BioNTech öldürür mü?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Donkobus

Hectopat
Daha fazla  
Bilime güveniyorum fakat internette çoğu kişi aşının kalp rahatsızlığı ve kanda pıhtılaşma hastalıklarına yol açacağını söylüyor. Şüphelenmeye başladım. Sadece ilk dozu oldum, ikinciyi hafta sonu olacağım ama böyle yazıları gördükçe korkmaya başladım. Bu konuda fikirlerinizi alabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilime güveniyorum fakat internette çoğu kişi aşının kalp rahatsızlığı ve kanda pıhtılaşma hastalıklarına yol açacağını söylüyor. Şüphelenmeye başladım. Sadece ilk dozu oldum, ikinciyi hafta sonu olacağım ama böyle yazıları gördükçe korkmaya başladım. Bu konuda fikirlerinizi alabilir miyim?
Kanda pıhtılaşma yapan AstraZeneca aşısı.
Kalp kası iltihabı da düşük bir ihtimal ama tedavi edilmeyecek bir şey değil.

İnsanların beynini yıkadılar böyle.
Rahatlıkla olabilirsiniz. Sülalem BioNTech aşısı oldu ve yaşlılarımızda dahi yan etki görmedik.

1 ay sonra 16 yaş olayından dolayı ben de BioNTech olacağım.

Bende BioNTech olma istiyorum aşı hiç de kötü değil bir de çip falan diyorlar sjsjsjs.

Şanşsızsan olur, mesela 50 kez penicilin olursun, 51. seferde anafilaksi geçirebilirsin. Bunda ise şeker hastasısındır üstüne ailesel olarak pıhtılaşma faktörlerinde bir sorun vardır aşı olmak senin için riskli olabilir ama sağlıklı genç adamsan ol bence. Gerçi ben her iki koşulda da olurdum. Covide yakalanmak daha tehlikeli.

Kalp pıhtılaşmasına sebep olan şey aşı değil Covid'in kendisi. Aşıda düşük dozda virüs olduğundan dolayı yaşanabiliyor bu. Aşı olmayıp da Covid geçirenlerde daha ağır yaşanıyor. Yani aşı her türlü 2 adım önde.

Binlerce insan üzerinde 2+ yıl randomize kontrollü çalışma ve meta analizler yapılmadığı sürece sağlık konusunda kesin bir sonuca varılmaz. Sağlık sorunun yoksa aşını ol sıkıntı olmaz.

Bazı yakınlarım BioNTech oldu ama onlarda sadece yan etki olarak halsizlik, baş ağrısı oldu. Öldürecek kadar yan etkisi olacağını sanmıyorum.

Sana aşı yerine boş serum yapsalar yine ölüm, pıhtılaşma vb yan etkiler yaşayabilirsin. Bu yüzen tüm ilaçlarda aşılarda bunun istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı hesaplanır. Milyonlarca kişi aşı olmuş, olmayanlar bile kalp krizi geçirirken aşılı biri geçirince AhA AşI ÖlDÜrÜYor diyorlar.

100.000 hatta milyonda bir görülen ufak tefek etkiler için tüm aşıyı, pandemi ile mücadeleyi çöpe atmayın.

Kadınlarda adet düzensizlikleri yapabiliyormuş. İngiltere'de 28 binin üzerinde kadın şikayet etmiş.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı