Beş para etmez esnaf kitlesi

Her esnaf aynı değil ama çoğu böyle. Senin baban gidip kazıklandıysa tüm suç neden bütün esnafların oluyor?

İşini iyi yapan yükseliyor zaten, kurumsallaşmaya doğru yürüyor. Babanı kazıklayanlar gibileri ise olduğu yerde sayıyorlar. 200 TL'yi para niyetine sayıp olduğu yerde otlamaya devam ediyorlar.
Bireyselden kurumsala geçenlerin tamamını iyi mi zannediyorsun?

Türk esnaflarından elimden geldiğince uzak durmaya çalışıyorum. Bir komşumuzun başından geçen olayı anlatmak isterim: Komşumuz mahalle bakkalından veresiye alışveriş yapıyordu. Bir gün bakkala gittiğinde bakkalda ekmek kalmamış ve benden borç para istedi. Sorun yok diyerek borç para verdim, ekmek de o an lazım olduğundan dolayı mecburen gidip farklı yerden almış. Bakkalın oğlu da bunu farklı markette görünce gidip babasına söylemiş. Babası da ertesi gün, madem paran varsa neden benden veresiye alışveriş yapıyorsun şeklinde söylemlerde bulunmuş ve veresiye defterini kapatmış. Parasını da istemiş. Bu Türk esnafları, gerçekten kendilerini bir şey zannetmeye başladı. Mahalle bakkalı gördüğüm yerden başımı hızlıca uzaklaştırıp gidip marketten alışveriş yapıyorum. Her yerde market olmaya başladı, mahalle bakkalı olayı da kısa süre içerisinde bitecektir. Umarım da biter, kendilerini de bir şey zannetmeye başladılar.

Hocam güvenilir ve tanıdık yerlerde yaptırın. Sosyal Medya'da çok gördüğüm FPPRO servis var. Oraya bırakabilirsiniz.

Geri
Yukarı