Felsefeyi Saçma Buluyorum

Felsefe dediğimiz bütün sizce saçma mı?

• Evet.

Oy: 16 28,6%
  • Hayır.

Oy: 29 51,8%
  • Bilmiyorum.

Oy: 11 19,6%

• Oy verenlerin toplamı
    56
Bilim'in sürekli olarak artan başarısı normal olarak Felsefe'yi gölgede bıraktı. Bilim her şeyin cevabı olamaz, bazı soyut terimlerde bize yardımcı olacak bilim değil felsefedir. Mesela ahlak nedir diye tartışacaksan bunu bilim aracılığıyla değil felsefe yaparak anlatmaya çalışırsın.

Felsefe bir bilim değildir. Felsefe kendi başınadır, özneldir. Bilimin temelini oluşturmuştur zamanında Felsefe. Günümüz felsefesiyle eski çağlardaki felsefe bence birbirinden farklı. Şu an günümüzdeki Felsefe dini ve siyasileşmiş durumda. Bu şekilde devam ederse yok olmaya mahkumdur.

Felsefe'nin ilermesiyle beraber evren ve dünyaya dair dogmatik düşüncüler felsefe sayesinde yerini sorgulama düşüncesine bırakmıştır. Bu da bilimin oluşmasına yardımcı olmuştur.

Her ne kadarda Felsefe, bilimin oluşmasına ön ayaklık yapsa da bizi gerçeklere götürmek için doğru argüman değil. Doğru argümanımız bilimdir.

Felsefe mi bilim dersen? Elbette bilim derim. Felsefe'yi ben de sevmiyorum, saçmalık demekte doğru bir yaklaşım değildir. Bizi doğruya götürecek bir araçta değildir.
Akli deliler bize yardımcı olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı