Dolar yüzünden artık bilgisayar alınmıyor

Bu laptop 3 yıl önce sıfır olarak 3000 liraya her oyunu orta seviyede kaldıracak şekilde satılıyordu.

Screenshot_2021-12-06-14-00-30-158_com.google.android.youtube.jpg

Screenshot_2021-12-06-14-00-30-158_com.google.android.youtube.jpg

Şimdi aynı laptopun bir alt modeli 5000 lira ve 250 lirası daha var.

Screenshot_2021-12-06-14-03-27-725_com.android.chrome.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
RX 570 8 GB kartımı Ryzen 3600 sıfır ekran kartsız sistem ile takas edip üzerine nakit aldım, o nakit ile ikinci elden 4 GB'lık RX 570 ya da indirimlerle 1650 - 1050 Ti alabiliyordum. Az daha bekleyip RTX 3060 alayım dedim, en son ikinci elden kelepir olarak 250 TL'ye aldığım GTX 745 OEM ile oyun oynamak zorunda kaldım, kocaman kasa içerisinde ekran kartı kayboluyor. Zaten ekran kartı alamıyorum, laptop alayım ardından da sistemi elimden çıkartırım dedim. Bu sefer de RTX 3060 laptopların fiyatları 1 ay içerisinde yarı yarıyadan fazla zamlandı.

Dolar artmıyor bizim paramız değer kaybediyor. Yurt dışından(örneğin Bulgaristan) gelenler paralarının değeri arttığı için ne var ne yoksa sınırlardan alıp kendi ülkelerine götürüyorlar. Bu rezillik hükümetin. Bize bir gençlik, bir hayat borçlular. Bu yaptıkları yıkımı yeni gelecek olan iktidar nasıl düzeltecek bilmiyorum. Zor, çok zor.

Bu ne demek ya? Satıcı sanki fiyatı kendi mi yükseltiyor? Fiyatların satılıcılar yüzünden artmadığını hepimiz biliyoruz.
Git al dostum o zaman? Satıcı yükseltmiyor diye alacak mısın? Alın da o zaman milleti zengin edin. Bir şeye tepki göstermek istiyorsanız böyle yaparak tepkinizi dile getirebilirsiniz. En basit yol bu şekilde. Başka yapacak bir şey mi var sanki?

Son düzenleme:
Satılan, fiyatların neredeyse dolar kuru ile alakası bile yok. Fahiş fiyatlar, sahte indirimler ile dolu etraf, dolar düşünce fiyatlar düşmüyor. Ancak dolar yükselince, fiyatlar kat, kat artıyor. Yurt dışında bu kadar bariz örnekler çok bulunmuyor. Bizim ülkemizde kendi öz vatandaşlarını fahiş fiyata mahkum edip, sonra bizden kaynaklanan bir şey yok, diyen kişiler mevcut. Ve dolar kuru böyle artmaya devam ederse, bilgisayar, donanım satışı filan kalmaz. Bu nedenle, illaki bilgisayara ihtiyaç varsa, onboard ekran kartı olan, i5 10400 - i3 10100 gibi işlemciye sahip, ikinci el bir sistem ve GeForce NOW üyeliği alınabilir.

Bu nasıl bir iş arkadaş! 2020'de 5000 TL'den sarılan dizüstü bilgisayarlar şu an 14.000'e yaklaşmış. Şaka gibi. Yurt dışında 1 hafta çalışıp alınan şeyleri, burada aylarca alamamak sizin de ağrınıza gidiyor mu?

Yurt dışında hangi PC 1 hafta çalışıp alınıyor hocam? Eski bir sistem toplarsınız anca. Biraz abartmışsınız.

Geri
Yukarı