Zayıflamak ve sıkılaşmak için nasıl ağırlık çalışılmalı?

bloodx

Zeptopat
Merhaba, vücüt ölçülerim;

Boy: 186 cm
Kilo: 150 kg
Bel: 115 cm
Basen: 137 cm
Göğüs: 117 cm
Kol: 38 cm

Yatay bisiklet, bar ve ağırlık plakaları var.

Günlük yeme rutinim: ( günlük 1400 - 1600 kalori )

Sabah: 2 haşlanmış yumurta + 4 tane ceviz + 50-100 gr beyaz peynir + 2 kase ev yoğurdu ve arada menemen vs.

Akşam: Mercimek çorbası 3-4 kase + yeşil mercimek 2 kase + 250-300 gr kırmızı veya beyaz et + fırında kabak + ev yoğurdu + kocaman salata
4,5 litre su.

Elimdeki aletleri nasıl kullanmalıyım ve diyetime eklemem veya çikarmam gereken ne var?

( Ağırlıklar için YouTube videosu önerisi çok iyi olur )

@zilyoner
@BreaKSooN05 @ACExACE

Son düzenleme:
En başında beslenme düzeniniz çok yanlış gözüküyor. İlk önce onu bir bilene danışıp gözden geçirin derim.

Size yanlış gelen tarafları nedir
Öncelikle konunun uzmanı değilim, fakat defalarca kilo alıp verdiğim için diyetisyenle konuşmalarım doğrultusunda şöyle basit bir mantık söyleyebilirim;
Sizin vücudunuz bu kadar düşük kaloriye alıştığı zaman, metabolizmanız yavaşlayacak. Diyet yaparken (kilo verme amaçlı olanlar için) dönem dönem aldığınız kalori veya karbonhidrat kısılır. Siz zaten aşırı kıstığınız için sağlıksız bir liste olmuş. Aynı zamanda bu şekilde sürdürülebilir olmuyor maalesef. Şuan bende 125 kg'den 85-90 aralığına inme yolundayım. Örneğin benim beslenme düzenim; (Uzman vs. değilim sadece kendi vücudumu tanıdığım için kendim ayarlıyorum.)

400-500g tavuk ve 100g baldo pirinci sabahtan pişirip 2 öğün şeklinde yiyorum (bazen airfry patateste ekliyorum.)
Akşam da 120g makarna + büyük boy ton balığı
Son öğünden sonra acıkırsam yeşil çay, 1 yeşil elma, birkaç çiğ badem veya çiğ fındık gibi.
Ek olarak evde bulunan salatadan limon ve az zeytinyağı ile yiyorum.

Haftanın 5 günü fitness antrenmanı yaptığımı da belirteyim.

Öncelikle konunun uzmanı değilim, fakat defalarca kilo alıp verdiğim için diyetisyenle konuşmalarım doğrultusunda şöyle basit bir mantık söyleyebilirim;
Sizin vücudunuz bu kadar düşük kaloriye alıştığı zaman, metabolizmanız yavaşlayacak. Diyet yaparken (kilo verme amaçlı olanlar için) dönem dönem aldığınız kalori veya karbonhidrat kısılır. Siz zaten aşırı kıstığınız için sağlıksız bir liste olmuş. Aynı zamanda bu şekilde sürdürülebilir olmuyor maalesef. Şu an bende 125 Kg'den 85-90 aralığına inme yolundayım. Örneğin benim beslenme düzenim; (Uzman vs. değilim sadece kendi vücudumu tanıdığım için kendim ayarlıyorum.)

400-500G tavuk ve 100G baldo pirinci sabahtan pişirip 2 öğün şeklinde yiyorum (bazen airfry patateste ekliyorum.)
Akşam da 120G makarna + büyük boy ton balığı
Son öğünden sonra acıkırsam yeşil çay, 1 yeşil elma, birkaç çiğ badem veya çiğ fındık gibi.
Ek olarak evde bulunan salatadan limon ve az zeytinyağı ile yiyorum.

Haftanın 5 günü fitness antrenmanı yaptığımı da belirteyim.

Öncelikle cevap için teşekkürler

Hocam kalori az ama hiç açlık hissetmiyorum bir de hesapladığımda günlük 100gr karbonhidrat, 120 gr protein ve 80gr yağ alıyorum hocam bir de makarna ve pilava çok düşkünlüğüm var 2 aydır yemiyorum ve unuttum şimdi az az yemeye başlasam kendimi tutamam diye çok korkuyorum

Öncelikle beslenmenizi daha düzene sokmalısınız bence. Bir anda kilo verirseniz metabolizmanız bir süre sonra kilitlenecektir ve bu sebeple verdiğiniz kiloyu hızla geri alacaksınız. Ayrıca hızlı kilo veriminde sarkmalar gözlemlenebilir.

Yaşınız kaç? Öncelikle vücudunuz kaç kalori istiyor bunu hesaplayalım, sonrasında ise günde 1000 kalori açık bırakmalısın, yüksek kas kütleli bireyler için 1000 kalori fazla olsa da sizin için bir sıkıntı olmayacaktır.

