Evrenin Dışında Ne Var? Evrenin Dışına Çıkabilir miyiz?

Makaleler
9
Arkadaşlar merak ettiğim bir şey var. Evren genişliyor sürekli peki biz evrenin dışına çıkabilir miyiz gerekli teknolojiye ulaşırsak? Çıkarsak ne olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka evrene gideriz belki. Ama bu, yolda ilerleyerek mesafe kat ederek olacak şey değil, daha farklı şekilde olabilir belki. Bu konuları çok sevsem de mümkün olduğunu düşünmüyorum. Mars'a veya başka gezegenlere veya başka galaksilere koloni kurabiliriz ama evrenin sınırlarına ulaşmak pek olası değil.

Hocam bu konulara çok kafayı takma. Benim matematik öğretmenim bu konulara kafa taktığından halüsinasyonlar görmeye başladı.
Düşünmeyi kesmemeliyiz. Matematik öğretmeninin gördüğü halüsinasyonlar farklı bir nedenden de olabilir. Bunları her düşünen halüsinasyon görseydi ilgili bilim insanları kafayı kırmıştı. :D

Sonsuz olan birşeyin dışına çıkamazsın.
Evren sonsuz değildir. Genişlemeye devam eden bir yapısı vardır sadece.

Bana göre evrenin dışındaki bölge daha var olmadığı için geçemeyiz. Yani, o bölgeyi bir tür online oyundayız gibi düşünüyorum, orada bizim geçemeyeceğimiz bariyerler felan vardır.

Nasıl mantık ama?

Başka evrenlere geçiş olabilir, evrenin dışına çıkar mısın bilemiyorum çünkü sürekli büyüyor. Evren sonsuz mu bilemiyorum açıkçası bu büyüme bir yerde duracak mı bilmek zor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Evet Evren sürekli büyümeye devam ediyor burada hem fikiriz. Fakat Evrenin sürekli büyüdüğünü oralara giderek mi anladık ? Hayır, Evrenin büyüdüğünü galaksilerin aralarındaki mesafenin uzamasından anladık. Yani bu demektir ki aslında genişlediği doğrultuda bize yeni şeyler kazandırmıyor Evren.
Uzadıkça bir sınırı geçtiğinde tak diye bir galaksi belirmiyor, galaksiler ve yıldızlar normalde de olduğu gibi doğuyorlar.
Demek istediğim, genişleme değil de büyümek olarak ele almalıyız bu konuyu. Tıpkı bir bebeğin gelişip, büyümesi gibi. Organları çoğalmıyor ya da miktarı artmıyor, sadece büyüyor.

Bunun sonu var mı ? Sonlandığında ne olacak ? Bunları bilemeyiz, biz değil bilim adamları da bilmiyor zaten fakat tek bir bilinmezlik var ki korkmamız gereken, o da 'Başka evrenler var mı ?'

Bu sorunun da aslında genel bakış açısıyla en mantıklı açıklaması 'evet.' Başka evrenler de var. Bunu dediğimizde ise karşımıza şöyle bir problem çıkıyor, iletişime geçebilir miyiz ? Bağlantı kurabilir miyiz ?

Bunun cevabını ise şu an bilimimizin el verdiği kadarıyla Karadelikler ve Solucan delikleri ile bulmaya çalışıyoruz. Ne yazık ki içine girip göremiyoruz, buna elvermiyor ne teknolojimiz ne insan bedeni.

Karadeliklerin aslında bir solucan deliği oldukları ve evrenin başka yerine bağlantı kurup, orada da bir beyaz delik oluşturduğu şeklinde bir teori mevcut. Evet beyaz delikler var ve Evrenimize enerji yüklüyorlar. Yeni şeyler katıyorlar.

Peki bu başka evrenlerden mi geliyor, yoksa evrenimizin bir kısmındaki bir kara deliğin gönderdiği enerjiden mi ibaret ?

Çok fazla bilinmezliğin ve teorilerin yürüdüğü bir konu bu. Benim için biraz olsun çözüme ulaşacağı yer, insan oğlunun ışık hızını geçebildiği yerden sonra başlayacak. Bu olur mu, olmaz mı bilemeyiz. Fakat bildiğimiz şey ışık hızını geçersek, bir enerjiye dönüşeceğimiz yönünde. Zaman kavramının olmayacağı yönünde... Eğer enerji olmayı başarabilirsek, bir kara deliğin içine girip ne olduğunu gözlemleme şansımız olabilir. Ama bir Madde değilsek, 'gözlem' yeteneğimiz olur mu ?

Diyelim ki bunu yaptık, ışık hızını geçip enerji olduk fakat tekrar bedenlerimize sahip olmak için enerjiden-maddeye dönüşmemiz gerekiyor. Bu nasıl olacak ?..

İlginç konular. Bilimi bekliyoruz, açıklamaları okuyoruz. Saklı olan bilgileri öğrenmeye çalışıyoruz. Zaman geçtikçe en başından beri olduğu gibi, her şey açığa kavuşacak. Bilimle kalın...

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı