Dolar geri yükselir mi?

Buradan kesin bilgi çıkarıp yatırım yaparsan sıkıntı yaşarsın. Kimse cevap veremez bu konuda. Adamların ne yaptığı belli değil nasıl bu kadar fazla düşürdüler onu da anlamadım.

Buradan kesin bilgi çıkarıp yatırım yaparsan sıkıntı yaşarsın. Kimse cevap veremez bu konuda. Adamların ne yaptığı belli değil nasıl bu kadar fazla düşürdüler onu da anlamadım.

Bilinçli olduğunu düşünüyorum ben manipüle etmek için bir eylem olduğu düşüncesindeyim.

Anlamayacak bir şey yok hocam.
Faiz artırmak yerine faiz parasını vatandaşa dağıtıyor.

Sen dolar alma kur farkını ödeyeceğim diyor.
Faizcilere para baronlarına değil sana bana veriyor parayı.

Bilinçli olduğunu düşünüyorum ben manipüle etmek için bir eylem olduğu düşüncesindeyim.
Hocam manipüle olsa ne olacak? Eğer manipüleyse 1 aya yeniden 20Tl olacak dolar göreceğiz neymiş, ne değilmiş. Ama net bir cevap çıkarmak çok zor sadece zamanla öğreneceğiz ne olup bittiğini. Eğer yatırımcılar Tl ye güvenirse ve yatırım yapmaya gelirse daha da azalır diye düşünüyorum.

Bana göre son yıllarda uygulanmış en doğru hareket.
Neden işlemesin?
Yukarıda yazdım mantığını.
Sana şöyle bir soru sorayım. Misal sen dolar kuru 10 Tl iken paranı bu ürüne yatırdın. Vade sonunda dolar 8 liraya düştü. Bu gün merkez bankası açıklama yaptı. Eğer döviz kuru ilk gün ile son gün arasında fark oluşturuyosa vade sonunda bakiye güncellenecektir. Yani diyor ki anaparandan gidecektir düşen kur farkı. 2. bir örnek. Sen para yatırdığın gün merkez bankası o gün alış kurunu 15 lira belirledi vade sonu alış kurunu 20 lira belirledi fakat serbest piyasada alım satım arasında makas olduğundan o günde doların satış kuru 25 lira. Ee ne olacak sen farkı alsan bile doların o günkü satış kuru makasa takılacağı için ilk gün alacağın dolar adedini bile vade sonunda alamıyosun. Daha bir çok handikapı var bunun.. Ayrıca 1 kereye mahsus bu ürünü kullanabileceksiniz. Vade sonunda tekrar işleme sokamayacaksınız.

Hocam manipüle olsa ne olacak? Eğer manipüleyse 1 aya yeniden 20TL olacak dolar göreceğiz neymiş, ne değilmiş. Ama net bir cevap çıkarmak çok zor sadece zamanla öğreneceğiz ne olup bittiğini. Eğer yatırımcılar TL'ye güvenirse ve yatırım yapmaya gelirse daha da azalır diye düşünüyorum.

Doları daha düşük seviyeye getirmezler.
Bu sefer yerli üretimi teşvik edemez.
Dış ticaret açığı oluşur 9 10 bandında tutarlar.
Sana şöyle bir soru sorayım. Misal sen dolar kuru 10 TL iken paranı bu ürüne yatırdın. Vade sonunda dolar 8 liraya düştü. Bugün merkez bankası açıklama yaptı. Eğer döviz kuru ilk gün ile son gün arasında fark oluşturuyorsa vade sonunda bakiye güncellenecektir. Yani diyor ki anaparandan gidecektir düşen kur farkı. 2. bir örnek. Sen para yatırdığın gün merkez bankası o gün alış kurunu 15 lira belirledi vade sonu alış kurunu 20 lira belirledi fakat serbest piyasada alım satım arasında makas olduğundan o günde doların satış kuru 25 lira. Ee ne olacak sen farkı alsan bile doların o günkü satış kuru makasa takılacağı için ilk gün alacağın dolar adedini bile vade sonunda alamıyosun. Daha birçok handikapı var bunun. Ayrıca 1 kereye mahsus bu ürünü kullanabileceksiniz. Vade sonunda tekrar işleme sokamayacaksınız.

Ne diyorsun hocam döviz hesaplarına vermiyor ki bu farkı.
TL mevduatına veriyor.

10 bin TLni 3 aylık vadeye koydun diyelim.
Üç ayda sana bin TL faiz verdiler diyelim.
Bu üç ayın başı ile sonu arasında senin 10 bin TL paran kaç dolar ediyorsa onu veriyor sana dolar düşerse faizini veriyor dolar yükselirse faiz ile birlikte kur farkını.

Sizce bu kur bu kadar basit şekilde düşürülebiliyor ise bu kadar yükselmesinin sebebi zengini daha zengin yapmak değil mi?

Aynen, yükselirken dış güçler düşerken zafer naraları... Adamlar ekonomik Kurtuluş Savaşı'ndan bahsedip kendilerini sütte ak kaşık görsünler, görülsünler diye.kimbilir bu yükseliş ve düşüşte ne kadar vurgun yaptılar...

Geri
Yukarı