Amerika Ay'a gitti mi?

@Chole benim bile Galaksi çekimlerim, Starlink nedeniyle kullanılamaz olmuştu. Işık kirliliği yapıyorlar.

Ek olarak, ISS'i çekmenin en iyi iki yolu var, Moon Transit ya da Sun Transit evresinde. Yani ISS GÜneşin ya da Ay'ın (Dolunay) önünden geçerken yakalamak.

Burada çekmek ve yakalamak dedim zira ISS ciddi anlamda hızlı hareket ediyor. Kameralar bile bulanık yakalayabiliyor.

Ancak güzel bir teleskop, Güneş filtresi ve ortalama bir kamera ile ISS yakalanabilir. :)

Güzel bir teleskop, Güneş filtresi ve ortalama bir kamera ile ISS yakalanabilir. :)
Birkaç başarısız denemeden sonra yakalanıyor da görmek için kare hızını epey düşürmek gerekiyor. Saniyede 7.5 kilometreden fazla yer değiştiren bir cismi, özellikle de 480 kat yakınlaştırmada Jüpiter önünden geçerken yakalamayı başaran kişiye ödül vermek lazım.

Birkaç başarısız denemeden sonra yakalanıyor da görmek için kare hızını epey düşürmek gerekiyor. Saniyede 7.5 kilometreden fazla yer değiştiren bir cismi, özellikle de 480 kat yakınlaştırmada Jüpiter önünden geçerken yakalamayı başaran kişiye ödül vermek lazım.

Sky Tracker denilen aletler var, yıldızların konumuna göre güdümleyebiliyor kendini. Bunları, transitlerde ISS'i çekmek için programlıyorlar. Yani alet ince hesapla, ISS tam geçiş aşamasındayken makineyi burst moduna alıp peş peşe çekimler yapıyor. Ancak onlarda bile bulanık olabiliyor görüntü.

Cidden çok hızlı ya, yörünge süresi de 90 dakikaydı sanırım.

Burada 0:23,

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu da burst modunda çekilmiş görüntülerin stacklenmiş hali:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Merhaba Sosyal. Bu konuyu Amerika'nın soğuk savaş döneminde Ay'a gidip gitmediği hakkında tartışabilmemiz adına açtım. Herkes düşüncesini belirtebilir. Ona uygun savunmalar yapabilir. Ama karşı tarafı iğnelemeyin.

Benim görüşüm, Ay'a hiç gidilmediğinden yana. Buna inanmamam için bir sürü sebep var.

Daha önceden Ay'a gidildiğine inanırdım. Fakat doğru kaynaklardan araştırınca doğruyu saptadım. Numarasız liste ile size inanmama nedenlerimi anlatayım.
  • Teknolojinin yeterli olduğuna inanmıyorum. 64 KB belleklere sahip bilgisayarlar ile iletişim kuruluyordu o zamanlar.
  • Ay'a gidilse de dönüleceğini sanmıyorum. Kalkış daha kolay olabilir, ama yakıt ve radyasyon kulağından bir kez daha geçmek zorundalar. Barış Özcan'ın videosu da bana göre inandırıcı değildi. Hatta Barış Özcan taraflı bir anlatım yapmıştı.
  • Radyasyon kuşağı, yani Van Allen kuşağından iki defa geçtikleri için astronotların hayatta kalması çok zor.
  • Resimlerde yıldızlar görünmüyordu. İnanmamak için başka bir sebep. Eki Görüntüle 679920
Size daha fazla sayarım, ama bu kadarı da yeterlidir. Sizin de düşüncelerinizi merak ediyorum. Bana sunacağınız yorumları geri çevirmem.

Yani, gidilmediğine karşı inat etmem. Gerçekten gidildiyse olduğundan daha akıllı varlıklarızdır.

@SideWinder ve @Alpha Centauri hocalarımı etiketlerseniz sevinirim. Yorumlarınızı merak ediyorum. İyi Sosyaller.

Ay da yıldızların gözükmemesinin sebebi güneştir.
Örnek olarak şehirlerde de geceleri yıldızlar gözükmüyor çünkü çok fazla ışık kirliliği var.
Ay'ın aydınlık tarafında yıldızlar güneşin parlaklığı yüzünden gözükmüyor fakat Ay'ın karanlık tarafında yıldızlar gözüküyor. Güneşin parlaklığı aynı şehirlerde ışık kirliliği olduğu gibi yıldızların görünmesini engelliyor.

Son düzenleme:
Aya o teknoji ile gidildi ve halen gizlenerek gidilmekte orada farkli bir şey buldular ve bu insanlardan gizlenmekte neden bu teknoloji ile gidilmiyor iste sebebi bu...

Gidilmedi diyenler kadar hiçbir veri olmadan tamamen sallamasyon şekilde "X buldular hâlâ gidiyorlar ama çok gizli" diyenlere de ayar oluyorum.

Çok gizli ama biliyorlar nasıl oluyorsa... :D Bilim konusu burası, safsata değil. Gidiyorlar "inanıyorum" denilecek yer burası değil, inanç konusu ile bilimin alakası yoktur. Gözlemsel, matematiksel ya da fiziksel çıkarımlar hariç gerisine burada yer yok.

Son düzenleme:
Adamlar şuan marsa araba gönderiyor. Venüse araç indiriyor. Biz hala Amerika gerçekten aya gitti mi diye tartışıyoruz. Ne kadar çok komplo teorisi seven bir milletiz ya.

Bahane ise çok masraflı XD.
Apollo görevleri için ABD günümüz parasıyla 150 milyar dolar masraf yapmış. 150 milyar dolar! Türkiye'nin gayri safi milli hasılatının 6'da 1'i bu para. Hiç ama hiç ucuz değil, bunu idrak et önce.

Aya gidince ne oldu? Ne kazandı? Aydan maden falan mı getirdi? Kazandığı şey şöhret, bol bol tecrübe ve Sovyetler'e güzel bir kapak. Maddi olarak hiçbir getirisi yok. Peki niye gitsinler tekrar? Hiç para kazanamayacakları bir işe neden 150 milyar dolar harcasınlar yine? Bu 150 milyar doları F35 gibi uçaklara harcamak varken neden uzaya insan göndersinler? İnsanın yapabileceklerinden çok daha fazlasını çok daha ucuza yapabilen robotlar gönderebilirken neden? Çok mu zeki sanıyorsun kendini?

Apollo görevleri için ABD günümüz parasıyla 150 milyar dolar masraf yapmış. 150 milyar dolar!
Enflasyonu hesaplamayı unuttun, 1969 yılındaki 150 milyar dolar şu anda 1 trilyon 62 milyar dolar yapıyor. Soğuk savaş dönemindeki o uzay yarışı için harcanan toplam parayı hesaplasak küçük dilimizi yutarız, Sovyetlerin maddi çöküşünün en önemli nedeni oldu uzay yarışı.

Geri
Yukarı