Dogmatizm vs Şüphecilik

Müzik Profili

Decapat
Benim gibi bol bol din tartışmalarına girenlerin sıkça karşılaştıkları bir şeydir dogmatizm. Sadece din değil her alanda kimi insanlar dogmatik kimi insanlar şüphecidir.

Sizce doğru olan hangisidir? İnsan şüpheci mi yoksa dogmatik mi olmalı? Doğruyu bulana kadar huzursuzca didik didik araştırma yapıp her şeyden şüphelenmek mi iyidir yoksa yalan olma ihtimalini aklına bile getirmeden değişmeyen bilgilere körü körüne bağlanarak huzurlu olmak mı?

Dogmaların ilerleyen zamanlarda gelişen ve medenileşen insanlığa yetişemeyeceğini ve çağdışı kalacağını, şüphecilerin giderek bu dogmalardan daha da uzaklaşacağını hatırlatmak isterim. Elbet savunduğu dogmanın ne olduğunu ve çağ dışı olduğunu bilmeden savunanlar da olacaktır. Ya da dogmanın bir kısmına inanıp bir kısmını doğru bulmayanların bir kesimi de zamanla şüpheci olacaklardır.

Ben hiçbir şeye dogmatik yaklaşmam, yaklaşamam. Şüpheci olmak gerçekleri görebilmek açısından daha doğru bir yaklaşım.

Dogmatik inanıp öyle mutlu oluyorsa da bir şey demem yalnız çıkıp kendi görüşünün gerçek olduğunu savunup mantık dışı açıklamalar yapıp kendi görüşünü başkasına empoze etmeye çalışırsa bu doğru değil.

Dogmatik olmak basit iş körü körüne inanmak kadar kolay bir şey yok. Başına ne gelirse yaratıcının takdiri der, kader der, ol dedi oldu der mantığıyla dünyaya bakar ve öyle hayatını devam eder. Yalniz inandığı dinin gereklerini de yapanlarin sayisi da epey az Türkiye'yi kastederek söylüyorum ve de inandıkları dinin kitabını okumayacak kadarda acizler maalesef.

Ben hiçbir şeye dogmatik yaklaşmam, yaklaşamam. Şüpheci olmak gerçekleri görebilmek açısından daha doğru bir yaklaşım.

Dogmatik inanıp öyle mutlu oluyorsa da bir şey demem yalnız çıkıp kendi görüşünün gerçek olduğunu savunup mantık dışı açıklamalar yapıp kendi görüşünü başkasına empoze etmeye çalışırsa bu doğru değil.

Dogmatik olmak basit iş körü körüne inanmak kadar kolay bir şey yok. Başına ne gelirse yaratıcının takdiri der, kader der, ol dedi oldu der mantığıyla dünyaya bakar ve öyle hayatını devam eder. Yalniz inandığı dinin gereklerini de yapanlarin sayisi da epey az Türkiye'yi kastederek söylüyorum ve de inandıkları dinin kitabını okumayacak kadarda acizler maalesef.

Bize en faydalı olacak seçenek dogmatizm gibi duruyor.

Şüphecilik ve bilimle de kesin bilgiye ulaşamıyoruz bence. Yani, hayatının sırrını çözmeye çabalamamız belki boşunadır ve yalan da olsa insana en faydası olacak seçenek dogmatizm olacaktır. Doğru ise zaten en faydalı olacak seçenek yine dogmatizm olacaktır.

Kesin bilgi elde edemeyeceğimiz bir evrende dogmatik yaşamak en kolayı olabilir. Ancak ben de sizin gibi dogmatik olamam. Yani ben öyle bir insan değilim.
Dogmatik olmak mutlu olmak demek çünkü sorgulamıyorsun ya, var mı ötesi? Ot gibi yaşıyorsun, ne farkın var ottan?

"Evrendeki en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir" -Albert Einstein
Her iki olasılıkta da en faydalı olan seçenek dogmatizm gibi duruyor. Bu arada ben de şüpheciyim. Dogmatik falan da asla olmam ancak faydacı düşünürsek dogmatik olmamız gerekiyor bizim iyiliğimiz için.

Bize en faydalı olacak seçenek dogmatizm gibi duruyor.

Şüphecilik ve bilimle de kesin bilgiye ulaşamıyoruz
Dogmatikliğin bir faydası yok, düşünmeye ihtiyacın yok.
Bilim her şeye açıklama getiremiyor normal olarak ancak bilimin açıklamadığı şeylere dinler asla cevap bulamaz.
Bize en faydali olan dogmatizm değil bugün herkes dogmatik olsaydı bilim olmazdi, bilim insan hayatını yaşanabilecek duruma getiren tek şey.

Dogmatikliğin bir faydası yok, düşünmeye ihtiyacın yok.
Bilim her şeye açıklama getiremiyor normal olarak ancak bilimin açıklamadığı şeylere dinler asla cevap bulamaz.
Bize en faydali olan dogmatizm değil bugün herkes dogmatik olsaydı bilim olmazdi, bilim insan hayatını yaşanabilecek duruma getiren tek şey.
İnsan psikolojisi için dini inançlar önemli. Bunu ben değil psikologlar söylüyor. Dini inançlar, ölümden sonra yaşam arzusunu tatmin ediyor.

Ancak dinin gerçek amacı bu mu yoksa din gerçek ve bu bir faydası mı onu bilmiyoruz. Fakat iki ihtimalde de dini gerçek kabul edip bu faydasından yararlanmak en faydacı seçenek olarak karşımızda duruyor.

Dini inançlar, ölümden sonra yaşam arzusunu tatmin ediyor.
Ölmeyi kabullenmeyi öğrenemediniz gitti bir türlü. Sen kutsal özel bir varlık değilsin diğer canlilardan bir farkın yok, dünyadaki en zeki varlık olabilirsin ama bu seni özel yaratılmış kılmıyor.

Ancak dinin gerçek amacı bu mu yoksa din gerçek ve bu bir faydası mı onu bilmiyoruz. Fakat iki ihtimalde de dini gerçek kabul edip bu faydasından yararlanmak en faydacı seçenek olarak karşımızda duruyor.
Istedigini yapmakta özgürsün kimse sana bir şey dayatmiyor. Faydası falan da yok sadece psikolojin rahat bunu diyebilirim çünkü sorgulamıyorsun. Sorgulmaya başladıktan sonra hayatin değişiyor bu açıktır kendini hazır hissetmiyorsan sorgulama kelimesini bile aklina getirmemelisin.

Sorgulanmayan bir hayat, hayat değildir. (Sokrates)

Ölmeyi kabullenmeyi öğrenemediniz gitti bir türlü. Sen kutsal özel bir varlık değilsin diğer canlilardan bir farkın yok, dünyadaki en zeki varlık olabilirsin ama bu seni özel yaratılmış kılmıyor.

Istedigini yapmakta özgürsün kimse sana bir şey dayatmiyor. Faydası falan da yok sadece psikolojin rahat bunu diyebilirim çünkü sorgulamıyorsun. Sorgulmaya başladıktan sonra hayatin değişiyor bu açıktır kendini hazır hissetmiyorsan sorgulama kelimesini bile aklina getirmemelisin.

Sorgulanmayan bir hayat, hayat değildir. (Sokrates)

Ben şüpheciyim. Dogmatik değilim.

İnsan, bu dünya hayatından daha fazlasını istiyor. Ölümden sonra ne olduğunu bilememesi onu endişelendiriyor. İnsanın ömrü, içindeki yaşama arzusunu tatmin etmek için yetersiz. Bu arzunun asla tatmin olmayacağına ve zalim bir insanla sevdiğin bir insanın aynı sonu paylaşmasına inanmak insanın psikolojisini olumsuz etkiliyor.

Faydacı bakış açısıyla en faydalı olan seçeneğin dogmatizm olduğunu söylüyorum. Bununla ilgili argüman sundum. Yani ben dogmatik değilim ancak faydacı bakış açısıyla en iyi seçeneğin dogmatizm olduğunu da kabul etmemiz gerekiyor bence.

@Müzik Profili Bak kendini nasıl rahat hissediyorsan öyle ol çıkıp bize en faydacı araç dogmatiktir demen doğru değil. Ölümü kabul etmemen seni bu düşüncelere sürüklüyor, yarın bir gün insan ömrünü daha fazla uzattığında, ölümsüzlük şu an için çok zor görünüyor bunu sana yapacak dogmatik dinler değil bilim olacak.

@Müzik Profili Bak kendini nasıl rahat hissediyorsan öyle ol çıkıp bize en faydacı araç dogmatiktir demen doğru değil. Ölümü kabul etmemen seni bu düşüncelere sürüklüyor, yarın bir gün insan ömrünü daha fazla uzattığında, ölümsüzlük şu an için çok zor görünüyor bunu sana yapacak dogmatik dinler değil bilim olacak.
Dini bilimin önüne geçirelim demedim ki zaten.
Ben günümüz için en faydacı seçenek dogmatikliktir dedim ve buna dair argüman sundum. Eğer bu argüman yanlışsa aleyhine delil sunabilirsiniz. Ancak böyle bir argüman sunman yanlış derseniz bu fikir özgürlüğünü ihlal ediyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı