12 yaşta 14.5 kilo ağırlık kaldırmak boyu etkiler mi?

ArdaEker

Decapat
Daha fazla  
Geçen gün Xiaomi Mi Pro 2 scooter aldık, yaklaşık 14.5 kilo. 2 katta oturuyoruz günde az çok 4-5 defa yukarı aşağı taşıyorum. Sizce bir sakıncası var mı? Boy etki eder mi? Açıkçası biraz iri yarıyım😁 çok zorlanmadan taşıyabiliyorum ama boyumu etkilemesinden korkuyorum.

Geçen gün Xiaomi Mi Pro 2 scooter aldık, yaklaşık 14.5 kilo. 2 katta oturuyoruz günde az çok 4-5 defa yukarı aşağı taşıyorum. Sizce bir sakıncası var mı? Boy etki eder mi? Açıkçası biraz iri yarıyım😁 çok zorlanmadan taşıyabiliyorum ama boyumu etkilemesinden korkuyorum.

Boy %90 genetik ama ağırlık kaldırarak omurgana baskı uygulayacağın için etkileyebilir.

Edit: Ağırlık dediğin şeyin 14 kiloluk bir scooter olduğunu sonradan gördüm. Bir şey olmaz :D

Ağırlık kaldırmanın boyu kısaltmasıyla ilgili hiçbir alakası yok. Ağırlık kaldırmanın boyu kısalttığına dair bir bilimsel kanıtta yok. Ayrıca yukarı aşağı taşıdığınız için bacak kaslarınız çalışır, bacak kaslarının çalışması testosteronu arttıracağından dolayı aksine boyunuzun uzaması bile olası. Boyunuzun kısalmasından korkmanıza gerek yok çünkü öyle bir şey olamaz.

Sen buna ağırlık mı diyorsun. 30 kilo dambıl kaldırsan bile bir şey olacağını zannetmiyorum.
Ağırlık kaldırmanın boyu kısaltmasıyla ilgili hiçbir alakası yok. Ağırlık kaldırmanın boyu kısalttığına dair bir bilimsel kanıtta yok. Ayrıca yukarı aşağı taşıdığınız için bacak kaslarınız çalışır, bacak kaslarının çalışması testosteronu arttıracağından dolayı aksine boyunuzun uzaması bile olası. Boyunuzun kısalmasından korkmanıza gerek yok çünkü öyle bir şey olamaz.
Halil Mutlu 1.50
Naim Süleymanoğlu 1.47
Sedat Artuç 1.60

tesadüf mü diyorsun?

Sen buna ağırlık mı diyorsun. 30 kilo dambıl kaldırsan bile bir şey olacağını zannetmiyorum.

Halil Mutlu 1.50
Naim Süleymanoğlu 1.47
Sedat Artuç 1.60

tesadüf mü diyorsun?
Tesadüf denmez çünkü halter sporunda boyu kısa olan her zaman uzuna göre daha avantajlıdır. Neden dersen barı yerden kaldırırken kısa boylu biri ile uzun boylu birinin başının üzerine kaldırdığı mesafe farklı oluyor ve bu da haliyle kısa boylu insanları haltere daha uygun yapıyor. Ayrıca saydığın isimlere gelirsek ailelerinde kısa boylu insanlar mutlaka var. Örneğin Naim'in annesi de 155 civarlarındaydı boyları.

Yeni konular

Geri
Yukarı