Dinler mantıklı gelmiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kabile dinleri = yayılamamış dinler mi? Aslında 4 büyük din dediğimiz dinler de Arap coğrafyasında kabileler aradında ortaya açıktı ve eğer yayılmasalardı kabile dinleri olacaktı.

Ayrıca İslam da 124000+ peygamber olduğu söylenir, hepsi diğer 3 dini mi anlattı?

Kabile dinleri dedim küçük kabilelerin kurduğu bir kaç bin kişinin inandığı dinler. Evet, İslam da kabile dinidir ama büyük bir dindir. 1.5 milyar inananı var. Zaten gerçek olan dinler Allah tarafından bir şekilde Dünya'ya yayılır. Düşünsene bir kaç bin inananı olan din gerçek çıkıyormuş ve sonsuza kadar o dine inanmadığın için azap çekiyormuşsun...

İslam'da kesinlikle o kadar peygamber yoktur.

1. Neden sadece İslam doğru ise 4 tane din var?
  2. Neden alkol doğada var ama içmek günah?
  3. Neden doğada cinsellik var ise (evlenmemişken) cinsel ilişki haram?
  4. Cennet ve cehennemin gerçek olduğunu nerden biliyoruz? Öbür kitapları da ele almamız lazım değil mi?

Yani bu sorular cevapsız olduğu sürece ailem Müslüman olduğu için ve Kur-an'da yazan şeylere bakıp korktuğum için arada kalıyorum. Ateistlik mantıklı geliyor. Hiçbir din mantıklı gelmiyor.
1. İslam doğru mu? Bence hayır. Hiç bir din doğru değil bence. Ve 2000'in üzerinde din var galiba.
2. Bilmiyorum.
3. Çok ayıp kardeşim neden çocuk yapacaksın bırak insanlık ölsün gitsin.
4. Gerek ama hemen dinden çıkarılacağın için sorgulamak bile yasak.

Kabile dinleri dedim küçük kabilelerin kurduğu bir kaç bin kişinin inandığı dinler. Evet, İslam da kabile dinidir ama büyük bir dindir. 1.5 milyar inananı var. Zaten gerçek olan dinler Allah tarafından bir şekilde Dünya'ya yayılır. Düşünsene bir kaç bin inananı olan din gerçek çıkıyormuş ve sonsuza kadar o dine inanmadığın için azap çekiyormuşsun...

Nahl Suresi’nin 36. ayetinde “Andolsun biz, her ümmete, “Allah’a kulluk edin, tağuttan kaçının” diye peygamber gönderdik.

Eğer söylediğin şeyler olmazsa Allah insanları nasıl imtihan edecek? Bunların hepsi sınav soruları gibidir.

Kabile dinleri dedim küçük kabilelerin kurduğu birkaç bin kişinin inandığı dinler. Evet, İslam da kabile dinidir ama büyük bir dindir. 1.5 milyar inananı var. Zaten gerçek olan dinler Allah tarafından bir şekilde Dünya'ya yayılır. Düşünsene birkaç bin inananı olan din gerçek çıkıyormuş ve sonsuza kadar o dine inanmadığın için azap çekiyormuşsun...

Kitle toplayan = büyük din, kitle toplayamayan = kabile dini; ironik. Dediğin gibi, talkan ve curcuna olayları olmasa her şey çok daha farklı olacaktı.

Doğru veya yanlış. Ona ben karar veremem. Galiba o dönemler insanları biraz daha dizginlemek için düşünülmüş kurallar olabilir. İçki içmek, cinsel ilişki artık o dönem arabistan da nasıl bir durum vardı bilmiyorum.

Bak güzel kardeşim sıkıldım bu saçma sapan düşüncelerden, ki artık eskisi kadar karne almıyorum. Bir tek şey söyleyeyim. Allah istiyor, bizde yapıyoruz. Ne sorguluyoruz, ne de neden bunu yapmamız gerekiyor, böyle yapalım diyoruz. Allah en doğrusunu bilendir.

Sen bu cevaba tatmin olmayacaksın büyük ihtimal ile, benim kalbimde şüphe olmadığı için rahatça konuşabiliyorum. Çünkü tahkiki bir iman ile inandığımı biliyorum.

Allah sana ve senin gibilere hidayet eylesin. Senin için şu an en fazla bunu yapabilirim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı