Dinler mantıklı gelmiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bak güzel kardeşim sıkıldım bu saçma sapan düşüncelerden, ki artık eskisi kadar karne almıyorum. Bir tek şey söyleyeyim. Allah istiyor, bizde yapıyoruz. Ne sorguluyoruz, ne de neden bunu yapmamız gerekiyor, böyle yapalım diyoruz. Allah en doğrusunu bilendir.

Sen bu cevaba tatmin olmayacaksın büyük ihtimal ile, benim kalbimde şüphe olmadığı için rahatça konuşabiliyorum. Çünkü tahkiki bir iman ile inandığımı biliyorum.
Dinin içinde sorgulama var. Sorgulamadan doğru olduğunu anlamak imkansız.

Dinin içinde sorgulama var. Sorgulamadan doğru olduğunu anlamak imkansız.
Hocam ya ben kendimi anlatamıyorum, ya da siz bana karşıt bir şey yazmaya çalışıyorsunuz. Zan yapmayacağım bu konuda. Ben dini zaten sorgulayarak inandım, kalbim tatmin oldu. Kafamdaki taşlar yerine oturdu. Büyük düğüm çözüldü. Bu yüzden artık benim sorgulamaya ihtiyacım yok.

Anlatabildiysem ne mutlu bana.

Kitle toplayan = büyük din, kitle toplayamayan = kabile dini; ironik. Dediğin gibi, talkan ve curcuna olayları olmasa her şey çok daha farklı olacaktı.

Sen denilen şeylerin kastını anlamayıp başka bir yerinden cımbızlamaya çalışıyorsan ne diyebilirim? Şuan semavi dinler yazarsan İslam, Hristiyanlık, Yahudilik çıkacaktır.

1. Neden sadece İslam doğru ise 4 tane din var?
  2. Neden alkol doğada var ama içmek günah?
  3. Neden doğada cinsellik var ise (evlenmemişken) cinsel ilişki haram?
  4. Cennet ve cehennemin gerçek olduğunu nerden biliyoruz? Öbür kitapları da ele almamız lazım değil mi?

Yani bu sorular cevapsız olduğu sürece ailem Müslüman olduğu için ve Kur-an'da yazan şeylere bakıp korktuğum için arada kalıyorum. Ateistlik mantıklı geliyor. Hiçbir din mantıklı gelmiyor.
@YamukAdam, size bir sorum olacak: 1 yahut hiç din olmasaydı ne olurdu? Cevabınızı merak ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Hocam ya ben kendimi anlatamıyorum, ya da siz bana karşıt bir şey yazmaya çalışıyorsunuz. Zan yapmayacağım bu konuda. Ben dini zaten sorgulayarak inandım, kalbim tatmin oldu. Kafamdaki taşlar yerine oturdu. Büyük düğüm çözüldü. Bu yüzden artık benim sorgulamaya ihtiyacım yok.

Anlatabildiysem ne mutlu bana.
Ben düşüncenizi yanlış anladım.

Ateistler asla ve asla saygı duyulan insanlar olamayacaklar. Bilmedikleri tek şey inançlılara saygı göstermek. Bir ateist de çıksın desin ki inanmıyorum ama inananlara saygım var. Sürekli bir sataşma, ezikleme, aşağılama hali.. Ama sorsan saygı görmek isterler..

1. Neden sadece İslam doğru ise 4 tane din var?
  2. Neden alkol doğada var ama içmek günah?
  3. Neden doğada cinsellik var ise (evlenmemişken) cinsel ilişki haram?
  4. Cennet ve cehennemin gerçek olduğunu nerden biliyoruz? Öbür kitapları da ele almamız lazım değil mi?

Yani bu sorular cevapsız olduğu sürece ailem Müslüman olduğu için ve Kur-an'da yazan şeylere bakıp korktuğum için arada kalıyorum. Ateistlik mantıklı geliyor. Hiçbir din mantıklı gelmiyor.
Bu konumu okumanı tavsiye ediyorum, sorularının cevabını ve diğer ilahi dinlerle karşılaştırmasını yaptım, yine de kafanda bir soru oluşursa "marsliares" İnstagram hesabına sorabilirsin.

Ateistler asla ve asla saygı duyulan insanlar olamayacaklar. Bilmedikleri tek şey inançlılara saygı göstermek. Bir ateist de çıksın desin ki inanmıyorum ama inananlara saygım var. Sürekli bir sataşma, ezikleme, aşağılama hali.. Ama sorsan saygı görmek isterler..
Dediğin genel olarak doğru ama sokağa çık ve ben ateistim diye bağır lütfen. Bak bakalım başına neler geliyor. Genelde saygı gösterin diyen insanlar kelleni almakta sıkıntı görmeyecek tipler.
Dünden bugüne 3 bin küsür din var. Hepsi doğru olan benim diyor. Önemli olan iyi bir vicdana sahip olmak, onun için de kanımca bir dine inanmak gerekmiyor.
Yıl olmuş 2021 hala neredeyiz, söylenecek çok şey var da değişen bir şey yok. Bunu aşan milletler ilerliyor, biz de yerimizde sayıyoruz.

Bozulacağını sanmıyorum. İnsanlar yeniden evlenirdi. Bana göre bu kural özellikle araplar için çıkarıldı.

Alakası yok insanlar yeniden evlenirdi derken siz sizle beraber olmak için eşini aldatan biriyle sizi de aldatacağı şüphesini duyarak birlikte olur muydunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı