Dinler mantıklı gelmiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İnsanlar cevap bulamadığı şeyleri dine bağlıyor. Bilim de bir noktaya kadar. Cevap bulunana kadar ya da bulunmayana kadar dinler başrollerde olacak.
Peki eğer her şeyin açıklaması bilim ile keşfedilirse? Müslüman olanlar Allah'a inananlar ne yapacak?

Bir din seçilecek ise en mantıklısı İslam dinidir kendi şahsi görüşümdür. En temizi en safı çünkü.

1. Neden sadece İslam doğru ise 4 tane din var?
  2. Neden alkol doğada var ama içmek günah?
  3. Neden doğada cinsellik var ise (evlenmemişken) cinsel ilişki haram?
  4. Cennet ve cehennemin gerçek olduğunu nerden biliyoruz? Öbür kitapları da ele almamız lazım değil mi?

Yani bu sorular cevapsız olduğu sürece ailem Müslüman olduğu için ve Kur-an'da yazan şeylere bakıp korktuğum için arada kalıyorum. Ateistlik mantıklı geliyor. Hiçbir din mantıklı gelmiyor.
Sosyal'de aşırı büyük bir topluluk var, gerek ideolojisinde olsun, gerek dininde olsun. Sürekli İslam dışı herhangi bir dindeki bir insanla karşılaşıyorum ve bu beni mutlu ediyor çünkü bir şeyler öğreniyorsunuz. Nedir mesela, daha iyi analiz etme en basitinden.

Belki Sosyal'in içindeki bu ortam sizin görüş açınızın değişmesine yol açmıştır.

Alkol doğada kendi kendine bulunmaz şeker ve nişastalı yiyecekler fermente edilirse alkol oluşur, alkol şeker ve nişastadan oluşuyor buna göre mısır patates gibi yiyeceklerden de alkol edle edilebilir. Aynı şey haşhaş içinde geçerlidir, biz haşhaş yeriz ama, sarhoş etmez çünkü haşhaşın sarhoş eden maddesinin kendi kendine oluşması zordur nasıl oluştuğunu burada yazmayacağım, ayrıca domuz etide haramdır domuz pis hayvandır her şeyi yer ama sebep bu değildir sebep domuzun çok kısa bir sindirim sistemine sahip olmasından dolayı, domuz etinde trişin denilen kurtçuklar vardır ve insan sağlığına zararlıdır bilimsel olarak da kanıtlandı.
Meyvelerin içinde ya da sirkenin içinde de alkol bulunur. Peki bunlar neden haram değil?

1- Diğerleri yoldan saptı, bozuldu, yozlaştı.
2- İçilebilen alkol olduğunu sanmıyorum. Olsa bile, içki içmek vücuda ve zihne oldukça zararlı. O yüzden yasak. Aynı şekilde sigara da zararlı. Ve o da yasak ama tam günah değil diye biliyorum.
3- Soru çok saçma. Belki ilk çağlarda üremek çok önemli olduğu için yasak değildir bilemiyorum. Fakat zaman ilerledikçe nüfus arttı. İnsanlar eskiye nazaran daha rahat yaşamaya başladı (M.S olarak düşünebilirsin). Fazla bir şey yazmayacağım buraya.
4- O senin inancın. Kendin düşünmelisin. Örnek olarak, bu dünyada iyilik yapanın iyilik, kötülük yapanın kötülük göreceği yerlere gitmesi lazım. 1-2 dakikada bunu düşünebilirsin.
Hocam Allah neden bizi imtihan için yarattı? Bu soruyu cevaplayın tamam diyeceğim.

1. Neden sadece İslam doğru ise 4 tane din var?
  2. Neden alkol doğada var ama içmek günah?
  3. Neden doğada cinsellik var ise (evlenmemişken) cinsel ilişki haram?
  4. Cennet ve cehennemin gerçek olduğunu nereden biliyoruz? Öbür kitapları da ele almamız lazım değil mi?

Yani bu sorular cevapsız olduğu sürece ailem Müslüman olduğu için ve Kur-an'da yazan şeylere bakıp korktuğum için arada kalıyorum. Ateistlik mantıklı geliyor. Hiçbir din mantıklı gelmiyor.

Seni şöyle YouTube hayalhanem ve sözler köşkü kanallarına alalım. Oralarda aradığın cevapların çoğunu bulabilirsin. Kimbilir belki yolunu bile bulabilirsin. Üşengeçlik yapma!

Hocam Allah neden bizi imtihan için yarattı? Bu soruyu cevaplayın tamam diyeceğim.
“Biz gökleri, yeri ve bunlar arasında bulunanları, oyun ve eğlence olsun diye yaratmadık. Onları sadece gerçek bir sebeple yarattık. Fakat onların çoğu bilmiyorlar.” (Duhân, 38-39)

Bana göre sadece bizim için imtihan. Zaten Allah yaratması ile birlikte biliyordu ne olacağını.

Zaten kendisi de boş yere yaratmadığını söylüyor.
“Göğü, yeri ve ikisi arasındakileri biz boş yere yaratmadık. Bu, inkâr edenlerin zannıdır. Vay o inkâr edenlerin ateşteki haline!” (Sad, 27)

Burada ise;
Eğer yerde ve gökte Allah’tan başka tanrılar bulunsaydı kesinlikle yerin göğün düzeni bozulurdu. Demek ki arşın rabbi olan Allah, onların yakıştırdıkları sıfatlardan münezzehtir.
Allah, yaptığından sorumlu tutulamaz; onlar ise sorguya çekileceklerdir.
Enbiya suresi
Gerçekten bu şeyleri anlamak için uzun süre kafa yormak lazım. Ya büyük bir ilim ya da büyük bir saçmalık var.

Çünkü sınavın sonunda cennet ve cehennem var eğer sınava tabii tutulmadan sonucuna katlanmak zorunda olsaydın haksızlık olurdu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı