Cyberpunk 2077 neden bu kadar kötülendi?

Merhaba Technopat dostlar. Cyberpunk 2077 neden bu kadar kötülendi?

+Oyunun atmosferi bayağı güzel.
+Silah mekanikleri oyuna göre iyi yapılmış. (Birazcık daha geliştirirlerse tam oturacak.)
+Dövüş mekaniklerde güzel yapılmış. (Birazcık daha geliştirirlerse tam oturacak.)
+Araba mekanikleri ise GTA 4 ve Watch Dogs karışımı olmuş. Yine de güzel olmuş. (Birazcık daha geliştirirlerse tam oturacak.)
+Oyunun şarkıları bile şahane.
+Grafikleri bile güzel. ( Low'da bile güzel gözüküyor.)
+Hikâyesi ise sağlam olmuş.

-Beğenmediğim kısım ise yapay zeka. Umarım güncelleme ile geliştirirler.
-Optimizasyon ve bug sorunu var.
-Hikaye kısa olmuş biraz uzatsalarmış. (Ana görev)

+Şimdi diyeceksiniz ki oyun 8 yapılıyor ve sonuç bu mu?
Akıl var mantık var. Biraz düşünün. O zamanlar Witcher 3 yapılıyordu. Oyun 19 Mayıs 2015 yılında piyasaya çıktı. Güncelleme ve DLC ile birlikte 2016'da bitirdiler. Sonra Cyberpunk 2077 official trailer 11 Haziran 2018 yılında çıktı. Demektir ki oyun 2017-2018 yılında geliştirilmeye başlandı. 8 yıl önce trailer yayınlandı diye oyun 8 yıldır yapıldığı anlama gelmiyor.

+Şimdi diyeceksiniz oyun o kadar hype yapıldı ve sonuç bu mu?
Arkadaşlar CDPR oyunu güzelce reklam yaptılar. Tamam ama Hype'yi oyuncular büyüttü. CDPR herhangi bir suçu yoktu. Yani oyuncuların yüzünden Hype'yi abartılar. Ve böylece oyun balona sebep oldu.

+Şimdi diyeceksiniz ki oyun sorunlu çıkacaktı niye ertelenmediler?
Bazı zihniyetiz oyuncular CDPR'ye ölüm tehdit veya hakaret edip oyunu erken çıkmasını sebep oldu.
-Tanrı olarak gördüğünüz Rockstar Games RDR 2 PC'ye çıktığında bile optimizasyon ve bug sorunu vardı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

-Bir de Türkiye özel fiyatlandırma ve Türkçe desteği bile sundu CDPR.

-Oyuna bence büyük haksızlık yapıldı. Hangi oyun piyasaya sorunsuz çıktı? Ubisoft firmasını biraz araştırın görürsünüz bugların efendisi olduğunu.

-CDPR bütün platformlarına çıkartmak yerine PC'yi çıkarıp sonra bütün sorunları çözüp, konsol platformla yayınlamak mantıklı olurdu. Ama çıkartmaya mecburmuş.

Yorumu size bırakıyorum. Düşünceleriniz nedir?

*Yanlış anlaşılma olmasın oyuna kusursuz demiyorum. Tabii kusurları da var. Ama bu kadar gömülmeyi hak etmiyordu bence.

Oyunu 25-30 FPS ile bitirdim. Kısacası müthişti.

Sistemim:
R3 3200G.
Vega 8.
16 GB 3000MHz.

Çünku oyun Cyberpunk 2077 değil bugberpunk 2077 olduğu için.

Hem ana görevleri hem de yan görevleri tamamen bugün bitirdim. Bence gayet iyiydi beklediğimi fazlasıyla verdi. Tek eksiği yolda yürüyen NPC'nin zekası :D

E çünkü kötü oyun. Özürlü, araba olayı çöp. Bir de Fanboy'lara peşin peşin söyleyeyim. Mesajı mı alıntılayıp, savunma Mod'una boşa geçmeyin. Bildirmeleri direkt kapattım.

En azından Türkiye'de oynamadan sürü psikolojisiyle kötülüyorlar. bazı kesiminde cidden baya yüksek beklentisi vardı. Ben beklentimi doğru ayarlayıp çıkacak oyunu az çok tahmin ettiğim için zevk aldım.

Ubisoft oyunlarının yapay zekası çok iyi ve hiç bug yok değil mi? :) AC: Valhalla oynarken ana görev yapabilmek için kaç kere geri kayıt sardığımı unuttum. Cyberpunk'ta ana görevleri etkileyen hiçbir bug ile karşılaşmadım. CDPR ilk kez böyle bir tarzda oyun yapmaya kalktı ve ilk denemesinde yerden yere vuruldu. Yıllardır aynı oyunları hikayesini değiştirip çıkaran, bug ve yapay zeka problerimlerini hiç düzeltmeyen yılların tecrübesi Ubisoft'a tek bir laf eden, konusunu açan olmadı ama :)

Biraz objektif olun. Evet hataları var, yapay zeka problemleri var ama ortaya koymak istedikleri bir kalite de var. Bunu göz ardı edemezsiniz. Diğer oyunlara benzemeyen farklı bir havası var.
Unutmayın ki bu adamların çıkardığı dördüncü oyun ve bu tarza ilk adım atışları. Ona göre değerlendirmek gerekir.
Hikayesini beğenmeyenler son zamanlarda hangi oyunların hikayesini beğendiniz acaba? (RDR2 hariç) Adamlar bilim kurgu filmi gibi konu çıkartmış ortaya. Son zamanların en yaratıcı hikayesine sahip oyunlarından biri olmuş. Beğenmemiş olabilirsiniz ama hakkını da yemeyin. Yakın zamanda Rockstar oyunları hariç daha kaliteli bir oyun çıktı mı?

Sonuca gelecek olursam, CDPR eski nesil konsol oyuncularına büyük yanlış yaptı. Bildiğiniz dolandırmaya kalktı. En az 1 yılı daha olan oyunu, erken erişim gibi piyasaya sürdüler. Yapay zeka berbat durumda. Hatalarını say say bitiremeyiz fakat adamların bu işe uğraştıkları ve ortaya belli bir kalite koymak istedikleri bariz gözüküyor. Oyunu aceleye getirmeden tam hali ile çıkartsalar, potansiyelini düzgün kullanmış olsalar oyun tarihine altın harflerle kazınan bir oyun olabilirdi. Yine de hatalar düzeltildikten sonra kendine has bir yer edinecek ve birçok kişi tarafından sevilerek oynanacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı