Bitlis'te başıboş köpekler tarafından ısırılan ve kuduz olan 12 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayır, kıyaslama yanlış. Bu hayvanlar haşere değil. Sadece kuduz olanlardan bahsetmemiş zaten @RPM. Önceki mesajlarına bakarsanız sokak köpeklerinin itlaf edilmesinden bahsetmiş. Benim tepkim buna.

Tamam, kuduzun sonu ölüm zaten. Kuduz olanı öldürdün diye kuduz bitirilmez ki, olmayanlar için de önlemi alınır, uygun şartlar hazırlanır ve uygulanır. Öldürmek hiç çözüm değil.

Bir insanda köpekle bir değil işte dostum. Sen köpeği hayvan sınıfında ayrı özel bir yere koyuyorsun sırf sana sevimli geliyor diye ama hamamböceği de bir hayvandır canlıdır ve o da doğar, ölür. Böcekle köpek hayatını bir tutma ama insanla köpeği bir tut saçma sapan bir bakış açısı. Keza bu iki hayvanında insan hayatına hiçbir katkısı yok kuduz olsun olmasın. Çok seviyorsan al besle ama sokakta işleri yok.

Hayır sokakta kalan köpekleri öldürüyorlar Avrupa'da ve dünyanın pek çok yerinde.
Bu bilginin doğruluğunda emin olamadım. Aksi yönde önce toplatıldıklarını, sonra kısırlaştırılıp aşılandıklarını ve sonrasında sokağa geri bırakıldıklarını biliyorum. Bilgi doğruysa da yanlış bir uygulama, desteklediğimden değil. Önceki mesajlarda yanlış bir örnek -Avrupa- vermişsem de affola.
Böcekle köpek hayatını bir tutma ama insanla köpeği bir tut saçma sapan bir bakış açısı.
Hayır benim mantığım bu değildi. Doğrudan zararlı, haşere hayvanlar ya da böcekler serbestçe dolaşmamalı. Yaşatılmamalı. Aksi durumdaki herhangi bir hayvanın öldürülmesi için bir sebep göremediğimi belirttim. Yoksa illa bir hayvan öldürülecekse haşereler öldürülsün, potansiyel dost hayvanlar değil.

Yani öldürme motivasyonunuzu anlayamadım genel olarak. Bu hayvanlara bakılabilir, tekrar doğal yaşama kazandırılabilir.

Bir köpek vakası daha. Belediyenin köpekleri toplayıp onları  düzgün muamele gördükleri barınaklara götürmeleri lazım.

Bu bilginin doğruluğunda emin olamadım. Aksi yönde önce toplatıldıklarını, sonra kısırlaştırılıp aşılandıklarını ve sonrasında sokağa geri bırakıldıklarını biliyorum.

Hayır benim mantığım bu değildi. Doğrudan zararlı, haşere hayvanlar ya da böcekler serbestçe dolaşmamalı. Yaşatılmamalı. Aksi durumdaki herhangi bir hayvanın öldürülmesi için bir sebep göremediğimi belirttim. Yoksa illa bir hayvan öldürülecekse haşereler öldürülsün, potansiyel dost hayvanlar değil.

Yani öldürme motivasyonunuzu anlayamadım genel olarak. Bu hayvanlara bakılabilir, tekrar doğal yaşama kazandırılabilir.

Sokaklarda yaşamaya uygun değiller anlamamakta diretiyorsun hala. Aynı şeyi hamamböceği içinde söyleyebilirler. Sen köpek beslemeyi seviyorsun bir başkası evinde uygun şartlarda hamamböceği besleyebilir. Fakat ikisi de fırsat verilirse insan hayatı için zararlıdır daha fazla uzatmayacağım tek taraflı bakıyorsun.

Çocuğun hayalleri olması hiçbir şey etkilemez. Hayal bu sonuçta. Hayal yani, hiçbir şeye etkisi yok. Sadece kendini neşelendirmenin bir yolu.

Burada köpek suçlu falan değil. Köpektaparlar'a köpektaparlar diyorsunuz, siz de köpek düşmanı oluyorsunuz o zaman.

Ayrıca bir insan çocuk olduğu zaman değeri artmıyor. Bunu kafanızdan çıkartın artık. Aksi taktirde azalıyor değeri. Çünkü 12 yaşındaki bir çocuk sadece kendini neşelendirebilir. Diğer insanlara katkısı olamaz. 12 yaşındaki çocuk bilimin gelişmesinde katkı sağlayamaz, bir ev yapımında katkı sağlayamaz, araba yapımında katkı sağlayamaz ve yetişkinlerin yapabileceği birçok şeyi yapamaz.

Bazı arkadaşlar ölen bir de çocuk demişler, çocuk olduğu zaman ne oluyor? Normal bir insan olarak ve objektif olarak bakın şöyle olaylara.

Burada ölen kişi çocuk değil de bir yetişkin olsaydı daha çok zararı olurdu ülkeye. Çünkü yetişkin bir birey bilimin gelişmesinde katkı sağlayabilir, ev yapımında katkı sağlayabilir, araba yapımında katkı sağlayabilir ve çocukların yapamayacağı birçok şeyi yapabilir. Fakat siz bunları görmezden gelip sırf yetişkin olduğu için "kendi çaresine bakabilirdi" diyecektiniz. O zaman çocukta kendi çaresine bakabilsin? Ki zaten daha kendi çaresine bakamıyor, ülkeye ne yararı olacak?

Burada suçlu devlet veya köpek değil, tamamen çocuk. Çocuk ısırıldıktan sonra hemen annesine ya da babasına gidip söylebilirdi bu olayı, hastaneye gidip aşı olabilirdi. Belki de ölmezdi. Devletin de bir suçu yok çünkü devlet bütün köpekleri alıp bir barınağa tıkayamaz, uyutamaz veya herhangi bir şey yapamaz. Sayıları çok fazla. Ayrıca her gün yeni köpek doğuyor ülkede. Kim bu kadar köpeğe yetişebilir ki? Ki bir şekilde dediğiniz şeyler yapılabilse bile ülkeye çok fazla gider sağlayacaktır. Bu giderlerde daha kendi çaresine bakamayan çocukların ölümü için değmez. Ayrıca köpek bu, istediği zaman saldırabilir. Tıpkı kötü insanların durduk yere insanları öldürmesi gibi. O zaman insanlarda bir barınağa kapatılsın? Cidden çok garip düşünüyorsunuz.

Sadece kendi fikrimi belirttim, beni linçleyebilirsiniz, fakat bu çocuğun daha kendi çaresine bakamayacağı gerçeğini veya diğer gerçekleri değiştirmez.

Utanmasan çocuk iyi ki ölmüş diyeceksin. Cidden toksik bir kitlesiniz mide bulandırıyorsunuz.

Bu bilginin doğruluğunda emin olamadım. Aksi yönde önce toplatıldıklarını, sonra kısırlaştırılıp aşılandıklarını ve sonrasında sokağa geri bırakıldıklarını biliyorum. Bilgi doğruysa da yanlış bir uygulama, desteklediğimden değil. Önceki mesajlarda yanlış bir örnek -Avrupa- vermişsem de affola.
Birçok ülkede bu uygulanıyor. Çeşitli zamanlarda basına düşen haberlerden teyit edebilirsiniz. İtlaf edip sayılarını kontrol altında tuttuktan sonra daha insancıl yöntemler geliştirilebilir ya da geliştirmiş olabilirler elbette. İtlaf etmeden başarılı olanlar olsa olsa iskandinav ülkeleridir çünkü soğuktan ölüyor hayvanlar zaten.

Bir köpek vakası daha. Belediyenin köpekleri toplayıp onları  düzgün muamele gördükleri barınaklara götürmeleri lazım.
Kimse kusura bakmasın o kadar vergimizi çar çur ediyorlar. Birde milyonlarca köpeğe barınak için vergi mi vereceğiz? Zaten kol gibi vergi var. ÖTV KDV vesaire. Çok isteyen sokaktaki hastalıklı kuduzlu köpeği kendi evine alsın. Sokakta köpek çetesi istemiyorum. Nokta.

Yorumların tamamını okumadım da gördüğüm kadarıyla köpeklerin sokakta olmasını savunanlar var. Sokakta yürüyen insanlar, köpekler yüzünden sokakta tedirgin yürümek zorunda değil! Sokak köpeği sorunu ciddi sorun olmaya başladı ve yoldan gelen geçene de durduk yere havlıyorlar. Çözümü basit, hepsine yetecek kadar barınak yok. Hepsini uyutacaksın, bu kadar basit.

Yazık, çok yazık.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sokak hayvanlarını ya barınaklara kaldırsınlar ya da zehirlesinler arkadaş, yarın ölen sizin kardeşiniz olabilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı