Boy ve kilo indeksi

DucaliaN

Hectopat
15 yaşındayım 171 boyum var 80-85 kiloyum sanırsam göbeğimi avuçlayabiliyorum yani neyse şimdi ilk soru yaşıma göre boyum normal mi? 2. Soru ise kiloları versem vucudumdaki çatlaklar ve öz güvenim yerine gelir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Cinsiyeti erkek olarak varsayıyorum,
boyun normali diye birşey ben bilmiyorum. Türkiye ortalamasına bakıp kendinizi yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.
BMI, vücut kitle endeksi, boynunuza göre oldukça fazla acil sağlıklı diyet ve mümkün olduğu kadar spor ihtiyacınız var. Diyeti de lütfen bir diyetisyene danışarak yapınız, İnternet bilgisiyle çok kolay yanlışa yönelebilirsiniz.
2 sene önce 8 aylık diyet ve spor ile 20 kg verdiğim ve sürekli ama sürekli araştırdığım için diyet konusunda burdan herkese bir bilgilendirme yapmak istiyorum.
Çeşit çeşit diyet türleri var, sadece karbonhidratlarla beslendiğiniz de var (%95 falan), sıfır karbonhidrat tükettiğiniz de (%2-3) her nasılsa ikisinde de kilo veren insanları görebiliyoruz.
Asıl önemli olan süreklilik, kendini kandırmadan bu işi yapmak.
Diyet işin %80'ini oluştururken %15 spor ( burada fitnessı şiddetle tavsiye ediyorum, kaslı iri yarı bir herif olmak zorunda değilsiniz ki onun için şollarca çalışmak lazım zaten. Fakat kas miktarınızı arttırdıkça daha çok enerji harcıyorsunuz hem de daha sağlam bir vücuda sahip oluyorsunuz. Kalan %5 ise uyku düzeni ve stres diyelim.
Özgüven kısmına gelecek olursak, göbeğini avuçladığında hissettiğin o duyguyu bir daha hissetmeyeceğini hayal et.
Yaşın daha küçücük, çok kolay hayatına yön verebilirsin, gereksiz şeylere bulaşmadan, doktor yönlendirmesi ile sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmanı diliyor ve öneriyorum.

BKİ'den ziyade yağ oranının daha önemli olduğunu düşünüyorum. Yağ oranınız hakkında bir bilginiz var mi? Boyunuz da yaşınıza göre normal.
Kilo verdikçe özgüveniniz artıyor ancak şu anda da kendinide güven duymamak için sebebiniz yoktur diye düşünüyorum.

BKİ'den ziyade yağ oranının daha önemli olduğunu düşünüyorum. Yağ oranınız hakkında bir bilginiz var mi? Boyunuz da yaşınıza göre normal.
Kilo verdikçe özgüveniniz artıyor ancak şu anda da kendinide güven duymamak için sebebiniz yoktur diye düşünüyorum.
Göbeğim elime geliyor dediği için bu bmi'da yağ oranının %25 ve üstü olduğunu düşünüyorum.
Yorumlarımı da ona göre yaptım.

En azından daha sağlıklı olursun ve sporla birlikte daha hareketle enerjik hissedebilirsin. Ayrıca hayatında sana sıkıntı veren bir konuyu çözmüş olmanın vermiş olduğu mutluluk ve başarı hissi ile özgüvenin bir miktar artacaktır. Ama Gordon'un dediği gibi şu anda da kendinize güven duymalısınız.

Sağlıklı denilen şeyleri fazla aç kalmadan ve uygun saatlerde tüketildikten sonra sporla birlikte genç olmanın verdiği enerjiyle ideal kilonuza gelebilirsiniz diye düşünüyorum. Yani diyet açlık sizi korkutmasın sağlıklı şeylerden doyana kadar yiyerek ve normal düzeylerde doğru sporları yaparak hayatınızın bir ritmini yakalarsanız hem işkenceye dönüştürmezsiniz hemde devam eden süreklilik içerisinde eski kiloları geri almazsınız.

Ancak Orbit arkadaşın dediği gibi diyetisyene gidip artık sigorta hastanelerinde bile diyetisyenler var diye biliyorum. Belki kan tahlilleri yapılır kilo alma konusunda bir sıkıntı varsa veya eksik bir şeyler varsa görülebilir. Bu açıdan da önemli. En azından sürekli olmasa bile bir kez gidilip duruma göre ilerleyen dönemlerde tekrar gidilebilir.

Sadece zamana yayın bu çok önemli. Kendinize çok kısa süreler vermeyin. 1 ayda şu kadar vermem lazım gibi sıkıntılara kendinizi sokmayın. Beslenmede çok aç kalmayın, hızlı sonuç almak için sporu abartılı derecede yapmayın. Bunlar sizin daha çabuk kilo vermenize yardımcı olmaz tam tersi sonrasında pes edip daha fazla kilo almanızı bile sağlayabilir.

Ben 5 ay civarında sanırım verdim diye hatırlıyorum. Aşağı yukarı aynı boy ve kilolardaydık. Evde kendim uygun spor programları ile günde 25 dk çalışarak ve sağlıklı ama doyana kadar yemek yiyerek kilolarımı attım.

Darısı sizin başınıza :D Ama bu mide olayının kilo verseniz bile biraz kalması mümkün olabiliyor çokta dert etmeyin :)

Bu arada spor yaparken kas kütlesi de oluştuğu için salt tartı olarak değil bel çevresi iç bacaklar vs gibi yerlerin ölçüsünü alıp arada not ederseniz daha da iyi olacaktır. Tabi yağ oranınızı da ölçebilirsiniz. Bazı eczanelerde veya spor salonlarında yapılıyor. Ne kadar doğru bilmiyorum ama yine de sonrasında ölçüp aradaki fark görülebilir. Başlarda bunlar sizi motive de edebilir. Tabi ayna da yeterli olabiliyor :)

Cinsiyeti erkek olarak varsayıyorum,
boyun normali diye birşey ben bilmiyorum. Türkiye ortalamasına bakıp kendinizi yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.
BMI, vücut kitle endeksi, boynunuza göre oldukça fazla acil sağlıklı diyet ve mümkün olduğu kadar spor ihtiyacınız var. Diyeti de lütfen bir diyetisyene danışarak yapınız, İnternet bilgisiyle çok kolay yanlışa yönelebilirsiniz.
2 sene önce 8 aylık diyet ve spor ile 20 kg verdiğim ve sürekli ama sürekli araştırdığım için diyet konusunda burdan herkese bir bilgilendirme yapmak istiyorum.
Çeşit çeşit diyet türleri var, sadece karbonhidratlarla beslendiğiniz de var (%95 falan), sıfır karbonhidrat tükettiğiniz de (%2-3) her nasılsa ikisinde de kilo veren insanları görebiliyoruz.
Asıl önemli olan süreklilik, kendini kandırmadan bu işi yapmak.
Diyet işin %80'ini oluştururken %15 spor ( burada fitnessı şiddetle tavsiye ediyorum, kaslı iri yarı bir herif olmak zorunda değilsiniz ki onun için şollarca çalışmak lazım zaten. Fakat kas miktarınızı arttırdıkça daha çok enerji harcıyorsunuz hem de daha sağlam bir vücuda sahip oluyorsunuz. Kalan %5 ise uyku düzeni ve stres diyelim.
Özgüven kısmına gelecek olursak, göbeğini avuçladığında hissettiğin o duyguyu bir daha hissetmeyeceğini hayal et.
Yaşın daha küçücük, çok kolay hayatına yön verebilirsin, gereksiz şeylere bulaşmadan, doktor yönlendirmesi ile sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmanı diliyor ve öneriyorum.
%80 Diyet %15 Spor ve %5 Uyku dışında her şeye katılıyorum, ancak uyku çok önemlidir %5 gibi bir değer söyleyemezsin bence.

Kaliteli bir diyet(saçma sapan aç kalınan her şeyden mahrum olduğun diyetler değil) ve düzenli sporla çok rahat kilo verebilirsin. Özellikle bu işe yeni başladığın zaman ödem attıran çaylardan tavsiye ediyorum, ödemle giden kilo seni daha fazla motive ediyor ve canla başla sarılıyorsun kilo verme işine. Kilon biraz fazla, yaşın da küçükken hallet derim. 1 yılda çakı gibi fit bir vücuda sahip olabilirsin. Hastalığımdan dolayı spor yapamıyorum durumum şu an tam da senin gibi dört gözle spora başlayacağım günü bekliyorum. O kiloyu verdikten sonra 1 kilo bile alsan takmaya başlıyorsun ona göre :D

%80 Diyet %15 Spor ve %5 Uyku dışında her şeye katılıyorum, ancak uyku çok önemlidir %5 gibi bir değer söyleyemezsin bence.

Genelde sporcuların dediği karın kası mutfakta yapılır sözünden dolayı bu tarz ölçüler veriliyor sanırım ama bana göre de doğru değil. Hepsi birlikte hareket etmesi gereken etkenler.

Bunu demelerindeki sebep sürekli mide hareketi çalışarak karın kası çıkartamazsınız düşüncesi olduğu için :) Yani bölgesel yağ yakma yoktur.

Valla bu zamanda liposuction ile mide yağlarını aldıran bile var :) Bir kız arkadaşım da bu şekilde aldırdı. Bazı erkekler fake six pack bile yaptırıyor 😂

Genelde sporcuların dediği karın kası mutfakta yapılır sözünden dolayı bu tarz ölçüler veriliyor sanırım ama bana göre de doğru değil. Hepsi birlikte hareket etmesi gereken etkenler.

Bunu demelerindeki sebep sürekli mide hareketi çalışarak karın kası çıkartamazsınız düşüncesi olduğu için :) Yani bölgesel yağ yakma yoktur.

Valla bu zamanda liposuction ile mide yağlarını aldıran bile var :) Bir kız arkadaşım da bu şekilde aldırdı. Bazı erkekler fake six pack bile yaptırıyor 😂

peki boyum uzarmı 18 e kadar kaç olur

Yeni konular

Geri
Yukarı