Almanya'da Ateizm ve Agnostisizm

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kendin söylüyorsun kaç çeşit İncil var oysa İsa tek. Daha Barnabas da var. Bu kadar çeşit olmamalıydı.
Hele Zebur hiç yok ortalarda.
Yahudiler yok ettiler.
Ama Kuran tek.
Zebur zaten yok edildi direkt. Fakat İncil aslında el yazması bir kitaptır. Yani öğretileri havariler yazıyordu. İsa ile ilgisi yoktu İncil'in. Başka coğrafyalara giden Matta, Yuhanna gibi havariler hatta Aziz Paul ve Azize Meryem bile bir İncil yazarak dini anlatmaya çalışmıştır. Kur'an allah tarafından indirildiği anlatılıyor. Fakat benim sormak istediğim neden sadece tek coğrafya ile ilgili bilgiler ve yazılar var.

@volkankara74 Virgül kullanır mısın?

Allah'ın, Kur'an'ı koruyacağını söylediği maddeyi insanlar yazdıysa? Orada değildin, bilemezsin. 1500 yıl önce yazılan bir şeyin asıl kaynağını da bulamazsın. Çık şimdi işin içinden :) Kısır döngüye giriyorsun zaten.
Eki Görüntüle 448570
Eğer bunu insanlar yazdıysa Kuran orada sabit duruyor buyurun değiştirin hodri meydan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kuranı baştan sona yeniden okumalısın copy-paste le kendini kandırırsın. Dünyanın düz olduğuna dair nasıl ne uydurdunuz hele hiç anlamadım.
Diğerleri ise tam bir akıl tutulması
Akıl tutulması? Yazan şeyi aynen yazdım ve örneklerini de verdim. "Yeri döşemek" ten dünyanın yuvarlak olduğunu mu anlıyorsun? Düz gibi geliyor sanki. Bir düşün :)

Zebur zaten yok edildi direkt. Fakat İncil aslında el yazması bir kitaptır. Yani öğretileri havariler yazıyordu. İsa ile ilgisi yoktu İncil'in. Başka coğrafyalara giden Matta, Yuhanna gibi havariler hatta Aziz Paul ve Azize Meryem bile bir İncil yazarak dini anlatmaya çalışmıştır. Kur'an allah tarafından indirildiği anlatılıyor. Fakat benim sormak istediğim neden sadece tek coğrafya ile ilgili bilgiler ve yazılar var.
Sebebi açık değil mi Kuranı açık ve net anlattık der Kuranda Allah. Bir Araba çölün ortasındaki insana kutupları buzu nasıl tasvir edeceksin, adam deve sırtında, deve sütü içiyor deve eti yiyor herhalde kanguru değil deve anlatılacak. Çünkü Arap coğrafyası ilk filizin çiçek açtığı yer.
Biraz mantıklı düşünün arkadaşlar sizin dediğiniz gibi her hayvanı her olayı tasvir etseydi Kuran kaç cilt olurdu.
Akıl tutulması? Yazan şeyi aynen yazdım ve örneklerini de verdim. "Yeri döşemek" ten dünyanın yuvarlak olduğunu mu anlıyorsun? Düz gibi geliyor sanki. Bir düşün :)
Yapma be dostum yapma. Kendini kandırma.

Sebebi açık değil mi Kuranı açık ve net anlattık der Kuranda Allah. Bir Araba çölün ortasındaki insana kutupları buzu nasıl tasvir edeceksin, adam deve sırtında, deve sütü içiyor deve eti yiyor herhalde kanguru değil deve anlatılacak. Çünkü Arap coğrafyası ilk filizin çiçek açtığı yer.
Biraz mantıklı düşünün arkadaşlar sizin dediğiniz gibi her hayvanı her olayı tasvir etseydi Kuran kaç cilt olurdu.
Olsaydı o zaman. Buna bir itirazımız yok. Okurduk, sonuna kadar. Hipopotamlardan, dinozorlardan, kangurulardan, evrimden, biyolojiye ve coğrafyaya dair her şeyden söz etseydi... Tam bir bilim kitabı olurdu işte. Biz de zevkle okurduk. Neden öyle olmadı?

Eğer bunu insanlar yazdıysa Kur'an orada sabit duruyor buyurun değiştirin hodri meydan.
Dalga geçmeyin diyip kendinizi dalga geçilecek konuma sokuyorsunuz. Söylediğin cümlenin neresinde nasıl bir mantık var bana açıklayabilir misin?

Bekle 7. yüzyıldan kalan ilk kitabı değiştirip tüm dünyaya dağıtacağım "Bu doğrusu!" diye.

