Tanrı Var mısın Yok musun?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dr. Zakir Nazik diye biri var, internette bu tür sorularla ilgili videoları mevcut. Sabırla izlemen gerekiyor, faydası olur sorularında ilgili. Saygılar

Dr. Zakir Nazik diye biri var, internette bu tür sorularla ilgili videoları mevcut. Sabırla izlemen gerekiyor, faydası olur sorularında ilgili. Saygılar

Onu da izledim yine aynı cevaplar, tabi karşıdaki soranın sorusunu bastırıyor, orada onu alkışlayan bir sürü insan varken, iddianı ayakta devam ettrimezsin. Size de saygılar.:)

Belki de günümüzdeki imtihan bu şartlarda inanmaktır.

Öyle ise çok çok zor bir imtihan. Hiç matematik öğrenmeden tıp okulunu kazanmak gibi bir şey.:tırnak:

Son düzenleme:
Onu da izledim yine aynı cevaplar, tabi karşıdaki soranın sorusunu bastırıyor, orada onu alkışlayan bir sürü insan varken, iddianı ayakta devam ettrimezsin. Size de saygılar.:)
Bu bir cevap değil. Dr. Zakir Naik'in videolarını hatrı sayılır bir miktarda izleseydiniz bu cevabı vermezdiniz.

Ama o yazıdan kendi kendine olan birşey de imkansız, yine sonuç imkansıza çıkıyor. İmkansıza inanmaktan ise tesadüfe inanmak daha kolay değil mi?

Yani mantıksızlık ta burada zaten, yine düşündüklerimi yazayım, tanrı en son dinin koruma altına alındığını söylüyor, o kuranı bozamazsınız diyor bunun nedeni de sürekli gelen dinlerin bozulması, eee şimdi tanrı gönderdiği dinlerin bozulacağını biliyor, ilk başta onu koruma altına almak varken neden yapmıyor da bir mühendis gibi deneyerek sonuca ulaşıyor? Şimdi islamdan önce bozulan dine inanan biri hata yapmış oldu nolacak.
Cidden çok üzgünüm. Yazıda Tanrı'yı tam olarak betimlemediğim için böyle bir sorun oluşmuş.
Bahsedilen Tanrı dediğim gibi zamandan ve mekandan münezzehtir. Böyle bir Tanrı için zaman veya mekan olgusu yoktur. Zaman olgusu bizim Dünya'mız için vardır. Bizler belirli zaman içerisinde varız. Ama Tanrı'yı belirli bir zamana sığdıramadığımız için "Tanrı ne zaman yaratıldı, başlangıcı nerede" diye bir soru soramayız.
Tanrı'yı bizim gibi belirli kurallar içerisinde yaşayan bir varlık olarak görürsek o zaman onu da bir yaratan olması gerekiyor. Eğer Tanrı'yı yaratılan olarak görürsek onunda üstünde bir Tanrı görürüz. Biz bu ikinci Tanrı'yı da belirli kurallar içine koyarsak bu zaman yine bir üst Tanrı'ya daha geçmemiz gerekecek. Böyle bir Tanrı görüşü saçmadır.

Tanrı dünyevi olgularımızın üstünde bir varlıktır.

Bunu anlamak için bence çok kafa yormaya gerek yok. Dünyanın bu kadar uyumlu olması, her gün gece ve gündüzün oluşması, güneşin dünyamıza uzaklıgı bile bir düzendir. Eğer güneş dünyamıza az daha yakın olsa ne olurdu?

Ben bunlar ve daha bir çok şeyin rastgele oluştuğunu düşünmüyorum. Ayrıca Kuran'da geçen ayetlerden Tanrı olduğu belirtiliyor.

Eğer dünyadaki herkesi iyi yapsaydı günah ve sevap ne işe yarardı? Cehennem ne işe yarardı? Onu geçtim herkesin hür aklı ve düşüncesi ne işe yarardı? Herkes hür aklıyla inandığı şeye karar veriyor. Senin dediğin gibi olsa bu seferde baskı altında hür değiliz diyecektik.

Kısacası ben bir yaratanın olduğunu düşünüyorum.
Dünyanın güneşe yakın olması sıcaklığı etkilemez diye biliyorum. Sıcaklığı güneş ışınlarının geliş açısı belirliyor. Dünyanın güneşe en yakın olduğu zaman kış mevsimini yaşıyoruz. Küçükken bunu diyorlardı sadece düzeltmek için dedim. Dünya 1 cm güneşe yaklaşsa kül oluruz falan yalan kısaca. Diğer dediklerine katılıyorum.

Cidden çok üzgünüm. Yazıda Tanrı'yı tam olarak betimlemediğim için böyle bir sorun oluşmuş.
Bahsedilen Tanrı dediğim gibi zamandan ve mekandan münezzehtir. Böyle bir Tanrı için zaman veya mekan olgusu yoktur. Zaman olgusu bizim Dünya'mız için vardır. Bizler belirli zaman içerisinde varız. Ama Tanrı'yı belirli bir zamana sığdıramadığımız için "Tanrı ne zaman yaratıldı, başlangıcı nerede" diye bir soru soramayız.
Tanrı'yı bizim gibi belirli kurallar içerisinde yaşayan bir varlık olarak görürsek o zaman onu da bir yaratan olması gerekiyor. Eğer Tanrı'yı yaratılan olarak görürsek onunda üstünde bir Tanrı görürüz. Biz bu ikinci Tanrı'yı da belirli kurallar içine koyarsak bu zaman yine bir üst Tanrı'ya daha geçmemiz gerekecek. Böyle bir Tanrı görüşü saçmadır.

Tanrı dünyevi olgularımızın üstünde bir varlıktır.

Ama zaman mekan meselesi değil, şimdi basit bir soru, biz gibi aciz yarım yamalak, beslenmeye ihtiyaç duyan yaratıklar ve yine aciz kusurlu dünya, kendi kendine olamazken, muhteşem herşeyi yaratan bir tanrı nasıl olur soru burada. Onu sorgulayamayız diyorsan o tanrı inancı da saçma geliyor bana.

Gökleri, yedi kat üzerinde yaratan O'dur. Rahman'ın bu yaratmasında bir düzensilik bulamazsın, gözünü çevir bir bak, bir aksaklık görebilir misin ? (Mülk Suresi 3)
İçinizde işaret arayanlar için size zaten yeteri kadar göstermedik mi ? (Bir başka ayet)

Herşeyin cevabı Kurandır. Kuran' ın Allah sözü olmadığına inanıyorsan, onun gibi yazılabilen bir eser gösterebilir misin ? Kuran' da şuan biyoloji, fizik ve kimyada gördüğümüz öğrendiğimiz şeylerin yıllar yıllar öncesinde o insanların bu bilgileri bilebilmesi mümkün mü ? Sen bir şey ürettiğini düşün. O ürettiğin şeyin ne hata vereceğini, nasıl oluştuğunu, ömrünün ne kadar olabileceğini en iyi sen bilmez misin ? Ayrıca imtihan olarak söylediğiniz şeyi biz üstlendik. Kendi üzerine alındığın ödevi nasıl inkar edebiliyorsun ki ? Bu dünyada bu imtihanı sen seçtin. Ama hatırlamıyorsun. Hatılarsaydın zaten bu imtihan olmazdı. Biliyorsun ki her canlı ölüyor. Niye ölüyor ? Niye biz öleceğiz diye düşündün mü ? Elbetteki hesaba çekileceğiz. Görünmeyen bir şeye inanmamak çok saçma. Düşünceni, heyecanını vs. göremiyorsun. Ama olduğunu biliyorsun. Çünkü hissediyorsun. İşte Allah, ı göremiyorsun ama kalbinde o sevgiyi hissedebiliyorsun. Bu sana Kuran aracılığıyla bildirildi. Unutma Allah katında herkes eşittir. Üstünlük yalnızca takvadadır. Birşeyler aktarabilmişsem ne mutlu bana.

Ama zaman mekan meselesi değil, şimdi basit bir soru, biz gibi aciz yarım yamalak, beslenmeye ihtiyaç duyan yaratıklar ve yine aciz kusurlu dünya, kendi kendine olamazken, muhteşem herşeyi yaratan bir tanrı nasıl olur soru burada. Onu sorgulayamayız diyorsan o tanrı inancı da saçma geliyor bana.
İşte düşün yani sen aciz bir varlık olduğunu düşünüyorsun. Aslında dünyadaki en üstün varlık olduğumuzdan haberin yok mu ? Vücudundaki sistemi teker teker düşünsene. Bu sistemi kim kurmuş olabilir ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı