Zorunlu askerliği saçma buluyorum

6 ay Şırnak hudutta askerlik yaptım. Orada havancıysanız geçmiş olsun. Yemin ederim 36 saat nöbeti gördüm. Dağ olduğu için dışarı çıkma iznin yok vs vs. öyle diyorlar ya; ülkeye bir şey olsa silahları kim tutacak vs. azıcık eğitim almış askere denk gel. Nah vurabilirsin. Biz 6 aylık askerin 1-2 ayı acemideydik. Bunlar kendini komando zannediyor. Basit mi sanıyorsunuz? G3'ü çekip nişanı koyup, adama tek atıp. Veyahut vurup geçebileceksiniz? :D bizde komutan vardı. Ter*rist görürseniz ateş etmeyin. Zaten onlar eğitimli, ateş etmeden çoktan yok ederler diyordu. Nöbetten başka bir şey tutmamış adamlarız biz. Askerlik sadece komutanların işini görecek bir ameliliktir. Ben çok memnundum. Yine olsa yine giderim. Bu ekonomi de çekilmez bu hayat. Kimisi neler yaşıyor, neler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Askerlikte tek savaşmayı öğrenmiyorsun ki. Sorumluluğun oluyor bazı becerilerin de bu süre zarfında.
Askere gidip, standart askerlik yapıp, daha iyi bir insan olarak dönmüş birine henüz rastlamadım. Karakteri, ahlakı..vs düzgünse de, değilse de aynı şekilde geri geliyorlar. Aynı şekilde gelmeyen de, kısa bir süre sonra sosyal hayata tekrar alıştığında asıl karakterine geri dönüyor.

Bu yüzden ahlak, onur, haysiyet, sorumluluk, çalışkanlık..vs gibi temel beşeri kavramların "kalıcı" şekilde edinileceği yer bana göre askerlik değildir.

Beceri kısmını tam anlayamadım. Silah tutma, şarjöre kurşun verme becerisi gibi mi?

Bence 6 ay -yerine göre- askerlik yapmaktansa, adam gibi 2 ay komando eğitimi verilsin ve 6 ay gibi uzun bir süre hiçbir şey öğrenemeden dönen insanların önüne geçilsin. Askerliğin tamamen kaldırılmasına da karşıyım çünkü ülkenin coğrafi konumu itibari ile her erkeğin elinin az da olsa silah tutması gerekiyor. O yüzden 2 aylık eğitim ile çok güzel yakın-uzak dövüş eğitimi, siper alma, korunma gibi temel şeyleri adam akıllı öğrenebiliriz.

Bu sabahtan sonra zorunlu askerlik saçmalık diyenlerin fikirlerini tekrar almak isterim. Zira şuan Hamas terör örgütünün İsrail halkına yaptıklarını görüyorsunuz. Türkiye bulunduğu coğrafyadan dolayı aynı şeyleri yaşaması yüksek ihtimale sahip bir ülke.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı