Fırtına obüsleri yerli ve milli araçlar mı?

Şu lafın elle tutulur bir yanını göster haklısın diyeceğim sana. Bak hocam o yolda gitsek zaten ben şu konuyu açmam.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şu kısmı dinle senden ricam.
Hocam öyle olabilir bir şey demedik zaten evet %100 yerli yapmak her yiğidin harcı değil ama bizim de elimizden bir şey gelmez umalımda bir gğn ülkemiz her şeyini kendi üretsin.

Kafaya bak. Üstü kalsın lazım olur...

2020 yılındayız ve artık hangi dev sanayisi olan ülkeye bakarsan bak hiçbir komplike sistemi tek başına yapmadığını görürsün. Mercedes bazı araçlarında Renault motoru kullanıyor. Mercedes motor yapmayı bilmiyor mu demek oluyor bu şimdi? Mercedes Renault'a özenmiş veya Renault'dan daha kötü algısı mı oluşuyor sende mesela?

Biraz düşünmenin, biraz akıl ve mantık kullanmanın zamanı gelmedi mi sence de?

Amerika yeni tankları için Dünya'nın en iyi tank motor üreticisi olan Alman devi MTU ile anlaşıyor. Amerika tank motoru yapamıyor mu şimdi? ABD salak mı kendisi üretmek varken Almanya'ya para kazandırıyor?

Hiçbir komplike sistemi hiçbir ülke tek başına üretmez, üretemez. Geçiniz bunları. Henüz bu işlerin başında sayılabilecek bir ülke olan Türkiye'den ise bunları beklemek tam olarak ''benim bilgim ve fikrim yok, bana Bilal'e anlatır gibi anlatın der'' oluyor. Artık öğrendiğine göre başka yerde böyle konuşmazsın, aksi taktirde daha sert cevap alacağın ortamlar görebilirsin.

Son düzenleme:
Kafaya bak. Üstü kalsın lazım olur...

2020 yılındayız ve artık hangi dev sanayisi olan ülkeye bakarsan bak hiçbir komplike sistemi tek başına yapmadığını görürsün. Mercedes bazı araçlarında Renault motoru kullanıyor. Mercedes motor yapmayı bilmiyor mu demek oluyor bu şimdi? Mercedes Renault'a özenmiş veya Renault'dan daha kötü bir algısı mı oluşuyor sende mesela?

Biraz düşünmenin, biraz akıl ve mantık kullanmanın zamanı gelmedi mi sence de?

Amerika yeni tankları için Dünya'nın en iyi tank motor üreticisi olan Alman devi MTU ile anlaşıyor. Amerika tank motoru yapamıyor mu şimdi? Salak mı bu ABD alıyor bunu Almanya'dan...

Hiçbir komplike sistemi hiçbir ülke tek başına üretmez, üretemez. Geçiniz bunları. Henüz bu işlerin başında sayılabilecek bir ülke olan Türkiye'den ise bunları beklemek tam olarak ''ben bilgisiz, bana Bilal'e anlatın der'' gibi oluyor. Artık öğrendiğinde göre başka yerde böyle konuşmazsın, aksi taktirde daha sert cevap alacağın ortamlar görebilirsin.
Ne söyledin de neyi öğrettiğini sanıyorsun. Baştan sona içi boş bir yazı yazmışsın. Cumhuriyetin ilk yıllarında uçak üretmiş bir ülkeden bahsediyoruz. 1990'ların sonuna kadar bugün Samsung, Hyundai gibi dev markaların ve şaşıracaksın ama baştan sona her şeyin üretimini kendi yapan firmaların sahibi ülke olan Güney Kore ile kafa kafaya gidiyorduk. Neyin başından bahsediyosun sen Allah için?
Bol keseden sallamak güzel. Neymiş Amerika'da Almanya'dan alıyormuş. Yok ya. 😄 AGT-1500 turbine motorunu da Almanya'dan mı alıyor Amerika. Bilgisizlik böyle bir şey işte demek ki...
Her şeyi geçtim! Neyi sorsak, onu büyük devlet üretmez, bunu büyük devlet üretmez. Koca devlet bunu üretmekle mi uğraşacak diyorsunuz genelde. Sen değişik çıktın 100 yıllık Cumhuriyet'e yeni kurulmuş devlet muamelesi yapıyorsun o da komik.
Düzenleme: Continental AVDS-1790-2 V12 Bak bilmezsin bu da Amerikan tanklarında çok kullanılmış bir motor bu da Amerikan üretimi tamamen. Hangisi Alman üretimi bir göstersene ya. 😄
Hiçbir komplike sistemi hiçbir ülke tek başına üretmez, üretemez.
Bu arada gerçekten komiksin. Sayayım mı bak mesela Almanya bu dediğini yapıyor. Ondan sonra bizim kuruluşumuzdan çok sonra kurulan Güney Kore bunu yapıyor. Çin, Amerika, Japonya, Rusya ve saire saymıyorum bunları. Güney Kore diyorum. Bak aç zihnini, açtın mı? Gözlerini de iyice aç oku şimdi Güney Kore baştan sona üretim yapan bir ülke. Kapat zihni uçmasın bilgi bak bu. Herkes vermez.

Son düzenleme:
M1 Abrams'ın motorunun Amerikan üretimi olması, Amerika'nın bu konuda dışa bağlı olmadığını göstermiyor. Doğu bloğu hariç nereye bakarsan bak tank motoru konusunda MTU'nun işin içine girdiği bir kısım vardır. ABD ve bazı ülkeler yerlileşmede öncelik sağlasa da bugün hemen hemen birçok ülke bu gibi devlere muhtaç.

Ben Türkiye'yi küçümsemiyorum, asıl küçümseyen sensin. Neymiş dışarıdan parçalar alınarak ortada buluşturulup montajlanıyormuş. Bu obüslerin motor dışında diğer tüm parçalarının Türkiye'de üretildiğini bilmediğin için asıl senin böyle bol keseden sallamana şaşırmamak gerek.

Motor üretmek ise öyle kolay değil. Know how yok, mühendislik yok, tecrübe yok. Bir anda Güney Kore, bir anda Almanya, bir anda ABD olamıyorsun. Ha motor üreteceğimiz günler de gelir ama senin gibiler bunlara ''montaj'' dediği sürece bu ülkede bunları görmemiz zor.

M1 Abrams'ın motorunun Amerikan üretimi olması, Amerika'nın bu konuda dışa bağlı olmadığını göstermiyor. Doğu bloğu hariç nereye bakarsan bak tank motoru konusunda MTU'nun işin içine girdiği bir kısım vardır. ABD ve bazı ülkeler yerlileşmede öncelik sağlasa da bugün hemen hemen birçok ülke bu gibi devlere muhtaç.

Ben Türkiye'yi küçümsemiyorum, asıl küçümseyen sensin. Neymiş dışarıdan parçalar alınarak ortada buluşturulup montajlanıyormuş. Bu obüslerin motor dışında diğer tüm parçalarının Türkiye'de üretildiğini bilmediğin için asıl senin böyle bol keseden sallamana şaşırmamak gerek.

Motor üretmek ise öyle kolay değil. Know how yok, mühendislik yok, tecrübe yok. Bir anda Güney Kore, bir anda Almanya, bir anda ABD olamıyorsun. Ha motor üreteceğimiz günler de gelir ama senin gibiler bunlara ''montaj'' dediği sürece bu ülkede bunları görmemiz zor.
Senin Güney Kore'nin tarihinden haberin var mı acaba? Birkaç yüzyıllık ülke veya birikime sahip bir ülke mi sanıyorsun Güney Kore'yi. Yapacağız ileride inşallah demekle olmaz ki bu işler zaten geçmiş olsun artık çıkıp motor mu üreteceğiz. Adamlar parmak ucu kadar silikona milyarlarca transistör sığdırıyor 😄 Ya ileri gidiş olduğunu düşünsek zaten niye bunları yazalım. İleri gidiş için sen ne yaparsın. Fabrika kurarsın değil mi?

Son düzenleme:
Bunların ipini ben mi çektim? Git çekenlere sor hesabını sandık başında bana dert yanacağına. İçinde olduğumuz durumdan fevkalade memnun biri sanıyorsun beni herhalde. Konuyu da sıkıştığınızda farklı yerlere çekmekte üstünüze yok.

Sen bu montaj olayına laf et. Motor dışında tüm parçaları Türkiye'de üretilen bir araca montaj demiştin ya, sen de aç bunları oku biraz.

Bunların ipini ben mi çektim? Git çekenlere sor hesabını sandık başında bana dert yanacağına. İçinde olduğumuz durumdan fevkalade memnun biri sanıyorsun beni herhalde. Konuyu da sıkıştığınızda farklı yerlere çekmekte üstünüze yok.

Sen bu montaj olayına laf et. Motor dışında tüm parçaları Türkiye'de üretilen bir araca montaj demiştin ya, sen de aç bunları oku biraz.
Ya bilgisayarın kasasını sen üretsen ne olur? 😄

Son düzenleme:
@Fingolfin Ülke olarak bir sürü konuda çok geç adım attık, hâlâ atılması gereken bir o kadar daha adım var. Kore ve Japonya da zamanında montaj yaparak işe başladılar, devlet eliyle bazı şirketler daha önce hiç girmedikleri alanlara sokuldular. Sonuç olarak son 30-40 yıllık yükselişleri bunlar sayesinde geldi ve biz ne yazık ki bu konuda onlardan çok daha geride durumdayız. Burada yapılacak yatırımlar o ülkelerde olduğu kadar "adanmış" olacak mı diye kendime sorduğumda pek umudum yok diyorum ama emeklemeden yürümeyi, yürümeden koşmayı öğrenemiyorsun. Bunlar süreç isteyen şeyler, bazı konularda süreç hiç kötü ilerlemiyor şu anda. Umalım da bu iyiye giden şeyler iyi gidişatına devam etsin, geride kaldığımız şeyler için de yeni adımlar atılsın.

İyiye gidileceği konusunda inancım pek yok ama neyin doğru çıkacağını istesek de istemesek de zaman gösterecek.

Not: Adını belirlediğin kralın sonunu da umutsuzluk ve fevrilik getirdi. Biraz sakin olmak lazım.

@Fingolfin Ülke olarak bir sürü konuda çok geç adım attık, hâlâ atılması gereken bir o kadar daha adım var. Kore ve Japonya da zamanında montaj yaparak işe başladılar, devlet eliyle bazı şirketler daha önce hiç girmedikleri alanlara sokuldular. Sonuç olarak son 30-40 yıllık yükselişleri bunlar sayesinde geldi ve biz ne yazık ki bu konuda onlardan çok daha geride durumdayız. Burada yapılacak yatırımlar o ülkelerde olduğu kadar "adanmış" olacak mı diye kendime sorduğumda pek umudum yok diyorum ama emeklemeden yürümeyi, yürümeden koşmayı öğrenemiyorsun. Bunlar süreç isteyen şeyler, bazı konularda süreç hiç kötü ilerlemiyor şu anda. Umalım da bu iyiye giden şeyler iyi gidişatına devam etsin, geride kaldığımız şeyler için de yeni adımlar atılsın.

İyiye gidileceği konusunda inancım pek yok ama neyin doğru çıkacağını istesek de istemesek de zaman gösterecek.

Not: Adını belirlediğin kralın sonunu da umutsuzluk ve fevrilik getirdi. Biraz sakin olmak lazım.
Doğru diyorsun hocam da, dünyada olanlara bakıyorsun, memleketin dört bir yanında yaşananlara, haberlere bakıyorsun, Suriye'den gelen misafirlere bakıyorsun. Şu memleketin ne şartlar altında kurulduğunu hatırlıyorsun. Öyle olunca Morgoth'un karşısına çıkası geliyor ister istemez. Doğru diyorsun sabretmek gerekiyor. Vingolot'un ışığı görünür gibi oldu, hadi hayırlısı bakalım. 😄

Ya bilgisayarın kasasını sen üretsen ne olur? Allah Allah ya.
Ne kasası? Neyin kasası? Motor dışında tüm parçalar burada üretiliyor diyorum. BÜTÜN PARÇALAR. Daha ne kadar açık anlatılabilir bir insana?

Asırlık mühendis ve know how'u olan Fransızlar ve İngilizler bile Almanların eline bakarken sen neyden bahsediyorsun? 0 know how ve tecrübesi, mühendisliği olan bir ülkeden motor üretmesini mi bekliyorsun?

Geri
Yukarı