Bakü GP kazanan Perez

@çokdüşünenbiri artık herkesi sıkan bir Mercedes dominasyonu var, özellikle geçen sene mesela öyleydi ki Mazespin'i araca oturtsan podyuma çıkardı o derece (biraz abartı olabilir). Ek olarak şahsen ben Hamilton'un kişiliğini de sevmiyorum.
Anladım ancak diğer Mercedes pilotu Bottas ile araçları aynı değil mi ? Yani pilotajı bariz şekilde iyi buradan anladığım. Mazepin değil de Bottas örneği de sizin dediğiniz gibi ve Bottas'ın performansı ortada. Araçlar aynı varsayarak yaptım bu yorumu.

Ek olarak sırf başarılı diye sevilmiyor o zaman. İlginç geldi bana.

Neden Hamilton ya da başkasına bir nefret, aşırı tepki var ? Hata yapar, başarısız olur tepki verilir bu doğal bir şey. Şu ana kadar Hamilton'a bir nefret ve linç isteği gördüm. Bunun sebebi ne ?
Sürekli üst üstte şampiyon olan pilotları seyirci sevmez genelde. Mercedes bu kadar dominant olunca haliyle seyirci tarafından takıma ve pilotlarına karşı bir düşmanlık oluyor.

Mesela ben Ferrari taraftariyim. Alonso ve Vettel'in şampiyonluk mücadelesinde Vettel ve Redbull'dan nefret ediyordum. Şu an en sevdiğim pilot Vettel.😂

Hamilton ayrıca manipülasyonları yüzünden de seyirciler tarafından sevilmiyor. Her yarış lastiklerim bitti diyor ardından en hızlı turu atıyor. Bu açıklamaları ve sürekli aracının en hızlı araç olmasına rağmen rakiplerinden daha yavaş olduklarını söylemesi kendisine karşı bir anpati oluşturmuş durumda.
Anladım ancak diğer Mercedes pilotu Bottas ile araçları aynı değil mi ? Yani pilotajı bariz şekilde iyi buradan anladığım.
Evet aynı araca sahipler. Bottas'ı Hamilton ile kıyaslamak zaten Hamilton'a hakaret olur. Hamilton çok çok büyük bir pilot ve müthiş bir pilotajı var elbette.

Neden Hamilton ya da başkasına bir nefret, aşırı tepki var?
Olağanüstü düzeylerde başarılı olan kişiler genellikle takdirle değil kıskançlıkla karşılaşıyor. Zamanında Schumacher'e de aynısı yapıldı, ondan öncekilere de. Özellikle de desteklediği takımın dışındaysa çoğu kişi bu haterlık denilen saçmalığı yapıyor.

Son düzenleme:
Zamanında Schumacher'e de aynısı yapıldı, ondan öncekilere de.
Sadece F1'e özgü bir durum değil. Marc Marquez'e de 6 yıl üst üste şampiyon olunca ona karşı da böyle bir antipati oluştu. Aynı şekilde Sebastian Loeb için de geçerli. Rossi için de böyle oldu, gerçi Rossi bunlara göre daha sempatik ona bunlar kadar antipati olmadı ama sevmeyenler de çok oldu. Lorenzo 3 yıl üst üstte şampiyon olup Rossi'nin hegemonyasını kırınca ona da antipati oluştu. Bu çoğu sektörde olan durumlar maalesef.

Uzun süredir izlediğim en keyifli yarıştı. Hem Hamilton, hem de Max'e üzüldüm. Hamilton'un bu sene yaptığı 2. hatası oldu. Koca pilotu iki üç hata ile silmek olmaz tabii ki. Ancak hem Ham hem de takım için bir şeylerin yolunda gitmediği ortada, en azından geçtiğimiz senelerdeki gibi değiller. 2018'de Ferrari daha üstündü ve baskı daha fazlaydı. Ama bu kadar hata gelmiyordu Mercedes'ten.

Bir şeyi merak ediyorum da sizin özelinizde değil bunu söyleyeyim. F1 izlemeye bu yıl başladım. Hamilton'u veya başa bir pilotu ilk kez tanıyorum. Neden Hamilton ya da başkasına bir nefret, aşırı tepki var?

Bono, my tires are done deyip bir tur sonra hızlı turu kaydediyor. Bunu sevmiyor taraftarlar. Ama onun dışında kazananlar hep sevilmez.

Ona gelen tepkilerin birisi de sosyal medyayı çok aktif kullandığı, pistin dışında da çok aktif davrandığı için. Adam geçtiğimiz günlerde yaşanan İsrail Filistin meselesi ile alakalı bile paylaşım yaptı mesela. Hamilton farklı bir kişilik, bu nedenle kişiliği ve mizacı tartışılır. Ama hızı ve becerileri, yarış zekası tartışılmaz.

Son düzenleme:
En son bu kadar duygu değişimini muhtemelen 2020 Sakhir GP'sinde yaşamıştım. Duygularım için roller coaster gibi bir yarıştı. Önce Verstappen birinciliği kaybetti sonrasında heyecanlı iki turluk yarış. Başlar başlamaz Hamilton dışarı taştı, Gasly ve Leclerc'in güzel kapışmasını izlemek ve Perez'in zaferi. Çok keyifli bir yarıştı.

IMG_20210608_034159.jpg

IMG_20210608_034144.jpg

Geri
Yukarı