Sağlıksız yağ, sağlıksız karbonhidrat ve kalitesiz protein tüketmemelisiniz. Sağlıklı yağlar zeytinyağı, tereyağı, fındık gibi besinlerde bulunur; sağlıklı karbonhidrat ise pirinç, bulgur, yulaf gibi besinlerde bulunur. İnternetten detaylı şekilde bakabilirsiniz.

Bunların dışında ise bu rehberim size çok yardımcı olacaktır. Definasyon yağ yakmak demektir.

Ağırlık çalışman ise yüksek tekrarlı, kondisyona yönelik olmalıdır. Mesela arada bir çıkıp koşu yapın, koşu pek kalori yaktırmasa da kondisyonu iyileştirdiği için dolaylı yoldan kalori yakmaya yardımcı olur.

Öncelikle beslenmenizi daha düzene sokmalısınız bence. Bir anda kilo verirseniz metabolizmanız bir süre sonra kilitlenecektir ve bu sebeple verdiğiniz kiloyu hızla geri alacaksınız. Ayrıca hızlı kilo veriminde sarkmalar gözlemlenebilir.

Yaşınız kaç? Öncelikle vücudunuz kaç kalori istiyor bunu hesaplayalım, sonrasında ise günde 1000 kalori açık bırakmalısın, yüksek kas kütleli bireyler için 1000 kalori fazla olsa da sizin için bir sıkıntı olmayacaktır.

Sağlıksız yağ, sağlıksız karbonhidrat ve kalitesiz protein tüketmemelisiniz. Sağlıklı yağlar zeytinyağı, tereyağı, fındık gibi besinlerde bulunur; sağlıklı karbonhidrat ise pirinç, bulgur, yulaf gibi besinlerde bulunur. İnternetten detaylı şekilde bakabilirsiniz.

Bunların dışında ise bu rehberim size çok yardımcı olacaktır. Definasyon yağ yakmak demektir.

Ağırlık çalışman ise yüksek tekrarlı, kondisyona yönelik olmalıdır. Mesela arada bir çıkıp koşu yapın, koşu pek kalori yaktırmasa da kondisyonu iyileştirdiği için dolaylı yoldan kalori yakmaya yardımcı olur.
Hocam yaş 21

Senin vücudun günlük 3970 kalori istiyor, bu kaloriyi alırsan aynı kiloda kalırsın, fakat daha az alırsan vücut aradaki açığı vücudundaki yağlarla kapatır. Fakat çok fazla açık bırakırsan vücudun aradaki açığı kapatamaz, karaciğer ve kaslardaki şekeri yakar (Bu kötü bir şeydir.).

Bu sebeple günlük 2950 kalori almalısın. Acıktığında fakat günlük 200 civarı kalori hakkın kaldığında havuç veya salata yiyebilirsin, kalorisi çok düşük. Mesela şuan 240 gramlık havuç yiyorum ve 98 kalori, yani bir çikolatanın yarısından da az.

Gram gramına ölçmelisin, bu sebeple FatSecret kullanmak çok işe yarıyor. Ne yediğini giriyorsun ve o senin için kaydediyor. Günlük kaç kalori aldığını, ne kadar protein, yağ, karbonhidrat, şeker ve lif aldığını hesaplar.

Senin vücudun günlük 3970 kalori istiyor, bu kaloriyi alırsan aynı kiloda kalırsın, fakat daha az alırsan vücut aradaki açığı vücudundaki yağlarla kapatır. Fakat çok fazla açık bırakırsan vücudun aradaki açığı kapatamaz, karaciğer ve kaslardaki şekeri yakar (Bu kötü bir şeydir.).

Bu sebeple günlük 2950 kalori almalısın. Acıktığında fakat günlük 200 civarı kalori hakkın kaldığında havuç veya salata yiyebilirsin, kalorisi çok düşük. Mesela şuan 240 gramlık havuç yiyorum ve 98 kalori, yani bir çikolatanın yarısından da az.

Gram gramına ölçmelisin, bu sebeple FatSecret kullanmak çok işe yarıyor. Ne yediğini giriyorsun ve o senin için kaydediyor. Günlük kaç kalori aldığını, ne kadar protein, yağ, karbonhidrat, şeker ve lif aldığını hesaplar.
Hocam 2950 kalori çok olmazmı 2200 lere indirsem yine mi dediğiniz durum olur birde hesaplama için yazıo kullanıyorum birde bu kalorilere bu yeme düzenime ek ne ile çıkmamı tavsiye edersiniz

Hocam 2950 kalori çok olmaz mı 2200'lere indirsem yine mi dediğiniz durum olur birde hesaplama için yazıyor kullanıyorum birde bu kalorilere bu yeme düzenime ek ne ile çıkmamı tavsiye edersiniz?
Hayır sana çok değil, tabi haftada 3-5 gün antrenman yaptığını varsayarsak. 1000 kalori bile hafif fazla. Yüksek lifli gıdalar tavsiye ederim, mesela bulgur, yulaf, tam buğday ekmeği. Çorba falan çok içiyorsun en fazla 1 kase içip daha çok tavuk göğsü gibi protein kaynaklarına yönelmelisin.

Yağsız lezzetli yemekler yapmak istiyorsan airfryler çok işe yarıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı