Boyumun uzaması durdu

Şayet ablan boy uzama plakları kapandığın da asıldıysa aslında birkaç santim boyu uzatabilirdi evet. Ancak bu boy uzaması büyüme plaklarından değil bel omurlarındaki plaklarının arasının açılmasından dolaylı veya eğer bir duruş bozukluğun varsa ve bunu düzeltirsen de birkaç cm uzayabilirsin ancak bu uzadığın anlamına değil "gerçek boyuna geldiğin" anlamına gelir. Google akademik üzerinden de bu dediğim hakkındaki bilimsel araştırmalara da bakabilirisin.

Ve naim süleymanoğlu ağırlık kaldırdığı için kısa kalmadı, kısa olduğu için ağırlık kaldırdı. Lebron james boyu uzun olduğu için basketbolcu oldu, basketbol boyunu uzattığı için değil. Halter için ne kadar kısaysan avantajın o kadar da fazla malum, 9.sınıfta fiziği gördüysen şayet newton formülünden de bunu idrak edebilirsin. Ağırlık kaldırmanın boy uzamasına zarar vermediği hakkında o kadar delil niteliğin de araştırma varken, hiçbir araştırmanın senin şu söylediğin hurafeyi desteklememesine rağmen bunu diyebildiğine göre harbiden cahil bir şahısmışsın.
Hayır, naim süleymanoğlunun boyu küçük yaştan itibaren ağırlık kaldırdığı için boyu kısa kaldı, filmindede bahsediyor zaten.

Son düzenleme:
Genetiğin uzun ise uzarsın 15 yaşındasın daha. Vücut geliştirme olayı biraz farklı. Squat, deadlift, overhead press gibi omurgaya basınç yapan hareketlerde ağır kilolara girmeyeceksin. Ben vücut geliştirme ile 8 cm uzadım mesela. İlk başlarda bilinçsizce yapmasaydım daha da uzardım belki. Bir günde 5-6 saat spor yaptığım oluyordu hırsımdan dolayı. Isınma, soğuma, germe, esneme falan da yapmıyordum.

Bir basketbolcu uzun olduğu için basketbolda avantajlıdır, basketbol oynadığı için uzamaz. Aynı şekilde, bir halterci kısa boylu olduğunda daha avantajlıdır, halter kaldırdığı için kısalmaz. Lütfen anlayalım.

Geri
Yukarı