Az kalori alınmasına rağmen kilo verme hızı çok yavaş

Merhaba arkadaşlar 22 Ocakta 163 kiloydum şu an 150 kiloyum. Yaklaşik 1 aydır 1200-1400 kalori arası besleniyorum ama son 2 haftada 2 kilo verebildim. Günlük yeme rutinim sabah 2 tane haşlanmış yumurta, 3 ceviz, menemen vs. akşam ise kereviz salatası, kırmızı veya beyaz et ortalama 200gr, çorba ve fırında sebze boyum 186, yaş 21, spor yapmıyprum yazın salona gideceğim ( yemeklerin kalorilerini yazıodan bakıyorum )
Kilo vermeye başladıktan bir süre sonra vücudun kendini koruma sistemi tarzı sistemi devreye girer. Bu süreçte moral olarak düşmemeye çalışman lazım. Aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum 116 kiloydum şu anda 100 kilo civarında seyrediyorum, maksimum da 98.2 kiloyu gördüm ve yaklaşık 2 aydır bu kilolardayım ancak 2 ay önceki 100 kilo vücudum ile şuan ki 100 kilo arasında fizik olarak çok fark var.

Kilo vermeye başladıktan bir süre sonra vücudun kendini koruma sistemi tarzı sistemi devreye girer. Bu süreçte moral olarak düşmemeye çalışman lazım. Aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum 116 kiloydum şu anda 100 kilo civarında seyrediyorum, maksimum da 98.2 kiloyu gördüm ve yaklaşık 2 aydır bu kilolardayım ancak 2 ay önceki 100 kilo vücudum ile şuan ki 100 kilo arasında fizik olarak çok fark var.
Tam aynısı hocam vücut ölçüleri 2-6 cm arasında azaldı ama kilo aynı :( sizce öğünlerim nasıl ekle veya çıkar dedigin varmi

Yürüme ve evde spora başlıcam hocam birde bazı forumlarda aldığım kalori miktarı düşük vs diyor sizce nasıl ben kalori değilde sağlıklı tok tutucu yiyecekler olarak bakıp porsiyon kontorlü ile yiyorum sizin ekle veya değiştir diyeceğiniz bir öneri var mı teşşekür ederim
Valla inanın bana porsiyon kontrolü, kalori hesabı aşırı saçma geliyor. Ben 13 sene önce bu kilo derdinden müzdaripken, aynı şekilde 100 kiloya 2 kez çıkıp 70'e düştüm, 1 kere 90'a çıkıp gene bu seviyelere çıktım. En son bu yaz askerden gelip biraz kendimi salınca 87 felan çıktım, şuan spor salonuna giderek ve düzenli beslenerek 82 kilodayım ve daha sıkıyım. Az kalori almak sıkıntılı diyenleri aldırma bence. Ben yüksek kilolara çıkıp kilo verirken hep aynı tarz beslendim.
Sabah : Kibrit peynir, 3-5 siyah zeytin, 2 dilim kepek / tam buğday ekmek - bol salatalık domates
Akşam : Çorba, 1 tabak sulu yemek + salata / yoğurt
Ara öğünlerde 1 meyve ve ufak tefek atıştırmalık 3-5 tane kuruyemiş.
Ve hepsinde de aynı şekilde kilo verdim. Dediğim gibi ben bugüne kadar hiç kalori hesabı yapmadım. Basic şekilde diyet yaptım ve sonuca çok hızlı şekilde ulaştım. Ben 102 kilodan 90 kiloya 1 ayda düştüm çünkü diyet + sporla ama sonraki 1-2 hafta neredeyse 1-2 kilo verdim fakat sonra devam ettim vermeye.
Özetlersek, aynı şekilde düşük kalorili beslenmeye devam et. Sonuca ulaşacağını düşünüyorum. Kilonuz gerçekten fazla ve bu aslında dezavantaj olduğu kadar, kilo verirkende avantaj. Yağ oranınız yüksek olduğu için daha hızlı kilo verip yağ yakabiliyorsunuz.
Bu söylemlerim tamamen kendimden örnektir anladığın üzere.

Yürüme ve evde spora başlıcam hocam birde bazı forumlarda aldığım kalori miktarı düşük vs diyor sizce nasıl ben kalori değilde sağlıklı tok tutucu yiyecekler olarak bakıp porsiyon kontorlü ile yiyorum sizin ekle veya değiştir diyeceğiniz bir öneri var mı teşşekür ederim

Öncellikle geçmiş olsun hocam kafaya takmamaya çalışın umarım stresiniz geçer
Yürüme yaparken normal dışarda gezermiş gibi yürüme nabzını yüksek tutmaya çalış. Örneğin 5 dakika boyunca hafif tempoda yürümeye başladı sonra 1 dakika yavaş tempoda dinlen. Daha sonra 3 dakika hafif temponun biraz daha üstüne çıkarak koşmaya başla daha sonra tekrar dinlen. Sürekli nabzını yüksek tutmaya çalış (dakikaları kafama göre yazdım kendi kondisyonuna göre ayarlayabilirsin zaten zamanla o süreleri arttırmak isteyeceksin, yetersiz geldiğini, yorulmadığını hissedeceksin). Yediğin yiyeceklerin kalorilerini alırken içindeki yağ, şeker oranına dikkat etmen gerekiyor. Kalorisi az diye şekerli veya yağlı birşeyler yersen 10 kalori yerine bir kaç katı daha fazla kalori yakman gerekir. Beslenme düzenini kendi isteğine göre mi yaptın bilmiyorum ama kahvaltı öğünün gayet güzel ancak menemeni çıkarman daha iyi olabilir. Örneğin kahvaltı öğününe tabiri caizse kibrit kutusu kadar peynir ekleyebilirsin ama peynirin yağ oranına dikkat etmelisin. Onun dışında 3-4 tane zeytin yiyebilirsin. Zaten bunlar sana yeterli olacaktır. Kahvaltıyı 10-11 gibi yaptığını varsayaraktan saat 2-3 gibi ara öğün yapıp 1 porsiyon elma, orta boy muz, 1 porsiyon armut, 1 adet avokado tarzı meyveler yiyebilirsin. Her gün kereviz salatası yemek yerine eğer imkanların el veriyorsa farklı çeşit salatalar yapıp yiyebilirsin. Tavuktan veya etten aldığın makrolar tavuğun veya etin neresini yediğine göre değişir ancak genelde kemiksiz, bonfile tarzı et türleri yemek daha iyi oluyor benim açımdan. Sebze yemeye devam edebilirsin. Günde minimum 4 litre su içmeye çalış.

Tam aynısı hocam vücut ölçüleri 2-6 cm arasında azaldı ama kilo aynı :( sizce öğünlerim nasıl ekle veya çıkar dedigin varmi
Öğünlerin güzel elimden geldiğine az önce yazdığım yazıda yardım etmeye çalıştım.

Sabah : Kibrit peynir, 3-5 siyah zeytin, 2 dilim kepek / tam buğday ekmek - bol salatalık domates
Arkadaşın da dediği gibi ara öğünlerine çiğ olması şartıyla bir kaç tane badem, kaju, fındık gibi kuruyemişler ekleyebilirsin. Ancak kahvaltıda da ceviz yediğin için çok fazla yemen kilo almana ve yağlanmana sebep olabilir.

Dostum akşam yeme saatlerini 6 7 arasına çek ve spor yapmalısın. şuan için spor salonu da şart değil evde yapabilirsin çok katkısı oluyor kalori açığı+ kalori yakarak daha iyi bir verim alırsın. kilo verme sıklığın haftaya göre günler geçtikçe değişebilir. Önemli olan senin istikrarını bozmadan devam etmen.

Çok düşük kalori ile beslendiğin için.
Hocam düşük ama hergün ceviz,yoğurt,sebze,et,mercimek falan yiyorum ve dolu dolu yiyorum sizce kaç kalori bandina cikmam lazim

Beslenme düzenini kendi isteğine göre mi yaptın bilmiyorum ama kahvaltı öğünün gayet güzel ancak menemeni çıkarman daha iyi olabilir. Örneğin kahvaltı öğününe tabiri caizse kibrit kutusu kadar peynir ekleyebilirsin ama peynirin yağ oranına dikkat etmelisin. Onun dışında 3-4 tane zeytin yiyebilirsin. Zaten bunlar sana yeterli olacaktır. Kahvaltıyı 10-11 gibi yaptığını varsayaraktan saat 2-3 gibi ara öğün yapıp 1 porsiyon elma, orta boy muz, 1 porsiyon armut, 1 adet avokado tarzı meyveler yiyebilirsin. Her gün kereviz salatası yemek yerine eğer imkanların el veriyorsa farklı çeşit salatalar yapıp yiyebilirsin. Tavuktan veya etten aldığın makrolar tavuğun veya etin neresini yediğine göre değişir ancak genelde kemiksiz, bonfile tarzı et türleri yemek daha iyi oluyor benim açımdan. Sebze yemeye devam edebilirsin. Günde minimum 4 litre su içmeye çalış.
Beslenmeyi kendim yaptım hocam kahvaltıda menemeni haftada 1 falan tüketiyorum un ve rafine şekeri full kestim peynir arada 1-2 çatal yiyorum ama genellikle 2 kase ev yoğurdu yiyorum , tatlıyı ful kestim arada canım çekerse şekeri az hurmadan max 3 tane veya yeşil elma yiyorum eti ise tavuğun genellikle göğsünü arada butunu , et ise bonfile tüketiyorum hergün mercimek çorbası tüketiyorum onu da unsuz yapıyorim salata ise haftada 2 kere kereviz diger gunler havuç-turp-kıvırcık yapıyorum suyu 2-5lt arası tüketiyorum

Yürüme yaparken normal dışarda gezermiş gibi yürüme nabzını yüksek tutmaya çalış. Örneğin 5 dakika boyunca hafif tempoda yürümeye başladı sonra 1 dakika yavaş tempoda dinlen. Daha sonra 3 dakika hafif temponun biraz daha üstüne çıkarak koşmaya başla daha sonra tekrar dinlen. Sürekli nabzını yüksek tutmaya çalış (dakikaları kafama göre yazdım kendi kondisyonuna göre ayarlayabilirsin zaten zamanla o süreleri arttırmak isteyeceksin, yetersiz geldiğini, yorulmadığını
Yapacağim hocam teşekkürler

Arkadaşın da dediği gibi ara öğünlerine çiğ olması şartıyla bir kaç tane badem, kaju, fındık gibi kuruyemişler ekleyebilirsin. Ancak kahvaltıda da ceviz yediğin için çok fazla yemen kilo almana ve yağlanmana sebep olabilir
Hocam 2 öğün yapıyorum sadece kahvaltıda 2-3 ceviz yiyorum arada hurma ve gün kurusu yiyorum

Yardımlarınız için çok teşşekür ederim 🤝

Son düzenleme:
Hocam düşük ama hergün ceviz,yoğurt,sebze,et,mercimek falan yiyorum ve dolu dolu yiyorum sizce kaç kalori bandina cikmam lazim

Beslenmeyi kendim yaptım hocam kahvaltıda menemeni haftada 1 falan tüketiyorum un ve rafine şekeri full kestim peynir arada 1-2 çatal yiyorum ama genellikle 2 kase ev yoğurdu yiyorum , tatlıyı ful kestim arada canım çekerse şekeri az hurmadan max 3 tane veya yeşil elma yiyorum eti ise tavuğun genellikle göğsünü arada butunu , et ise bonfile tüketiyorum hergün mercimek çorbası tüketiyorum onu da unsuz yapıyorim salata ise haftada 2 kere kereviz diger gunler havuç-turp-kıvırcık yapıyorum suyu 2-5lt arası tüketiyorum

Yapacağim hocam teşekkürler

Hocam 2 öğün yapıyorum sadece kahvaltıda 2-3 ceviz yiyorum arada hurma ve gün kurusu yiyorum

Yardımlarınız için çok teşşekür ederim 🤝
Bana kalırsa beslenme düzenin gayet güzel. Kilo vermeye başladığın ilk gündeki motivasyonunla devam etmeye özen göster. Eğer kilo veremiyorum diye moralin düşmeye başlarsa hiç veremezsin. Umarım hedeflediğin kiloya en kısa sürede en sağlıklı şekilde ulaşırsın.

Valla inanın bana porsiyon kontrolü, kalori hesabı aşırı saçma geliyor. Ben 13 sene önce bu kilo derdinden müzdaripken, aynı şekilde 100 kiloya 2 kez çıkıp 70'e düştüm, 1 kere 90'a çıkıp gene bu seviyelere çıktım. En son bu yaz askerden gelip biraz kendimi salınca 87 felan çıktım, şuan spor salonuna giderek ve düzenli beslenerek 82 kilodayım ve daha sıkıyım. Az kalori almak sıkıntılı diyenleri aldırma bence. Ben yüksek kilolara çıkıp kilo verirken hep aynı tarz beslendim.
Ve hepsinde de aynı şekilde kilo verdim. Dediğim gibi ben bugüne kadar hiç kalori hesabı yapmadım. Basic şekilde diyet yaptım ve sonuca çok hızlı şekilde ulaştım. Ben 102 kilodan 90 kiloya 1 ayda düştüm çünkü diyet + sporla ama sonraki 1-2 hafta neredeyse 1-2 kilo verdim fakat sonra devam ettim vermeye.
Özetlersek, aynı şekilde düşük kalorili beslenmeye devam et. Sonuca ulaşacağını düşünüyorum. Kilonuz gerçekten fazla ve bu aslında dezavantaj olduğu kadar, kilo verirkende avantaj. Yağ oranınız yüksek olduğu için daha hızlı kilo verip yağ yakabiliyorsunuz.
Bu söylemlerim tamamen kendimden örnektir anladığın üzere.
Öncelilke cevap için tesekkur ederi hocam Aşağı yukarı beslenmemiz aynı sadece ben 2 öğün yapıyorum ama tek sıkıntı ben şuan spor salonuna gidemem yazı bekliyorum o yüzden şimdi başladım 130 ları görmek hedefim spor salonuna gitmeden birde hocam un ve şekeri kestim acaba yanlışmı yaptim az almam mı gerekiyordu

Bana kalırsa beslenme düzenin gayet güzel. Kilo vermeye başladığın ilk gündeki motivasyonunla devam etmeye özen göster. Eğer kilo veremiyorum diye moralin düşmeye başlarsa hiç veremezsin. Umarım hedeflediğin kiloya en kısa sürede en sağlıklı şekilde ulaşırsın.
Çok teşşekür ederim hocam zaten motivasyonum hiç düşmedi ama belki yanlış yaptığim bir şeyler vardır diye fikir almak için soruorum böyle devam ederse diyetisyene danışcam

Geri
Yukarı