1.2 Araca LPG Taktırmak Performans Kaybı Yaşatır Mı?

• Konuyu başlatan 9544
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 7B
Merhaba;

İyi bir kit seçimi ve iyi bir usta ile performans kaybını tek kişi 2 kişi sürüşlerde yaşamazsınız (LPG'yi de kaliteli yerden aldığınızı var sayıyorum.) Ama yüklü bir şekilde uzun yola gittiğinizde illaki farkı hissedeceksiniz. Bende eski aracımda 1.2 motor 3 silindir aracıma taktırdım ve izlenimlerim bu şekilde oldu. Uzun yolda gerekirse dağ yollarında falan benzine alır eskisi gibi devam edersiniz. Ama dediğim gibi kit ve ustalık önemli olacaktır, Nozzle seçimi, enjektör seçimi ve manifolda giriş açısı, noktası önemlidir.
Gittiğim yolun yarısı inişli çıkışlı, sabit bir iniş ve düzlük 4km'yi geçmez. Çok kişi taktır diyor ama benim içime sinmiyordu.

Gittiğim yolun yarısı inişli çıkışlı, sabit bir iniş ve düzlük 4Km'yi geçmez. Çok kişi taktır diyor ama benim içime sinmiyordu.

Hocam 3-4 kişi veya dediğim gibi yüklü araçla gitmiyorsan sorun olmaz. LPG yi yüklü arabadan hissediyorsun normalde benzinden farkını hissedemezsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu işi çok iyi işçilik yapan bir yere yaptırmanız lazım yoksa 10.000 KM sonra araba traktör oluyor.

Bu işi çok iyi işçilik yapan bir yere yaptırmanız lazım yoksa 10.000 KM sonra araba traktör oluyor.
1.6 aracımda kullandığım LPG kitinin işçiliği çok kötü diyemem lakin çok mükemmeldi de diyemem. Fakat traktör sesinin kaynağı çoğu zaman kullanılan kalitesiz yakıt kaynaklı oluyor. Bizzat kendi aracımda denediğim çeşit çeşit marka yakıt sonucunda bunu çok rahat söyleyebilirim. Ortalama bir işçilik ile aksatılmayan araç bakımı ve düzgün yakıt kombinasyonuyla bile traktör sesi yaşamazsınız. 3 kuruş ucuz yakıt için aracın diğer motor aksamına zarar vermenin mantığı yok. Yeri geldi LPG'de aracın katalog verisinin çok altında yakıt yaktım, yeri geldi çok üstünde de yaktım. Yeri geldi LPG'de benzinden farksız performans aldım. O yüzden yakıt seçimi ve araç bakımı kesinlikle yabana atılmamalı. Verdiğiniz bilgi kısmen yanlış yani.

1.2 aracım olmadığı için ve bu sebeple LPG kullanmadığım için ana konu hakkında çok yorum yapamayacağım. Fakat sürücü kursumun kullandığı 2012 model 1.0 3 silindir Skoda Fabia'da LPG vardı. Aracın bakımları tahmin edebileceğiniz gibi öylesine yapılıydı ve özellikle araç komisyon ile doluyken rampada gerçekten yığılarak gidiyordu. Onun dışında düz yolda veya hafif yokuşlarda araç herhangi bir performans sorunu yaratmıyordu.

Araç sahibine ise tavsiyem yatırımını iyi değerlendirsin. Litre başına ortalama 2 ile 2.5 lira arası daha ucuza yakıt alacaksın. Bunun karşılığında ise normal kullanımında ortalama %10 ile %20 arası kadar daha fazla yakıt tüketimi ortalamasına sahip olacaksın. Bu, LPG dönüşümü gereği normal bir fark.

Günlük git-gel mesafen olan 30KM üzerinden basit bir matematik yapacak olursak;
-> Bulunduğun ildeki benzinin Litre fiyatını 5.5 lira olarak kabul edelim.
-> Bulunduğun ildeki LPG Litre fiyatını 3.5 lira olarak kabul edelim.
  • Benzinli kullanımında şehir içi 100 KM mesafe için ortalama 8 LT yakıt tükettiğini varsayalım. 10 KM mesafede 0.8 LT, 30 KM mesafede 2.4 LT yakıt tüketirsiniz. Yani günlük 13 lira 20 kuruş yakıt masrafınız olur.
  • LPG kullanımında benzinli kullanıma göre %15 fazla tükettiğinizi varsayarsak 100 KM mesafe için ortalama 9,2 LT yakıt tükettiğini varsayalım. 10 KM mesafede 0.92 LT, 30 KM mesafede 2,76 LT yakıt tüketirsiniz. Yani günlük 9 lira 66 kuruş yakıt masrafınız olur.
Bu duruma göre 13,20 TL - 9,66 TL = 3,54 TL. Yani kazancınız 3,54 lira olacak ve %26,8 daha ucuza yol alacaksınız demektir. Örnek olması adına Atiker'in en ucuz OBD2 destekli LPG dönüşüm çözümünün 2020 fiyatı 2630 TL tutuyor. 2630 TL / 3,54 TL = 742,93 ~= 743 tur yapar. Kazandığınız para her 30KM'de bir olacağı için 743 tur * 30 KM = 22290 KM mesafe yapar. Yılda 22300 KM yol yapıyorsanız yatırımı amorti edersiniz. Ki günde 30KM yaptığınızı kabul edersek 365 gün * 30 KM = 10950 KM mesafe yapar. 2 yıldan biraz fazlasına anca takdırdığınız LPG kitini amorti edeceksiniz ve kâr yapmaya geçeceksiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında, daha eklenecek ekstra bakım ve işçilik masraflarına göre ben LPG dönüşümü yapmanızı mantıklı görmüyorum. Kısa vadede kâr değil zarar getirecektir size.

Yokuş yukarı yol gideceğini söylüyor ve araba 100.000 KM devirmiş. LPG de çekiş farkını hissetmemek için en az 1.5 motor olmalıdır. 1.2 motorda LPG ile 1.0 a eşit olacaktır. İşçilik ve kaliteli malzeme kesinlikle fark edecektir. Bu tamamen benim görüşümdür.

Geri
Yukarı