Dinler mantıklı gelmiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Cennet cehennem inancı tüm insanlar için gerekli, yoksa insan psikolojik olarak öldükten sonra yok olacaksam neden bu hayatı yaşıyorum deyip intihar etmek isteyebilir ki bu duruma düşüp intihar eden insan çok. Halbuki İslam dininde intihar etmek cehenneme gitmek demektir, hayat ne kadar zor olursa olsun insanlar bir sebebe veya yapacağı işin sonucuna göre hayatını yaşamaya karar veriyor.

Hayatımda gördüğüm en saçma din soruları. Eşofmanlı Şevket Hoca'nın seyirci taklidi sanırım yoksa başka bir açıklaması olamaz.

Neden sadece İslam doğru ise 4 tane din var?
Dinler 1 tek kapıya çıkıyor. Hepsi tanrının kapısı. Tanrı çeşitli toplumlara çeşitli kitaplar göndermiş. İnsanlar çoğunu bozmuş. En son Kuran göndermiş ve koruyacağına söz vermiş.
Neden alkol doğada var ama içmek günah?
Alkol içmek sağlığa zararlı. Bunu herkes biliyor. Allah bir şeyin yararlısını kullanmaya izin vermiştir. Mesela alkol tıp sektöründe kullanılıyor.
Neden doğada cinsellik var ise (evlenmemişken) cinsel ilişki haram?
Çünkü dinler bir anayasa. İslam bir çocuğun yetim kalmasını istemiyor. Bu kural genellikle cahiliye devri için çıkarılmış gibi. Çünkü o zamanlar fuhuş çok yaygındı.
Cennet ve cehennemin gerçek olduğunu nerden biliyoruz? Öbür kitapları da ele almamız lazım değil mi?
Öbür kitaplara da bak istersen. Tüm din kitaplarında bir iyi taraf bir kötü taraf var.
Sormak istediğin soru varsa sorabilirsin. Bildiğim kadarıyla cevaplarım.

Cennet cehennem inancı tüm insanlar için gerekli, yoksa insan psikolojik olarak öldükten sonra yok olacaksam neden bu hayatı yaşıyorum deyip intihar etmek isteyebilir ki bu duruma düşüp intihar eden insan çok. Halbuki İslam dininde intihar etmek cehenneme gitmek demektir, hayat ne kadar zor olursa olsun insanlar bir sebebe veya yapacağı işin sonucuna göre hayatını yaşamaya karar veriyor.
Bu düşünce yanlış gibi duruyor.

Demek istediğiniz tüm dinler bir umut kapısı olarak yaratılmış. Ben artık bu düşünceye katılmıyorum. Eskiden geçerli olabilir ama şimdi değil.

Araştırmadığınız sürece hiçbir zaman size en doğru gelecek cevabı bulmayacaksınız. Ya "böyledir" diyerek kendinizi kandıracaksınız ya da "böyledir" de diyemeden bu konuda tatmin edecek cevabı bulamayacaksınız.
Objektif ve korkusuz bir şekilde olabildiğince çok araştırma yapın, günde yarım saat bile araştırsanız 3-4 ay sonra tatmin edici cevaplar almaya başlarsınız. Bir de araştırma yaparken "bu bozulmuş zaten ya" kafasına gitmeyin çünkü bu objektif değil.

Cennet cehennem inancı tüm insanlar için gerekli, yoksa insan psikolojik olarak öldükten sonra yok olacaksam neden bu hayatı yaşıyorum deyip intihar etmek isteyebilir ki bu duruma düşüp intihar eden insan çok.
Yo, değil. Dinden çıkınca ilk zamanlar insanları etkileyebilir bu ama bunun nedeni küçüklükten beri yapılan öğretilerdir; yani cennet/cehennem kavramlarını hiç öğrenmese böyle bi' sorun yaşamaz. En temelinde ilk topluluklarda düzen sağlamak için bu tarz şeyler söylenmese idi günümüzde böyle tartışmalar olmazdı.

İnsan neslinin korunması için eğer yasak olmasaydı insanların evlenmeye ihtiyacı kalmayacaktı ve evlilikler de bozulacaktı.
Bozulacağını sanmıyorum. İnsanlar yeniden evlenirdi. Bana göre bu kural özellikle Araplar için çıkarıldı.

1. Neden sadece İslam doğru ise 4 tane din var?
  2. Neden alkol doğada var ama içmek günah?
  3. Neden doğada cinsellik var ise (evlenmemişken) cinsel ilişki haram?
  4. Cennet ve cehennemin gerçek olduğunu nerden biliyoruz? Öbür kitapları da ele almamız lazım değil mi?

Yani bu sorular cevapsız olduğu sürece ailem Müslüman olduğu için ve Kur-an'da yazan şeylere bakıp korktuğum için arada kalıyorum. Ateistlik mantıklı geliyor. Hiçbir din mantıklı gelmiyor.

1. Sınav kağıdında bir soru için 4 şık var ama neden 1 tanesi doğru demek gibi bir şey.
2. Doğada olan her şey neden meşru olsun? Domuz da doğada var ama İslam'da yasak.
3. Hayvanlar ile İnsanları aynı kefeye koymak saçma bir şeydir. Biz hayvan değiliz.
4. Cennet ve Cehennem diğer kutsal kitaplarda da vardır. Gerçek olduğunu Kuran kendisi söylüyor.

Sorduğun sorular yüzünden dinden çıkacaksan hiç çıkma daha iyi.
Keşke 4 tane olsa, o kadar çok var ki, ve kime sorsan onun dini doğru diğerleri yanlış.
Büyük dinler dışında ki tüm dinler kesinlikle yalandır, kabile dinlerini söyleme bana.

Büyük dinler dışında ki tüm dinler kesinlikle yalandır, kabile dinlerini söyleme bana.
Kabile dinleri = yayılamamış dinler mi? Aslında 4 büyük din dediğimiz dinler de Arap coğrafyasında kabileler aradında ortaya açıktı ve eğer yayılmasalardı kabile dinleri olacaktı.

Talkan ve curcuna olayları olmasa her şey çok daha farklı olacaktı...

Ayrıca İslam da 124000+ peygamber olduğu söylenir, hepsi diğer 3 dini mi anlattı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı