Bir işletim sistemi projesi: DoorOS

Elinizden geldiğince projeyi yaymaya çalışın. Beta süreci başladığında bağış toplayabilirsiniz. Twitch gibi medyalarda bilişim meraklısı insanlar var. Bunlarla iletişime geçip yaymayı deneyebilirsiniz. Türk bir işletim sistemimizin olması çok güzel bir şey olur. Umarım pes etmeden sonuna kadar ulaşabilirsiniz ve her şey sizin için iyi gider. İsim konusunda biraz daha düşünebilirsiniz bence.

Öncelikle başarılar dilerim, konuyu ben de takipte olacağım. Umarım gelişmeler oldukça buradan bildirmeye devam edersiniz.
Daha önceki yazılan mesajlarda da belirtildiği üzere çok zorlu bir süreç sizi bekliyor, zira siz çekirdeği bile sıfırdan yazacağınızı söylüyorsunuz. Tüm donanımlara uyumluluğu bir kenara bırakıp tek bir sistem için geliştirdiğinizi varsayalım, her hâlükârda donanımların çalışabilmesi için sürücüleri gerekeceği için ve geliştiricilerden de destek alamayacağınız için sürücüleri sizin yazmanız gerekecek. Tersine mühendislik yaparak veya açık kaynaklı bir sürücüden kısmi çatallama yaparak kuracağınız sistemin donanımları için uyumlu hâle getirdiniz diyelim. Bitti mi? Hayır. Çekirdeğin kararlı çalışabilmesi için bu gibi daha uğraş gerektiren türlü işlemler var, bir de bunun haricinde diğer binlerce donanım için sürücü yazıp entegre etmek. Sadece çekirdek için bile bakacak olursak yazılımsal anlamda ve özellikle Assembly, C gibi dillerde bu inanılmaz bir hâl alıyor. Bir de bug meselesi var tabii, BUILD SUCCESS sonucunu görene kadar günlerce kafa çatlatmanız gerekebilir.
Ekibiniz ve bilgi/tecrübe düzeyi hakkında bilgim olmadığı için bir şey diyemem ancak dediğiniz gibi imkansız değil, çok zaman alacak olsa da. Başarılar ve sabırlar dilerim.

Önce ben sorayım, bir ışık mı gördünüz yoksa salt yapacağım demekle mi sınırlı?. Çünkü bu ikisi tamamen farklı şeyler, biri kıvılcıma diğeri hayale dayanır.
Hangisi olursa önce istemiş olmak bile elbette ilk adım adına çok önemlidir.
Ancak ortada önce elle tutulur proje olmalı, girişiminizi takdir etmekten öte proje olmadan yapıcı fikir yürütemeyiz. Örneğin Linus Torvalds önce çekirdeği yazdı sonra duyurdu, tam da o sıra Richard Stallman gibi bir adamın denk gelmesi ve Ian Murdock gibi bir geliştiricinin taban dağıtım yapması aldı başını yürüdü. Umarım başarırsınız, başarmasanız da bir şey kaybetmiş olmazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı