Evrim teorisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evrim bir teori değildir. Gerçekliktir, fakat teori denmesinin sebebi farklı bilim insanları tarafından açıklanıyor oluşudur. Ayrıca mikro evrim defalarca gözlemlenmiştir.
Evrim bilimsel incelemelere tabii tutulmuş fosillere ve günümüz yaşayan canlıların genetiğine bakılarak yapılan labavatuar karşılaştırmaları sonucunda canlıların değişimini açıklayan bir teoridir. Bilim kesinlik olduğunda biter, bilimsel olguya kesin gözüyle bakılırsa putlaşma başlar. 2000 sene önce birileri düz dünya teorisine kesin gözüyle bakmaya devam etmeseydi şuan bu seviyeye gelemezdik. Bilim araştırır inceler sonuçları sentezler sonra soruya bu verilerle cevap verir. Bilim budur.

Evrim teorisine inanmak diye bir şey yoktur. Evrim doğadaki bütün yasalar gibi bir yasadır. Senin veya bir başkasının inkar etmesi gerçekliği değiştirmez.

Dostum bunu zaten bende biliyorum, ben bu inanç evrimi kafasında inanç gibi belirlemiş insanların düşüncelerini almak içinde sormuştum, biliyorsunki o kafada insanlar evrimi bilim ve gerçekliğin dışında bir "inanç" olarak gösteriyorlar. Halbuki evrim bir kütle çekim teorisi izafiyet teorisi gibidir.

Gelir şimdi ''Yav Havva ile Adem ne o zaman? Evrim yok heüğğ'' diyen arkadaşlar. Evrim vardır. Aksi kanıtlanana kadar da inanıyorum.

Evrim bir teori değildir. Gerçekliktir, fakat teori denmesinin sebebi farklı bilim insanları tarafından açıklanıyor oluşudur. Ayrıca mikro evrim defalarca gözlemlenmiştir.
Evrim teorisinin ne olduğunu bilmiyorsunuz anladığım kadarıyla. Evrim bilimsel bir gerçektir, reddedilemez. Ama evrim teorisi gerçek değildir, bir teoridir. Evrimin nasıl işlediği kesin olarak bilinemez. Bu yüzden inanıp inanmamak kişiye kalmış bir olaydır.

Dostum bunu zaten bende biliyorum, ben bu inanç evrimi kafasında inanç gibi belirlemiş insanların düşüncelerini almak içinde sormuştum, biliyorsunki o kafada insanlar evrimi bilim ve gerçekliğin dışında bir "inanç" olarak gösteriyorlar. Halbuki evrim bir kütle çekim teorisi izafiyet teorisi gibidir.
Evrimin inançlarla alakası yok. Şöyle söyleyelim inançlar neden olduğunu açıklar, bilim ise nasıl olduğunu. Yani birbirine zıt diyemem.

Evrim defalarca kanıtlanmıştır. Adı teori diye kaldı. İspatlandı.
Evrim ispatlanmamıştır mikro evrim ve türevi alt alanları ispatlamıştır; ispat ise gözlemdir. Geri kalanı ise bilimin geldiği seviye ile bulunan sonuçlar bütünüdür. Hayır neden kimse "Evrim kesin mi değil mi bilmiyoruz ama günümüz biliminin erişebildiği noktada bulunan bulgular onun bir yasa olduğunu söylüyor" diyemiyor? "Evrim yasadır tartışmaya kapalı" denildiği sürece yerimizde sayarız ancak, ileri gitmek önemli.
Evrim içinde farklı bilim dallarından ve farklı çalışmalar ve sentezler gerektiren bir bütündür. Örneğin yerçekimi yasası reddedilemez. Yerçekimi hep vardır ve var olmaya devam eder. Lakin genel görelilik öyle değildir. Evet, yerçekimini kapsar ve yerçekimi bir yasadır. Örneği alıp asıl konuya koymak da zor olmasa gerek.

Evrim teorisinin ne olduğunu bilmiyorsunuz anladığım kadarıyla. Evrim bilimsel bir gerçektir, reddedilemez. Ama evrim teorisi gerçek değildir, bir teoridir. Evrimin nasıl işlediği kesin olarak bilinemez. Bu yüzden inanıp inanmamak kişiye kalmış bir olaydır.
Aynı şeyi diyoruz farkındaysan. Ayrıca inanıp inanmamak diye bir olay yok.
Evrim teorisi gerçek değildir dediğine göre bilmeyen sen oluyorsun.

Evrim bir teori değildir, doğa yasasıdır. Fakat teori denmesinin sebebi farklı bilim insanları tarafından açıklanıyor oluşudur. Ayrıca mikro evrim defalarca gözlemlenmiştir.

Evrim bir teoridir, kütle çekimde bir teoridir, big bang te bir teoridir. Çünkü tek bir gerçekliğe ulaşamıyorsun. Düşündüğün kabul edilen çoğu bilimsel olaylar teoridir. Dediğim gibi kanıtlamak için her şeye bakmanız lazım böyle olgularda, bütün her şeye bakmak yerine, bir hata bile çıkarsa o teori direk çöpe atılıyor ya da üstüne yenisi ekleniyor. Eğer bir gün evrimden daha iyi bir teori çıkarsa o zaman evrimi çöpe atarlar. Şu an evrimden ya da kütle çekiminden ya da izafiyetten daha iyi bir teori ortada olmadığı için bilim adamları bunun üzerinden gidiyorlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı