Er askerlere hangi araçlar veriliyor?

Erhan K.

Hectopat
Daha fazla  
Önümüzdeki ay er olarak askere gideceğim, Er rütbelere hangi askeri araçlar kamyonetler veriliyor? Ve ayrıca zırhlı araç veriliyor mu?

Panzerkampfwagen Tiger Ausf(!)
1589509281024.png

Hiçbiri verilmiyor hatta bırak araç vermeyi eğitim ve nöbet hariç silah da verilmiyor. İyi bir sürücüysen ve lojistik birliğine düşersen belki şansına erzak getirip götürdüğün eski bir araç ya da belki Unimog tarzı bir kamyon verirler. Tabi bu araçları da istediğin zaman kullanamazsın, sadece görev için kullanma iznin olacak ve ortalama bir taburda bu araçların sayıları da çok az olduğu için çok fazla rakibin olacak.

Zırhlı birliklerle ilgili pek bir bilgim yok ama sözleşmeli er olmadıktan sonra zırhlı araçlara vereceklerini de hiç sanmam. Sonuçta o personelin özel bir eğitimden geçmesi gerekiyor, normal askerlere öyle bir görev veriliyor mu bilmiyorum. Zırhlı birliklerle ilgili bilgisi olan varsa belki yorum yapar.

Bence sen askerlikle ilgili hayallerini ve planlarını minimumda tut. Sonra çok hayal kırıklığına uğrayacaksın, filmlerde dizilerde gösterilen, bizlere anlatılanlarla bu askerliğin ne alakası var diyeceksin. Sonra herkesin askerlik anılarında nasıl "sıktığını" fark edip üzüleceksin ve muhtemelen başkaları böyle anlatıp çıtayı yukarıda tuttukça senin hikayelerin de zamanla değişecek. :)

NOT: Aşağıda arkadaşların da dediği gibi ehliyetlerinin olduğunu varsaydım.

Son düzenleme:
Güldürmeyen esprilerden sonra konu sahibini doyuracak bilgilere geçelim.

Öncelikle ehliyet sahibi olmalısın. Daha sonra askeri sürücü belgesi almak için ekstra bir eğitime giriyorsun (aman aman uzun eğitim değil) ve denetleyen personel tarafından eğer uygun görülürsen askeri sürücü belgesi sahibi oluyorsun.

Tanktan, zırhlı personel aracına kadar her türlü aracın belli bir eğitim süreci vardır. Kuvvet Komutanlıklarının belirleyeceği esaslara uygun olarak kendi sınıf eğitimi merkezlerinde, birlik veya kurumlarında yapılan eğitimlerle bu araçların eğitimini alırsın ve sadece (özel durumlar hariç) eğitimini aldığın araçta yetkin olur.

Ordudan ayrılırsan askeri sürücü belgene el koyulur zaten, askerlik şubene gönderilir. 6 aylığına gidip profesyonellik düşünmüyorsan pek bu konuları düşünme. Tankın başına veya zırhlı bir aracın koltuğuna oturman kolay değil :)

Bizim bölükte Unimog ve Land Rover vardı. B sınıfı ehliyeti olana Land Rover kamyon ve tır ehliyeti olana Unimog veriyorlardı. Tabii ekstra ehliyet alıyorsun yoksa kullanamazsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bölük, tabur hatta tugay komutanı şoförü olursan Land sürersin. Hizmet bölüğünde veya AMK'da Unimog sürebilirsin. Görev yaptığım tugayda kurmay albay falan vardı ona normal araç tahsis edilmişti ondan kullanabilirsin.

@231981 Zırhlı olmadıklarından onları kullanmak çok marifet değil. Onları kullanabilmek için çok çabaya gerek yok (denk gelirse er bile kullanabilir) ama zırhlı araç teslim edecekleri adamlara ıstırap çektirdikleri doğrudur :D

Komutan şoförü olursan bol bol Land'ın direksiyonunda ayak işlerine koşarsın zaten :D

Ben askere giderken ehliyetim vardı. Acemiliğimi piyade olarak yaptım. 1 ay sürdü ve araba yüzü görmedim. Usta birliğinde ise 1 aylık eğitimden sonra ehliyetlileri ayırıp önce kendileri denedikten sonra iyi kullananları 1 haftalık ulaştırma birliğine gönderdiler. Burada askeri ehliyet çıkarıp birliğine gönderiyorlar. Ancak askerde şoför olmak zor. Akü kutup başlarını her hafta söküp diş fırçası ile temizledikten sonra tekrar gres ile yağlayıp geri takıyorsun. Bu sadece akü bakımı gerisini sen düşün. Zimmetli aracın hiç göreve çıkmasada her sabah ve her görevden geldikten sonra yıkıyorsun (yıkamak zorundasın). Günde 5 kere 10 dakikalık göreve gitsen gelsen o arabayı her seferinde kendi elinle yıkıyorsun. Benim askerlik yaptığım yerde durum böyle idi. Yani zor. Şimdiden Allah yardımcın olsun.

Geri
Yukarı