ASUS TUF Gaming FX506HC-HN011 nasıldır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşlar Type-C üzerinden G-Sync'i aktive etmek için hotfix yayınlanmış yüklemenizi öneririm.

BIOS'u güncelleyip 305 versiyonuna yükseltiyor. Tüm ayarlarınız sıfırlanacaktır. Bios ekranına girdiğinizde evet dedikten sonra işlem bitince 2-3 defa laptop kendini yeniden başlatacaktır. Bug'da kaldı zannedip müdahale etmeyin işlemin bitmesini bekleyin.

Asus'u seviyorum. BIOS ekranına Intel GPU ve Undervolt yapma imkanı eklemişler. Süpersin Asus.
Hocam şimdi güncellemeyi yaptıktan sonra ne yapmamız lazım?
Ne işe yarıyor gelen düzenlemeler?

Hocam şimdi güncellemeyi yaptıktan sonra ne yapmamız lazım?
Ne işe yarıyor gelen düzenlemeler?
Intel GPU'nun ayırdığı bellek miktarını düşürme özelliği gelmiş. İleride umarım buraya intel gpu'yu devre dışı bırakma seçeneği de eklerler.

Şu anlık gelen en önemli özellik undervolt yapma. +50 ile -30 mv arasında voltajı ayarlayabiliyorsunuz. -10'a undervolt uygulayıp cpu-z dan benchmark yaptım anlamlı bir yükseliş oldu.

Default hali
cc625d0dc448990cd11d13195ecbf339.png

-10 düşürülmüş hali
Adsız.png

-30 düşürülmüş hali

Ekran görüntüsü 2021-08-13 160757.png

Intel GPU'nun ayırdığı bellek miktarını düşürme özelliği gelmiş. İleride umarım buraya intel gpu'yu devre dışı bırakma seçeneği de eklerler.

Şu anlık gelen en önemli özellik undervolt yapma. +50 ile -30 mv arasında voltajı ayarlayabiliyorsunuz. -10'a undervolt uygulayıp cpu-z dan benchmark yaptım anlamlı bir yükseliş oldu.

Default hali
Eki Görüntüle 1136751

-10 düşürülmüş hali
Eki Görüntüle 1136746

-30 düşürülmüş hali

Eki Görüntüle 1136773
Undervolt ne işe yarıyor, hiç bilgim yok da? Teşekkürler.

Hepsiburada'da bilgisayar 2 saat önce 10 bin TL idi şuan 11.500 oldu.(Satıcı Hepsiburada)

Teknorya satıcısı 10.200e satıyor satın alayım mı yoksa indirime girer mi ?

Hepsiburada'da bilgisayar 2 saat önce 10 bin TL idi şuan 11.500 oldu.(Satıcı Hepsiburada)

Teknorya satıcısı 10.200e satıyor satın alayım mı yoksa indirime girer mi ?
Bu fiyatlardan sakın almayın. RTX 3050'ye 11500 verilmez. Stok az kalmıştır o yüzden yükseltmişlerdir.
Undervolt ne işe yarıyor, hiç bilgim yok da? Teşekkürler.
İşlemcinin voltajını ayarlıyoruz. Voltajı düşürerek aynı frekansa daha düşük voltajla çıkmasını sağlayıp işlemcinin daha az ısınmasını sağlıyoruz. Daha az ısı demek aynı zamanda daha düşük fan sesi de demek. Normalde bunun için throttlestop veya intel extreme tuning kullanılır. Biz de voltaj ayarlama kilitliydi Asus bu güncellemeyle voltaj ayarlama imkanı vermiş. Bios menüsü üzerinden ayarlayabilmek 3. parti programlara göre daha avantajlı. Şu an -30 mV'da kullanıyorum 2 saat Far Cry5 oynadım sorunsuz.

Son düzenleme:
Bu fiyatlardan sakın almayın. RTX 3050'ye 11500 verilmez. Stok az kalmıştır o yüzden yükseltmişlerdir.
Hocam söylemeyi unuttum benim ki 3050ti.10.200 TLlik olanı alayım diyorum ama satıcısı Teknorya ve internette insanların iade hakkında bir çok sorun yaşadığını gördüm.Şikayetvar'da ki hiçbir şikayeti çözmemişler.

Stok yenilenmesini bekleyeyim en iyisi o zaman.

İşlemcinin voltajını ayarlıyoruz. Voltajı düşürerek aynı frekansa daha düşük voltajla çıkmasını sağlayıp işlemcinin daha az ısınmasını sağlıyoruz. Daha ısı demek aynı zamanda daha düşük fan sesi de demek. Normalde bunun için throttlestop veya intel extreme tuning kullanılır. Biz de voltaj ayarlama kilitliydi Asus bu güncellemeyle voltaj ayarlama imkanı vermiş. Bios menüsü üzerinden ayarlayabilmek 3. parti programlara göre daha avantajlı. Şu an -30 mV'da kullanıyorum 2 saat Far Cry5 oynadım sorunsuz.
Hocam şimdi -30mV yapsam bir sorun olmaz yani? FPS düşmesi vesaire olur mu?

Hocam söylemeyi unuttum benim ki 3050ti.10.200 TLlik olanı alayım diyorum ama satıcısı Teknorya ve internette insanların iade hakkında bir çok sorun yaşadığını gördüm.Şikayetvar'da ki hiçbir şikayeti çözmemişler.

Stok yenilenmesini bekleyeyim en iyisi o zaman.
Evet hocam Teknorya Bilişim iade edilmiş, kutusu açılmış ürün gönderebiliyor. Tavsiye etmem. Hepsiburada tekrar indirime sokabilir. RTX 3050Ti'a da bana göre 10k'dan fazla verilmez.
Hocam şimdi -30mV yapsam bir sorun olmaz yani? FPS düşmesi vesaire olur mu?
Yok hocam düşmez. Bios'a girin F7 yapın advanced sekmesinde en aşağıda voltaj ayarlama kısmı var. + olan işareti - olarak değiştirip 30'a getirin. Daha da aşağıya çekilmiyor zaten. İşlem bittikten sonra f10'a basın tamam deyip devam edin.

Evet hocam Teknorya Bilişim iade edilmiş, kutusu açılmış ürün gönderebiliyor. Tavsiye etmem. Hepsiburada tekrar indirime sokabilir. RTX 3050Ti'a da bana göre 10k'dan fazla verilmez.

Yok hocam düşmez. Bios'a girin F7 yapın advanced sekmesinde en aşağıda voltaj ayarlama kısmı var. + olan işareti - olarak değiştirip 30'a getirin. Daha da aşağıya çekilmiyor zaten. İşlem bittikten sonra f10'a basın tamam deyip devam edin.
Çok teşekkürler hocam. Bir de hocam bu 4GB VRAM bize çok sıkıntı çıkaracak mı sizce ileride? Herkes eleştiriyor bu yönden.

Çok teşekkürler hocam. Bir de hocam bu 4GB VRAM bize çok sıkıntı çıkaracak mı sizce ileride? Herkes eleştiriyor bu yönden.
Komik buluyorum ya o eleştirileri. 2-3 sene sonra 4 GB vRAM'in yetmeyeceği grafikteki oyunları zaten RTX 3050 en yüksek ayarlarda oynatabilecek bir kart değil. RTX'in giriş seviyesi bir kartından ne bekliyor bunu diyen insanlar anlamıyorum.

4 GB vRAM'in yetmeyeceği günler geldiğinde zaten o oyunları Ultra grafikte oynayamacaksın ki? Kartın nefesi yetmeyecek. Her halükarda çekeceksin zaten Medium'a.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı