Fırtına obüsleri yerli ve milli araçlar mı?

Arkadaşım senin anlamanda bir problem mi var? Şuraya 10 yaşında çocuk getirsek senden iyi cümlede anlam çıkartır...

Ben bizim savaşa girmemiz gerektiğini hangi cümlemde söylemişim? Neyden bahsediyorsun sen? 2. Dünya Savaşı'na girmeyip denge politikası izleyerek her 2 tarafla da ticaret yapmamız tabii ki bizim işimize gelen en güzel senaryoydu ve o dönem ki Menemencioğlu, İnönü de bunları uyguladı.

Sana köşeye sıkışınca cümlelerimi çarpıtma diyorum, ÇARPITMA.

Güldüm. Sana tek kelime daha etmeyeceğim. En büyük teknolojilerin savaş öncesi, savaş sırasında ve savaş sonrasındaki ilk yıllarda bulunduğunu bilmeyen birine 1 dakikamı daha ayıramam, kendime yazık.

Sen şimdi Nazi Almanyasının atom bombası araştıran laboratuvarlarının dağıtılmasa Almanların atom bombasını daha önce bulacaklarını da bilmiyorsundur. Neyse öğretelim. :D
Savaş teknoloji geliştirseydi herkesten önce Osmanlı aya giderdi. Güney Afrika kabileleri de şu anda Mars'ta olurdu.
50-60 yaşına kadar laboratuvarlardan çıkmamış, gecesini gündüzüne katmış adamlar savaşta bilgilerini insanlığın en büyük utancı için kullandılar. Onu geç bu adam sıfırdı savaş çıktı dur şu atom altı dünyasına bir dalalım buradan ne çıkar mı dedi? Almanya savaş çıkana kadar elinde bir tane fabrika yoktu, bir anda Tiger mı üretmeye başladı? 😄 Yarın öbür gün savaş çıksa Türkiye atom bombası üretecek öyle mi? Baya iyisin tebrik ederim. Savaşlar bilimin gelişmesinde bir etken olabilir. Teknolojinin değil sadece, eğer gelişmiş ülkeler yapıyorsa savaşı zaten gelişecek olan teknolojinin sırtına kırbaç olur. Hani mesela 2. Dünya Savaşında tıp adına çok gelişmeler olmuştur.
Tarih anlatmaya çalıştığın adamın yedi sülalesi tarihçi, ve kendisi de arşiv yollarında büyümüş birisi bu arada. Hani ona göre konuş diye söylüyorum.
Başka bir icraat beklemek yanlış olur senden. Söyle o zaman bizimkilere birkaç savaş açsınlar da kendi Intel'imizi yaratalım. Sor bakalım bu söylediğinden Güney Afrika ülkelerinin haberi var mı? 😄

Son düzenleyen: Moderatör:
Savaş teknoloji geliştirseydi herkesten önce Osmanlı aya giderdi. Güney Afrika kabileleri de şu anda Mars'ta olurdu.
Zeka fışkırıyor yemin ederim. 50-60 yaşına kadar laboratuvarlardan çıkmamış, gecesini gündüzüne katmış adamlar savaşta bilgilerini insanlığın en büyük utancı için kullandılar. Onu geç bu adam sıfırdı savaş çıktı dur şu atom altı dünyasına bir dalalım buradan ne çıkar mı dedi. Almanya savaş çıkana kadar elinde bir tane fabrika yoktu, bir anda Tiger mı üretmeye başladı? 😄 Yarın öbür gün savaş çıksa Türkiye atom bombası üretecek öyle mi? Baya iyisin tebrik ederim. Senin söylediğin o söz öyle değil bu arada abisi. Savaşlar bilimin gelişmesinde bir etken olabilir. Teknolojinin değil sadece, eğer gelişmiş ülkeler yapıyorsa savaşı zaten gelişecek olan teknolojinin sırtına kırbaç olur. Hani mesela 2. Dünya Savaşında tıp adına çok gelişmeler olmuştur. Al bak bedava bilgiyi kaptın yine.
Tarih anlatmaya çalıştığın adamın yedi sülalesi tarihçi, ve kendisi de arşiv yollarında büyümüş birisi bu arada. Hani ona göre konuş diye söylüyorum.

Öyle ağzını açar etrafa baka baka gülersin zaten anca, başka bir icraat beklemek yanlış olur senden. Kafaya bak savaş teknoloji geliştirirmiş. Söyle o zaman bizimkilere birkaç savaş açsınlar da kendi Intel'imizi yaratalım. Sor bakalım bu söylediğinden Güney Afrika ülkelerinin haberi var mı? 😄
Harbi çok boş konuşuyorsun arkadaşların söylediği şeylerden farklı anlamlar çıkartarak konuyu farklı yerlere çekiyorsun cidden çok komik ve vakit kaybısın.

Son düzenleme:
Konuyu farklı yerlere çekiyorsun. Sürekli karşındakini aşağılayıcı ifadeler kuruyorsun. Neyi kanıtlamaya çalışıyorsun bilmiyorum.

Savaşlar pek tabii teknolojiyi geliştirir. Tek başına Vietnam savaşı bile buna güzel bir örnektir. Ancak sen olaya mühendislik açısından yaklaşmıyorsun. Siyasi bir pencereden bakıyorsun. Konuyu açma sebebin bile bilgi edinmek ya da bilgi almak değil...

Bunun yanında önceden silinmiş ya da mevcut bir hesabın, çoklu hesabı olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
@Fingolfin Savaşlar askeri teknolojilerdeki ilerlemeyi kat kat hızlandırır, savaş sonrasında da bu teknolojilerin çoğu sivil alanlarda kullanılmak için adapte edilir. Arkadaşlar yanlış bir şey söylememişler. Bununla ilgili ortalama üstü bir kitapçıya girdiğinde en az 30 tane kaynak kitap bulabilirsin, özellikle ansiklopedik kaynakları tavsiye ederim. 1913-1919, 1938-1946 ve son soğuk savaş döneminin öncesi/sonrası sivil hayata adapte edilen teknolojileri o kaynaklardan görürsün. Savaş sırasında maddi kazanç sağlamak için değil, varlığı devam ettirmek için tüm insanlar iş gücünün bir parçası olurlar. Bu seferberlik sırasında daha önce asla o alanda bulunmamış "parlak beyinler" bu gelişimin parçası olup farklı alanlardaki askeri gelişime katkıda bulunurlar. Almanya'nın savaş hazırlığı öncesinde (1936 öncesi) doğru düzgün fabrikası yoktu, savaş başladıktan sadece 5 yıl sonra geliştirilen teknolojilere bak mesela. Radarlardan güdüm sistemlerine, bilgisayar sistemlerinin "mekanik" atalarından jet itki teknolojilerine kadar binlerce yıldır olmayan şeyler sadece 5 yıl içinde geliştirildi. Hepsi o döneme mi "denk" geldi yani?

Şu anda kullandığın pek çok şey savaş sırasında ya da savaş hazırlığı sırasında geliştirilmiş ve sonrasında ordu dışı kullanıma adapte edilmiş teknolojilerden oluşuyor. Bu konuya çok fazla yanlı bakıyorsun ve ne yazık ki seni daha önce uyardığım şeyi devam ettirip tartışmayı çirkinleştirme yoluna gidiyorsun. Konuyu başka taraflara çekmeye de gerek yok.

Senin 7 ceddin tarihçi ve profesör olsa ne yazar? Arşivlerde büyümüş de falan filan. Osmanlı'nın İslimye ve Gabrova’da tüfek ürettiğini bilmeyecek kadar fikrin yok. Osmanlı'nın tarihte ilk tüfekçi birliklerini kuran imparatorluk olduğunu bilemeyecek kadar konudan uzaktasın.

İşin gücün muhalefet olarak arkasını dolduramayacağın lafları yapmak. Senin gibi bin tanesiyle uğraştım ben, o abim lafını da sana gösterirdim ama dua et moderatör cümlelerine ayar çekmiş.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı