlu muyum?' sorularını sormak. Eğer memnun değilsen bunu değiştirmek için bir şeyler yapmalısın. Her zaman şunu söylerim 'Bu ülke de Mustafa Kemal Atatürk'ü bile eleştiren bir kesim var. Herkesi memnun edemezsin.' Bu yüzden insanların söylediği şeyleri çok ciddiye almanı tavsiye etmiyorum. İnsanlar için değil kendin için yaşamalısın bu hayatı. Kilolarınla mutluysan eğer bu kimseyi ilgilendirmez.

Dostlarım, öncelikle hepinize selamlar, umarım iyisinizdir. Dostlarım, hayat benim için çok zor geçiyor. Bunu sizinle paylaşmak istedim, müsaadenizle anlatmaya başlayayım.
2019 senesinde obsesif kompülsif Bozukluk teşhisi konuldu bana ve ben sürekli ellerimi falan yıkıyordum. Bu hastalığa yakalanan kişilerin neler yaptığını anlatmayacağım. Merak eden arkadaşlar internetten araştırabilirler.
Her neyse işte bu da LGS seneme denk geldi. 2020'de LGS'ye girdim, o zamanlar kilo sorunum falan yoktu, 65-70 kiloydum.
Her neyse, 364 gibi bir puan aldım, kötü bir Anadolu lisesine gittim (ayıptır söylemesi köpek gibi ders çalışıyordum, hırslıydım bayağı yani, hedefim en az fen lisesiydi ama matematik izin vermedi işte).
Şimdi okulda kilom yüzünden falan dalga geçiyorlar, şu an 95 kiloyum, boyum 177, erkeğim. Pandemi sürecinde sadece yiyip, içip, antidepresan içip LoL oynamak oldu ama LoL'de gerçekten huzur buluyordum, rahatlıyordum yani oynadıkça ama her neyse.
Dostlarım şu an 10.sınıfım. Bende 9.sınıf yok, 9.sınıfta gene yiyip, içip, LoL oynayıp gitar çaldım. 1 yıl önce gene öyle aşırı bir kilom yoktu. Hatta yapılıydım, iyiydim ama şu an gerçekten iyi değilim. Anti depresanalar beni çok yoruyorlar. Okulda devamsızlığım özürsüzdü. Sanırım 6 gün; 3 gün daha gitmezsem sınıfta kalacağım. Arkadaşlar, hayatıma nasıl bir yön vermeliyim, ne yapmalıyım? Şu an ders çalışmıyorum, ki muhtemelen mezuna kalacağım ama yolun hala başındayım. Hala bu yoldan dönebilirim.
Arkadaşlar, ne yapmalıyım? Bana yardımcı olun. Bu arada sormak istediğiniz bir şeyler varsa sorabilirsiniz antidepresanlar ile ilgili. Şunu da eklemek isterim ki, yeni bir ilaç daha verildi bana, ritalin diye. Ayık tutacakmış beni. Lustral 100'dü, 50'ye düşürüldü. Yani hapı 2'ye bölüp içiyorum, abizol da aynı şekilde, onu da 2'ye bölüp içiyorum. Doktorum söyledi 3 gün önce. Ritalin 10 mg içmeye başlayacağım, zaten maddi durumumu söylememe gerek yok, iyi olsa zaten keyfime bakarım, rahat olurum. Şu an maddi olarak da sıkışığız, ekonomi kötü. Arkadaşlar, ne yapmalıyım?
Spor yap 5 dakika ile başla haftada 5 gün yap zamanla o 5'i 30 hatta 40 dakika bile yapmanı öneririm. Ağır diyet sakın yapma hatta bence şekeri kesip yediklerine abartmadan az da olsa dikkat etmen yeterli. Önemli olan spor yapman. Şınav, mekik bunları yap kardiyo önermem yanında ağırlık çalışmayacaksan.

Ders içinde aynısını uygulayabilirsin. 1-2 saat ile başla bunu diğer hafta 3 yap mesela. 10. sınıfsın daha çok zamanın var. Bu hayattaki en önemli şey bence önündekine odaklanmak ve ben bunu hayatımda her konuya uyguluyorum. Sadece önündeki işe odaklan, zaman falan bunları düşünme. Bir anda iki şeye düşünmeye çalışma yani ve zaman faktörünü kafaya takma bu çok ama çok önemli. Ben spor yaparken beni zorlayan şeyin sporun kendisi olduğu değil, zaman meselesini kafaya taktığım için zor olduğunu fark ettim ve bu ders için de geçerli. Yani sadece o ana odaklanman lazım şimdi de yaşaman, ileriyi kafaya takmaman lazım. Bakış açını değiştir. "Bugün şu kadar saat çalışacağım." değil de "Şu konulara çalışacağım, şu sayfaları çözeceğim." gibi bak. Zaman faktörü önemli değil. Devamlı zamanı düşünme. Dinlenerek ders çalış her 45-50 dakika da bir 10 dakika dinlen. Hayatın boyunca ne yapmak istiyorsun bunu öğren ve bunu öğrenmek için kendine zaman ver, hedefin de bu olsun. Motivasyona inanmam. Hedef koy bunun için uğraş bu kadar basit bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı