Büyük soru; Tanrı var mı? Yok mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bireysel olarak varlığına şahit olana kadar yok kabul ederim. Olmadığını da kesin olarak kanıtlayamayız varlığını da.

Eğer inanmayan varsa saygı duyarım ama sonuna kadar tartışırım. Bu kadar din var. Dinlerin her hangi birini siz seçebilirsiniz. Sizi kimse sorgulayamaz. Zaten Tanrı'ya inanmak için her türlü yol seçebilirsiniz. Ben İslam dinine inandığım için İslam dininin ibadet etme şekline göre ibadet ediyorum. Eğer hristiyan iseniz gene Tanrı'ya inanırsınız. Diğer dinlerdede Tanrı'ya inanırlar. Bir kaç belli din dışında din yoktur.

Var olma olasılığı daha fazla bence. Evrene ve yaşadığımız gezegene bakmak yeterli.

Konuyla alakası ne kadar var bilmiyorum ama bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Bana ilginç gelmişti.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Varsa bile umrunda değiliz. Neden olalım ki? Yarattığı evrene kıyasla virüsten bile küçük kalır yaşadığımız dünya. Biz atom boyutundan da küçük... Evreni yaratabilecek ve genişletebilecek kudrette bir varlık neden sen @Andar Han tuvalete sağ ayağıyla mı girmiş sol ayağıyla mı diye baksın? Bir tek bana mı saçma geliyor? Dinlerin çıktığı zamanlarda evrenin bu kadar geniş olduğu bilinmiyordu. Diğer gezegenler bilinmiyordu. İslamda bile göğün 7 katından bahsedilir. Yani tanrının dünyanın hemen üstünde olduğu.

Varsa bile umrunda değiliz. Neden olalım ki? Yarattığı evrene kıyasla virüsten bile küçük kalır yaşadığımız dünya. Biz atom boyutundan da küçük... Evreni yaratabilecek ve genişletebilecek kudrette bir varlık neden sen @Andar Han tuvalete sağ ayağıyla mı girmiş sol ayağıyla mı diye baksın? Bir tek bana mı saçma geliyor? Dinlerin çıktığı zamanlarda evrenin bu kadar geniş olduğu bilinmiyordu. Diğer gezegenler bilinmiyordu. İslamda bile göğün 7 katından bahsedilir. Yani tanrının dünyanın hemen üstünde olduğu.
Ya hu neden şu ilk açıklama okunmuyor? Ben Tanrı var mı? Yok mu? Diye sormuyorum ki. Bu sorunun işlevselliğini soruyorum.

Şimdi, Dünya veya herhangi bir gerçeklik diyelim. Bu gerçeklikleri yaratan bir enerji var diyelim, o enerjiyi de yaratacak bir enerji var. Her enerjinin bir tanrısı var.
Lakin şöyle bir şey var, en baştaki enerji kim? Her şeyin bir yaratıcısı varken onun nasıl olmuyor? Bir enerji hep var olamaz, bir başlangıcı vardır.

Farklı bir gerçeklik olabilir, fark edemediğimiz ve bütün soruların cevabının olduğu. Belki o gerçeklik bir yaratıcıya bile ihtiyaç duymuyordur.

Bu arada lütfen inançlı insanlar mesajımı alıntılamasın.

Ne kadar da iddialı değil mi? Sorgulayan insanın en önemli sorusu. Peki, bulunan cevabın hayata etkisi nedir? Tanrının varlığı ya da yokluğu üzerine bir gerçeğe ulaşılmasının ya da ulaşılmamasının günümüz hayatına etkisi nedir? Bunca savaş, bunca can kaybı "ol" deyince olan bir varlığın olduramayıp da insanın oldurabileceğini zannetmesinden değil midir? Ya da her şeyi kendinden bilen bazı insanların, yine her şeyi kendine hak görmesinden ötürü değil midir? Yeryüzünde insandan başka irade mevcut mudur?
Benim şöyle bir teorim var; Nasıl bir kalem kendiliğinden oluşamaz ise, koca bir her detayına kadar düşünülmüş bir evren tesadüf bir şekilde oluşamaz, illa ki bu evreni yaratan bir kişi var, ve bizde buna İslam'da ALLAH (cc) diyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı