ASUS TUF Gaming FX506HC-HN011 nasıldır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
RTX3050 mobil diye geçiyor, "Max" uzantısı bulunmuyor.

İşin ilginç kısmı 2100MHz'e kadar OC yapıyor ASUS yazılımı, nereye baksam 1700MHz en yüksek frekans diyor ama benimki 2100MHz'de çalışıyor.

Bu arada GPU ısınmıyor, CPU ısınıyor genelde.

Valorant bende yok ücretsiz ise indirip test edebilirim.

Isınma konusunu değerlendiremiyorum daha hep masaüstü kullandım.
Ama bana göre ısınıyor bilgisayar ama diğer makineleri bilmediğim için bir fikir beyan etmem pek doğru değil.

Aklıma geleni yazayım, notebook prize bağlı sessiz modda iken hiç fan açmıyor, 55-60 Derece'de sabit kalıyor. Gündelik işlemler, ofis işlemleri YouTube gibi şeylerde hiç fan açmıyor.

Evet Valorant ücretsiz. Sizin için zahmet olacaksa kalsın uğraşmayın. Ben mevcut oyunlara bakmadan istekte bulunmuştum kusura bakmayın.

FX506HC-HN054 Modelini satın aldım, 16gb ram eklemesi yaptım. Bende mevcut olan oyunlardan istediğinizde test edebilirim.

i7 11800h
16gb x 2
rtx3050
Kullanıcı incelemesi bölümünde şöyle bir mesaj göndermiştim. Elinizdeki model için bu soruları cevaplayabilir misiniz?

Ben workstation amaçlı kullanacağım (piyasada 11800H yada benzer özellikli Intel işlemcisi olan laptop olup, gaming laptop olmayan model bulamadım maalesef), oyun da oynamıyor değilim ama oyuncu da değilim.

Kullanıcı incelemesi bölümünde şöyle bir mesaj göndermiştim. Elinizdeki model için bu soruları cevaplayabilir misiniz?

Ben workstation amaçlı kullanacağım (piyasada 11800H yada benzer özellikli Intel işlemcisi olan laptop olup, gaming laptop olmayan model bulamadım maalesef), oyun da oynamıyor değilim ama oyuncu da değilim.
Bende yazılım ve sanallaştırma için aldım, zaten piyasada ki en iyi işlemcilerden...

İşlemciden yana bir sorun yaşamazsınız.

Bende yazılım ve sanallaştırma için aldım, zaten piyasada ki en iyi işlemcilerden...

İşlemciden yana bir sorun yaşamazsınız.
İşlemci gereçten efsane, 8 core 16 thread. 12 nesil alder-lake'i bekliyordum ama 9 senelik laptopum donanımsal arızadan dolayı çöp olduğundan acil arayış içindeyim.

Batarya 3 hücreli mi 4 hücreli mi geliyor? 4 hücrelide ek 2.5" takma yeri yok. RAM yükseltmesi yaparken mutlaka görmüşünüzdür.

Workstation olacağı için, gaming pc'nin aksine HDMI ve LVDS'nin Intel GPU'ya bağlı olması önemli çünkü ekran kartlık işlem olmuyor. MUX varsa harika olur.

Görsel olarak, laptopun arka kapak tasarımı nasıl? Birde kapak kapatıldığı zaman, havalandırma sorunu çıkar mı? Görsellerde gördüğüme göre fan hava çıkışları yan ve arkadan, ancak LCD'nin hemen altında ızgara var. Hava çıkışı değildir umarım.

Birde CPU yük altındayken ve NVIDIA GPU çalışmaz iken, GPU fanı da çalışıyor mu?

Evet Valorant ücretsiz. Sizin için zahmet olacaksa kalsın uğraşmayın. Ben mevcut oyunlara bakmadan istekte bulunmuştum kusura bakmayın.
Rica ederim, musait bir zamanda test edip yazmaya calisacagim
İşlemci gereçten efsane, 8 core 16 thread. 12 nesil alder-lake'i bekliyordum ama 9 senelik laptopum donanımsal arızadan dolayı çöp olduğundan acil arayış içindeyim.

Batarya 3 hücreli mi 4 hücreli mi geliyor? 4 hücrelide ek 2.5" takma yeri yok. RAM yükseltmesi yaparken mutlaka görmüşünüzdür.

Workstation olacağı için, gaming pc'nin aksine HDMI ve LVDS'nin Intel GPU'ya bağlı olması önemli çünkü ekran kartlık işlem olmuyor. MUX varsa harika olur.

Görsel olarak, laptopun arka kapak tasarımı nasıl? Birde kapak kapatıldığı zaman, havalandırma sorunu çıkar mı? Görsellerde gördüğüme göre fan hava çıkışları yan ve arkadan, ancak LCD'nin hemen altında ızgara var. Hava çıkışı değildir umarım.

Birde CPU yük altındayken ve NVIDIA GPU çalışmaz iken, GPU fanı da çalışıyor mu?
3 hücreli olan bende var, ssd takma yerinde metal hazne yok, anakart üzerinde ssd takacak sokette yok. Yani 3 hücreli alayım disk takarım imkanı yok.

Mux bu seviyelerde yok, çok pahalı makinelerde var.
3 Monitör desteği var, notebook + 2 monitör şeklinde kullanıyorum.
egpu desteği var istenilirse ileride bağlanılabilir.

Kapak soğutmaya engel değil

GPU kapalıykende fanlar birlikte çalışıyor, cpu soğutmaya yardımcı oluyor.

Ancak algoritma ve derleme çalışmaları yaparken cpu%100 olursa 96 dereceye çıkıyor cpu sıcaklığı ve bios bu sıcaklığı koruyor. Yani ne demek istiyorum? eğer sıcaklık düşer gibi olursa cpu frekansını arttırıyor ama cpu sıcaklığını 95-96 dereceye sabitliyor. Eğer daha ısınırsa frekans düşürüyor

Tüm çekirdekler %100 yük altında, 3850mhz frekansta 96 derece'de çalışıyor. -25 undervolt yapılmış ve zalman notebook soğutucu üzerinde fan çalışırken ki durumu bu.(oda sıcaklığı 28-30 derece)

Kötü değil ama bu güne kadar masaüstü kullanmış biri olarak bana çok yüksek geldi.

Klavyenin üst kısmında(lcd'nin üzerine kapandığı noktada) bulunan delikler sanırım hava girişi için.

Cihaz alttan hava alamazsa yukarıdan birazcık hava alsın diye koyulmuş olduğuna inanıyorum.

Tabi alt taraftaki kanalların yerini alamaz ama bir güvenlik önemli gibi olabilir.

O kanallardan hava çıkmıyor.

Son düzenleme:
Rica ederim, musait bir zamanda test edip yazmaya calisacagim

3 hücreli olan bende var, ssd takma yerinde metal hazne yok, anakart üzerinde ssd takacak sokette yok. Yani 3 hücreli alayım disk takarım imkanı yok.

Mux bu seviyelerde yok, çok pahalı makinelerde var.
3 Monitör desteği var, notebook + 2 monitör şeklinde kullanıyorum.
egpu desteği var istenilirse ileride bağlanılabilir.

Kapak soğutmaya engel değil

GPU kapalıykende fanlar birlikte çalışıyor, cpu soğutmaya yardımcı oluyor.

Ancak algoritma ve derleme çalışmaları yaparken cpu%100 olursa 96 dereceye çıkıyor cpu sıcaklığı ve bios bu sıcaklığı koruyor. Yani ne demek istiyorum? eğer sıcaklık düşer gibi olursa cpu frekansını arttırıyor ama cpu sıcaklığını 95-96 dereceye sabitliyor. Eğer daha ısınırsa frekans düşürüyor

Tüm çekirdekler %100 yük altında, 3850mhz frekansta 96 derece'de çalışıyor. -25 undervolt yapılmış ve zalman notebook soğutucu üzerinde fan çalışırken ki durumu bu.(oda sıcaklığı 28-30 derece)

Kötü değil ama bu güne kadar masaüstü kullanmış biri olarak bana çok yüksek geldi.

Klavyenin üst kısmında(lcd'nin üzerine kapandığı noktada) bulunan delikler sanırım hava girişi için.

Cihaz alttan hava alamazsa yukarıdan birazcık hava alsın diye koyulmuş olduğuna inanıyorum.

Tabi alt taraftaki kanalların yerini alamaz ama bir güvenlik önemli gibi olabilir.

O kanallardan hava çıkmıyor.
Workstation olarak kullanıyorsanız bir case modding yapılır bence, fanların altı full mesh olsa undervolt yapmanıza gerek kalmaz.

Oyunlarda düşük performans alan arkadaşlar, güç seçeneklerine bakabilirler mi? Ayrıca MSI Afterburner'den CPU clock hızını'da göstergeye açıp oyun içerisinde işlemci Turbo frekansa çıkıp çıkmadığını gözlemleyebilirler mi? Sorun Dual Channel'den ziyade işlemci Turbo frekansa çıkmıyor zannedersem.

Abiler benim eski laptop için bunu almıştım DDR4. Taktım ama mavi bir ekranda "sorun gider" yazdı. Yanlış mı taktım yoksa uyumlu değil mi? Uyumlu değil ise neyin uyumlu olduğunu nasıl anlayabilirim? Başlıkta yazan PC benimki de.

220-320 FPS arası veriyor bende, ekran görüntüsünde görüldüğü gibi.

En yüksek 320 verdiği yerde tuttum, en düşük 220 civarı veriyor orada tuttum ekranı.

Şimdi biraz ilerledim 400 lere kadar çıktı fps, yere bakarken

436 gördüm en son, biraz oynamaya devam ediyorum.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    2,8 MB · Görüntüleme: 97
  • 2.png
    2.png
    3,6 MB · Görüntüleme: 93
  • r33.png
    r33.png
    3,2 MB · Görüntüleme: 82
  • e223.png
    e223.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 89
220-320 FPS arası veriyor bende, ekran görüntüsünde görüldüğü gibi.

En yüksek 320 verdiği yerde tuttum, en düşük 220 civarı veriyor orada tuttum ekranı.

Şimdi biraz ilerledim 400'lere kadar çıktı FPS, yere bakarken.

436 gördüm en son, biraz oynamaya devam ediyorum.

Değerler iyiymiş, çok teşekkür ederim zahmet verdim size.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı