Elden Ring ve Red Dead Redemption 2 karşılaştırması

Elden Ring aşırı pahalı olduğu için oynayamadım bilmiyorum ama RDR2 bayağı bayağı beğenmiştim ama GoW gelince bitirmedim, yakında bitiririm herhalde.

Bu kadar boş muhabbetin döneceğini bilseydim gerçekten açmazdım konuyu. Alt tarafı oyun bunlar. Beğenilir veya beğenilmez. Karşılaştırılır ve eleştirilir. Çıkıp namusları gibi oyunları savunmaya çalışan insanlara tahammül edemiyorum arkadaş. Doğru düzgün bir argümanda yok gerçi sundukları. Sırf kendileri beğendi diye herkesin beğenmek zorunda olduklarını düşünüyorlar. Neyse en azından forumda engellemem gereken tipleri ayrıt etmiş oluyorum böylelikle bir işe yarıyor.

Konuyu özetlemek gerekirse Elden Ring günümüz için rezalet grafiklere sahip bir oyun. Detaydan yoksun tembelce geliştirilmiştir. Optimizasyonu da keza bu yüzden çöptür. 2015'ten kalma motorla oyun yaptıkları için zaten bundan fazlasını beklemek mümkün değil.

Son düzenleme:
Bu kadar boş muhabbetin döneceğini bilseydim gerçekten açmazdım konuyu. Alt tarafı oyun bunlar. Beğenilir veya beğenilmez. Karşılaştırılır ve eleştirilir. Çıkıp namusları gibi oyunları savunmaya çalışan insanlara tahammül edemiyorum arkadaş. Doğru düzgün bir argümanda yok gerçi sundukları. Sırf kendileri beğendi diye herkesin beğenmek zorunda olduklarını düşünüyorlar. Neyse en azından forumda engellemem gereken tipleri ayrıt etmiş oluyorum böylelikle bir işe yarıyor.

Konuyu özetlemek gerekirse Elden Ring günümüz için rezalet grafiklere sahip bir oyun. Detaydan yoksun tembelce geliştirilmiştir. Optimizasyonu da keza bu yüzden çöptür. 2015'ten kalma motorla oyun yaptıkları için zaten bundan fazlasını beklemek mümkün değil.

Laf anlatmaya çalıştığın kişiye laf anlatmaya çalışmak yerine bir sandalye veya masaya konuşsan emin ol o eşyalarda bile zamanla bir enerji değişimi meydana gelir.

Dürüst olmak gerekirse bu düşüncenize kısmen hak veriyorum ancak Souls kitlesi hiçbir zaman oyunu grafikleri için oynamadı, oynamayacak da. Souls oyunlardaki "gotik" diyebileceğimiz bir sanat var. İnsanlar bunu seviyor. Grafiğe takılsalardı eğer, Steam'de %86 olumlu yorum (212,655 incelemeden) almazdı. Anladığım kadarıyla Souls oyunlarıyla alakanız yok. Bir konuda Dark Souls 3'ün de düz bir oyun olduğunu söylediğinizi hatırlıyorum. Yanlışım varsa düzeltin. Demek ki Souls oyunlarını sevmiyorsunuz, bu kadar. Daha neden oyunu gömme ihtiyacı duyuyorsunuz bir türlü anlayabilmiş değilim. Aydınlatın beni lütfen.

Kimse bir oyunu veya oyun türünü zorla kendine sevdiremez. Madem sevmiyorsunuz, sevenlere saldırmayın. @13314 bu lafım sanaydı ama anlayana işte. Sen buna da gülücük atarsın şimdi :D

RDR2 gibi bir efsaneyi, yine bir efsane olan Dark Souls serisinin adını kullanarak çıkartılan sıkıcı ve vasat oyun Elden Ring'le karşılaştıracak bir konu açman çok enteresan doğrusu. RDR birçok kriter içeren (olay örgüsü, gidişat, açık dünya, keşif, eşyalar, karakterlerin kendince özellikleri, yağmalama vs.) bir oyunken, Elden Ring tamamiyle seni koskocaman(gereksiz kocaman) bir açık dünya içinde bırakıyor, tek yaptığın şey ise keşfetmek. Oyunun ilk 15-20 saati eğlendirirken sonradan sıkıcılaşmaya ve baymaya başlayıp gittikçe bunaltan bir oyundur kendisi.

Bu oyunu çıkarmalarındaki tek amaç oyunu uzun uzun oynatmak ama bu aslında bir pazarlama mantığı ve bununla insanları kandırmaya çalışmışlar. Oynayanlar güya diyecek ki "biz parayı verdik ama saatlerce oynadık." Ama bir oyunu -bazı arkadaşlar yalnızca grafiklere göre değerlendirme yapılamaz- dediği gibi bir oyun yalnızca açık dünya elementleriyle de belirlenmez, hal böyle olunca bakıyorsun ki oyun aslında ne hak ettiği puanı ne de ilgiyi almamış. Yani bu oyunun alacağı puan en fazla 70, o da zorlarsan. Tek bir kriter "açık dünyayı keşfetmek" açısından tasarlanmış bir oyun ve bu kriter üzerinden değerlendirme yapmak istense açık dünyanın kusursuz derece güzel olması lazım ki 97 alabilsin ama görüyorsun ki kendini tekrar eden bosslar, aynı şekildeki dungeonlar, aynı şekilde gizli yerleri açmalar vs. vs. tamamen aynı.

Oyun birçok kriterden oluşmuş olsaydı bu eksikler görmezden gelinebilirdi ama sadece bu amaçla tasarlanmış bir oyunun 97 alması için ciddi anlamda kusursuz olması lazım, gel gelelim içi kusur dolu ve gittikçe sıkıcılaşan, akıcılığını yitiren bir oyun olmuş. Zaten oyunda yapılan tek şey haritayı keşfederek açmak, içindekileri öldürmek ve içinde ne varsa toplamak. Başka bir şey yaptığın yok. Eşya toplama kısmında da ayrı bir batırmış. Saatlerce geziyorsun bulduğun önemli eşya sayısı 3'ü geçmiyor, onlar da zaten öyle ahım şahım şeyler değil.

Geriye bosslar kalıyor, bosslar da dediğim gibi tekrar ediyor, dungeonlar ve içindeki bosslar çok vasat kalmış, hareketleri bile aşırı saçma ve özensiz geliştirilmiş bosslar. Ayrıca oyunda 100-150 saati devirdikten sonra bile haritanın ileriki yerlerindeki bosslar veya bazı yaratıklar tek atıyor. Oyun yapımcıları galiba 700-800 saat oynayın(o da soulları kaybetmezseniz tabii) da bossları öyle geçersiniz demek istemişler herhalde. Ayrıca bosslarla savaşılan sırada onların sürekli bir hareketi spamlaması, seni düştüğün yerden bile kalkamadan ölmene sebep oluyor. Boss kodlamaları da ayrı bir dengesiz olmuş. Tüm bunları toplayınca da ortaya çok iyi bir oyun çıkmamış. İlk 15-20 saati güzel gelebilir ama o kadar.

Oyuna 97 puan veren kişiler büyük ihtimal oyunsuzluktan veya depresif duygulardan kendilerini oyuna kaptırmışlar, o yüzden bu puanı vermişler. Maalesef oyun oynayan toplumumuzun çoğunun da yaşı küçük veya Dark Souls fanboyu olduğu için oyun eleştirildiğinde ana avrat düz gidiyorlar ama biz ne oyunlar ne yaratıcılıklar gördük, o yüzden kimse kusura bakmasın bu oyun olmamış. Ya Dark Souls oynanışının dışında bir oyun yapıp adını Elden Ring koyacaklardı ya da bu oynanışı ve elementlerin aynısını seçtilerse açık dünya oyunu olmayacaktı.

Günlerdir yabancı sayfaları takip ediyorum. Quora gibi kaliteli ve dünyanın en çok soru konusu açılan sitelere bakıyorum ve Elden Ring'le ilgili konuların çoğu olumsuz. Hatta olumsuz bir konu açıldığında altındaki 400-500 yorumu bile tek tek okuyup oyunu ne amaçla değerlendirdiklerine bakıyorum ve yukarıda yazdıklarımın aynılarını yazıp oyunun kalitesinin düşük olduğunu belirtmişler. Türkiye'de Elden Ring ilginç bir biçimde sevilmiş görünüyor.

Ha bir de, bir oyun mükemmel veya mükemmele yakın bile olsa en ufak bir optimizasyon sorununda puanını 20-30 puan aşağı çekiyorlar ama bu oyunun optimizasyonu yerlerde sürünüyor, aldığı puansa 97. Fanboyluğun dibine vurduklarının kanıtıdır bu da.
Siz oyuna kaç puan verirdiniz? Sadece meraktan soruyorum ve 60 saati devirdikten sonra bende 97 puanı hak eden bir oyun olduğunu düşünmüyorum.

Siz oyuna kaç puan verirdiniz? Sadece meraktan soruyorum ve 60 saati devirdikten sonra bende 97 puanı hak eden bir oyun olduğunu düşünmüyorum.
Oyunu bitirdikten sonra aklınızda hangi puan varsa daha da düşecek. Tüm haritayı açıp oyunu bitirdim ve şu halde puanım 70-75 civarı. Bir yerlerde Elden Ring'i gördükçe giden vaktime "kısmen" üzüldüm açıkçası. Eğlendirmedi değil ama oyunun yarısı boş boş gezmekle geçiyor, simülatör gibi. Aklımda kalan mekan ve boss sayısı 3-4'ü geçmez. Dark Souls'daki hiçbir mekanı unutmadım, o harikaydı :)
@mustaine Sevenlere laf eden yok ki kardeşim, tam tersi oyunu sevmediğini söyleyenlere sevenleri gelip bir sürü laf söylüyor. Şaka gibisiniz valla ha.

Son düzenleme:
RDR 2 gerçekçi bir oyun. RDR 2'yi ben de çok seviyorum ama Elden Ring ile kıyaslanamaz.

Elden Ring sürrealist bir çalışma çünkü, dünyasının masal kitabından farkı yok.

Elden Ring çokça abartılmış bir oyun eski souls oyunlarına göre pek bir yenilik göremedim. Bunun dışında RDR 2'yle aynı türde bir oyun değil hadi bunu da kenara bırakacak olursak ben oyumu RDR'den yana kullanırdım.

Geri
Yukarı