Agnostisizm hakkında konuşalım

Agnostiklerin "asla bilinemez" iddialarinin da temeli yok bana gore.

Bir seyin yoklugunun ispat edilemeyecegi gerceginin ustune, teistlerin "bizim tanrimizi oyle siradan beyinler zaten algilayamaz" tripleri gelince ortaya varligi ve yoklugu kavranamayacak bir kavram salatasi cikiyor.

Ayrica "Bunu asla bilemeyiz" soruya cevap degil, cogu agnostik pratikte hayati ateist ile ayni cizgide yasiyor. Ben hep agnostizmin ateizme giden yolda bir durak oldugunu dusunmusumdur bu sebeple.

Bence tum din skalasinda yeri en saglam olan kitle agnostik-ateistler.
Şu an ben ikisinin arasında sürekli cevap aramaya devam ettiğim sürece agnostiklik bana hep mantıklı gelecek ne zaman birine tam karar verirsem o zamanda düşüncem değişir. Dediğiniz doğru. Yola ne ile başladım şimdi ne ile devam ediyorum aralarında dağlar var.

Heh bende konu başında o zaman evrensel kümenin dışına çıkmak gerekir çıkmakta imkansız olduğu için yine bilime matematiğe test düşer demiştim.
Bilime ve matematiğe ters düşer diye yok demek mantıksızdır. O yüzden bu bir seçimdir. Zaten Allah herkesin iman etmesini isteseydi gökyüzüne suretini gösterirdi ve herkes iman ederdi. Ama burada bir seçim meselesi var. Yani din'in bir inanç olmasının meselesi bu. İnanç kavramını kavrayamadan dinleri kavrayamazsınız.

Bilime ve matematiğe ters düşer diye yok demek mantıksızdır. O yüzden bu bir seçimdir. Zaten Allah herkesin iman etmesini isteseydi gökyüzüne suretini gösterirdi ve herkes iman ederdi. Ama burada bir seçim meselesi var.
Şu an ateist olduğumun farkına vardım. Konuya agnostizm felsefi akımların babasıdır diye girdim şu an tamamen tartışma esnasında tanrının tamamen olmadığına varmışım.
Heh bende konu başında o zaman evrensel kümenin dışına çıkmak gerekir çıkmakta imkansız olduğu için yine bilime matematiğe test düşer demiştim.
.

Şu an ben ikisinin arasında sürekli cevap aramaya devam ettiğim sürece agnostiklik bana hep mantıklı gelecek ne zaman birine tam karar verirsem o zamanda düşüncem değişir. Dediğiniz doğru. Yola ne ile başladım şimdi ne ile devam ediyorum aralarında dağlar var.

Tanri kavrami insanlarin uydurdugu bir kavram.
Kendi uydurdugu seyin gercekte var olmadigini da yine insan algilayabilir.
Dedigim gibi, bana agnostiklerin "asla ve asla bilinemez" tavirlari fazla iddiali ve temelsiz geliyor.

Şu an ateist olduğumun farkına vardım. Konuya agnostizm felsefi akımların babasıdır diye girdim şu an tamamen tartışma esnasında tamamen olmadığına varmışım.

.
Sizin seçiminiz tamamen, bana göre vardır. Sana göre yoktur. Bu cevabı tek 1 tane olan soru. Ve öldüğünde bu soruyu anlayacaksın.

Tanri kavrami insanlarin uydurdugu bir kavram.
Kendi uydurdugu seyin gercekte var olmadigini da yine insan algilayabilir.
Dedigim gibi, bana agnostiklerin "asla ve asla bilinemez" tavirlari fazla iddiali ve temelsiz geliyor.
Burada tamamen kendi yorumunuz ile yol alıyorsunuz. "İnsanların uydurduğu kavram" derken insanların uydurduğu kavram diyerek sadece kendi inanmama duygunuzu amaca ulaştırmaya çalışıyorsunuz. Elinizde bunun doğru olduğuna dair en ufak bir kanıt yok, kanıt olmadığı gibi bir bilgi de yok. Bu laflar inanmayanların araştırmaktan kaçma eğilimlerini araştırmak istememelerinden dolayıdır.

Burada tamamen kendi yorumunuz ile yol alıyorsunuz. "İnsanların uydurduğu kavram" derken insanların uydurduğu kavram diyerek sadece kendi inanmama duygunuzu amaca ulaştırmaya çalışıyorsunuz.

Insanlik tarihi boyunca tanimlanmis 450 bin tane tanri ve 5000 tane din arasindan 449.999 tane tanri ve 4999 tane din uydurma degil mi sana gore?
Sadece senin inandigin din ve senin tapindigin tanri gercek.
Aramizda cok fark yok, sen de binlerce kutsal kavrama inanmama yorumunu kullaniyorsun aslinda.

Yeni konular

Geri
Yukarı