Bak ben onu demiyorum ama. Belirli bir çerçeve var eğer okuduysan Kur'an'ı -ki okuduğunu düşünüyorum bu kadar açıklama yaptığına göre. Bu çerçevenin dışına asla çıkmıyor. Böyle bir sınırlandırmayı sence yaratıcı bir güç mü yapar yoksa bilgisi o kadar yani sadece o coğrafyada yaşamış bir canlı mı yapar? Mesela sen şu an bana Mars'taki yaşam formları ile ilgili bir yazı yazabilir misin? Yazamazsın normal olarak. Çünkü oraya daha hiç gitmedin ve görmedin hiç oraları. Bu çok doğal ve açık değil mi sence de?

Emin ol havarilerin ilk yazdığı inciller hep aynıdır. Sanırım İznik'te masanın üzerine İncilleri dizip masayı sallıyorlar, o kadar İncil yazılmış ki düşün artık. Masanın üzerinde kalanları kutsal sayıyorlar düşenleri yok ediyorlar.
İşte bunu Kurana yapamazsınız. Eğer bu uydurma diyorsanız her şey sizin elinizde başlayın Kuran yazmaya.
Dalga geçmeyin diyip kendinizi dalga geçilecek konuma sokuyorsunuz. Söylediğin cümlenin neresinde nasıl bir mantık var bana açıklayabilir misin?

Bekle 7. yüzyıldan kalan ilk kitabı değiştirip tüm dünyaya dağıtacağım "Bu doğrusu!" diye.
Sen ne dediğimi çok iyi anlıyorsun İncil ve Tevratın başına gelen Kuran'ın başına gelmez bunu Allah buyuruyor. Diyorsun ki ya insan yazdıysa? Eğer insan yazsaydı bu yanlış olurdu ve farklı nüshaları bulunurdu yani Kuran, batıl olurdu.

Sanırım İznik'te masanın üzerine İncilleri dizip masayı sallıyorlar, o kadar İncil yazılmış ki düşün artık.
İznik Konsorsiyumu çok farklı bir durum. Burada Roma İmparatorluğu ile Hristiyanlar arasında yapılan bir anlaşma var. İşte burada asıl değişiklikler yapılmıştır. Yani Apollo'nun doğum günü paskalya bayramına, Zeus günü İsa'nın doğumuna denkleştirilerek orta yol bulundu ve Paganlar ile Hristiyanlar anlaşma sağladı. Kısacası kafalarına göre orta yol buldular.

Kur'an'ın ilk indirildiğinde kitap hali yoktu. Sadece bunu ezbere bilen imamlar vardı. Fakat bu imamlar savaşlarda öldükleri için halife Ebubekir zamanında derilere yazıldı, halife Ömer zamanında bunlar toplanıp kitaplaştırıldı ve halife Osman zamanında çoğaltılmasına karar verildi. Şimdi sence bu yazılırken eksiksiz hatasız veya ekleme olmadan gerçekten saf haliyle mi yazılmıştır? Ayrıca halife Ali zamanında Muaviye gibi insanlar bunu kullanarak bir halifeyi de öldürmüştür buna hiç girmeyelim zaten:)

En basitinden alkol örneği. Alkol haram değildi başlarda. Daha sonra haram kabul edildi. Hatta meşhur peygamber ve içki içen insanların kavgası hikayesini bilmeyen yoktur sanırım. Bu bile bir değişikliktir mesela en basit haliyle.

Bak ben onu demiyorum ama. Belirli bir çerçeve var eğer okuduysan Kur'an'ı -ki okuduğunu düşünüyorum bu kadar açıklama yaptığına göre. Bu çerçevenin dışına asla çıkmıyor. Böyle bir sınırlandırmayı sence yaratıcı bir güç mü yapar yoksa bilgisi o kadar yani sadece o coğrafyada yaşamış bir canlı mı yapar? Mesela sen şu an bana Mars'taki yaşam formları ile ilgili bir yazı yazabilir misin? Yazamazsın normal olarak. Çünkü oraya daha hiç gitmedin ve görmedin hiç oraları. Bu çok doğal ve açık değil mi sence de?
En başta dediğim gibi Kuran bir anayasadır belli başlı şeyleri açık bir dille sade bir şekilde sunar. Dinin ayrıntılarını anlatmak ise Peygamberin görevidir.
Ben de sana diyorum ki atom altı parçacıklarını anlatsa veya dediğin gibi Jupiter uydularını vs Araplara cazip ve mantıklı gelir miydi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı