Fitness ile kilo alma serüvenim

Amin kardeşim. Madem kilo aldın, biraz bilgilendir beni. Fitness ile kaç ayda veya yılda kilo aldın? Spordan sonra tabiki birazcık acıkıyorum ama senin dediğin derecede aşırı değil, yani yemeye başlarsam yiyorum ama yemesem de midem bana, bak spordan geldin açsın yemek ye falan demiyor, ben kilo almak için gelince kendim yiyorum.

İlk spora başladığımda Lise 4'ün ikinci dönemindeydim. Şuan 21 buçuk yaşındayım. 1.77 boy ve 58 kiloyla başlamıştım. En iyi dönemlerimde 77 - 78 KG'a % 13 yağ oranına ulaşmıştım. İstediğim vücut buydu. Geniş omuz ve geniş göğüs çevresi, vücuda göre ince bel ve beyaz gömlek giydiğimde muazzam derecede yakışması ve yine vücuda göre küçük kalçalar. :D Şuan 71 buçuk kiloyum sporu biraz saldım. Göbeğim olmasa da kalça ve bacak bölgemde yağlanma olduğunu biliyorum. Param olmadığı için spora yazılmıyorum ama önümüzde ki ay tekrar başlayacağım. PC'ye yatırım yaptımda o sürede. :D

En hızlı gelişim -özellikle zayıf insanlarda- ilk 6 ayda görülüyor aslında. Her ay yağ ölçümü yaptırman gelişimini takip etme açısından iyi olur. Ben her ölçtürdüğümde her ay 1,5 - 2 KG kas aldığımı 100 gram'a yakın yağ aldığımı görüyordum. Bu 6 - 7 ay kadar sürdü. Sonra 1 senelik yazıldım, ondan sonra 1 sene daha. Daha çok bağlandım vücut geliştirmeye. Ne olursa olsun, ne kadar yorgun olursam olayım sporu asla ertelemezdim. Okul, staj ve haftasonu dershane temposunda bile sporu 2 günden fazla aksatmadım. Bu da tutarlılık ve sabırla oluyor. Pes etmemelisin asla. Ağırlıkları hep arttırmak için çalış, bunu yaparken de aceleci olma. Her zaman vücut,bel postürü ve sağlık daha önemlidir. Isınmadan antremana başlama, hafta da 4 gün gidiyorsan 2 antreman da bir 3 hareket karın kası çalışmayı aksatma, bazı insanlar "Ben zaten zayıfım karın kasına ihtiyacım yok." diyerekten yanlışa düşüyor. Karın kası geliştikçe postüründe dikleşir güzelleşir. Kendine güvenin gelir.

Orantılı çalış mesela haftanın 1. günü göğüs - kol, 2. günü sırt - arka kol, 3. gün bacak ve omuz çalış, bu en başlarda verilebilecek en iyi antreman programı. Zaten neredeyse her spor salonunda böyle başlatılıyor. Ben hemşire olduğum için işim daha kolay oldu anotomi fizyoloji bilgilerim bana spor yaparken yardımcı oldu. Mesela hangi kas çekme kuvveti, hangi kas itme kuvveti yaparak çalışır? Mesela nasıl beslenirsek ne olur gibisinden sorular araştır, beslenmeyle ilgili videolar izle. Hareketleri yaparken tam germe ve tam çekme yapmadan bırakma, unutma antreman yapmak kadar nasıl yapılacağı hakkında bilgi de önemlidir. :)

Ve uyku düzeni, geldik en sıkıntılı mevzuya. :D En geç 11- 12'de uyumaya çalış sabah ezan vakti uyanırsan ve kahvaltını yaptıktan 2 saat sonra antremana gidersen aşırı güçlü hissedebilirsin kendini. İnsan sağlığına çok faydalı bu saatlerde uyumak, hormonal denge ve psikoloji açısından. Yorgun hissetmiyorsun kendini bide, uykunu çok iyi almış olarak uyanırsın. :)
Önerim kahvaltını 11 12'ye kadar sarkıtmaman. Sporada gecikirsin bu şekilde. Tatil günlerinde 9'da uyandıysan, kahvaltını yap ve spora git. Öğlen yemeğini de 13.30 sularında yaparsın. Bu şekilde düzene koyarsan çok iyi olur. Zaten zor değil, üniversitede o saatte yiyorduk mesela. Umarım yardımcı olabilmişimdir soracağın soru olursa her zaman yardımcı olmaya çalışırım tecrübelerimden. :)

Hiç bilmeyen birine anlatır gibi anlattım biraz, kusuruma bakma bu arada. :)

İlk spora başladığımda Lise 4'ün ikinci dönemindeydim. Şuan 21 buçuk yaşındayım. 1.77 boy ve 58 kiloyla başlamıştım. En iyi dönemlerimde 77 - 78 KG'a % 13 yağ oranına ulaşmıştım. İstediğim vücut buydu. Geniş omuz ve geniş göğüs çevresi, vücuda göre ince bel ve beyaz gömlek giydiğimde muazzam derecede yakışması ve yine vücuda göre küçük kalçalar. :D Şuan 71 buçuk kiloyum sporu biraz saldım. Göbeğim olmasa da kalça ve bacak bölgemde yağlanma olduğunu biliyorum. Param olmadığı için spora yazılmıyorum ama önümüzde ki ay tekrar başlayacağım. PC'ye yatırım yaptımda o sürede. :D

En hızlı gelişim -özellikle zayıf insanlarda- ilk 6 ayda görülüyor aslında. Her ay yağ ölçümü yaptırman gelişimini takip etme açısından iyi olur. Ben her ölçtürdüğümde her ay 1,5 - 2 KG kas aldığımı 100 gram'a yakın yağ aldığımı görüyordum. Bu 6 - 7 ay kadar sürdü. Sonra 1 senelik yazıldım, ondan sonra 1 sene daha. Daha çok bağlandım vücut geliştirmeye. Ne olursa olsun, ne kadar yorgun olursam olayım sporu asla ertelemezdim. Okul, staj ve haftasonu dershane temposunda bile sporu 2 günden fazla aksatmadım. Bu da tutarlılık ve sabırla oluyor. Pes etmemelisin asla. Ağırlıkları hep arttırmak için çalış, bunu yaparken de aceleci olma. Her zaman vücut,bel postürü ve sağlık daha önemlidir. Isınmadan antremana başlama, hafta da 4 gün gidiyorsan 2 antreman da bir 3 hareket karın kası çalışmayı aksatma, bazı insanlar "Ben zaten zayıfım karın kasına ihtiyacım yok." diyerekten yanlışa düşüyor. Karın kası geliştikçe postüründe dikleşir güzelleşir. Kendine güvenin gelir.

Orantılı çalış mesela haftanın 1. günü göğüs - kol, 2. günü sırt - arka kol, 3. gün bacak ve omuz çalış, bu en başlarda verilebilecek en iyi antreman programı. Zaten neredeyse her spor salonunda böyle başlatılıyor. Ben hemşire olduğum için işim daha kolay oldu anotomi fizyoloji bilgilerim bana spor yaparken yardımcı oldu. Mesela hangi kas çekme kuvveti, hangi kas itme kuvveti yaparak çalışır? Mesela nasıl beslenirsek ne olur gibisinden sorular araştır, beslenmeyle ilgili videolar izle. Hareketleri yaparken tam germe ve tam çekme yapmadan bırakma, unutma antreman yapmak kadar nasıl yapılacağı hakkında bilgi de önemlidir. :)

Ve uyku düzeni, geldik en sıkıntılı mevzuya. :D En geç 11- 12'de uyumaya çalış sabah ezan vakti uyanırsan ve kahvaltını yaptıktan 2 saat sonra antremana gidersen aşırı güçlü hissedebilirsin kendini. İnsan sağlığına çok faydalı bu saatlerde uyumak, hormonal denge ve psikoloji açısından. Yorgun hissetmiyorsun kendini bide, uykunu çok iyi almış olarak uyanırsın. :)
Önerim kahvaltını 11 12'ye kadar sarkıtmaman. Sporada gecikirsin bu şekilde. Tatil günlerinde 9'da uyandıysan, kahvaltını yap ve spora git. Öğlen yemeğini de 13.30 sularında yaparsın. Bu şekilde düzene koyarsan çok iyi olur. Zaten zor değil, üniversitede o saatte yiyorduk mesela. Umarım yardımcı olabilmişimdir soracağın soru olursa her zaman yardımcı olmaya çalışırım tecrübelerimden. :)

Hiç bilmeyen birine anlatır gibi anlattım biraz, kusuruma bakma bu arada. :)
Rica ederim hocam zaten senin yanında hiç bilmiyorum sayılır. Şimdi ben tüm hareketleri tek antrenmanda yapıyorum, senin verdiğin programı uygulayabilirim ama hangi hareketler sırtı, hangileri arka kolu vs. bilmiyorum. Araştırmama rağmen hala kavrayamadım o konuları.

Rica ederim hocam zaten senin yanında hiç bilmiyorum sayılır. Şimdi ben tüm hareketleri tek antrenmanda yapıyorum, senin verdiğin programı uygulayabilirim ama hangi hareketler sırtı, hangileri arka kolu vs. bilmiyorum. Araştırmama rağmen hala kavrayamadım o konuları.

Şimdi ısınma programı uygulaman normal, 2 hareket göğüs çalışman, 2 hareket sırt çalışman, 2 hareket omuz ve 2 hareket bacak çalışman yeterli olabilir duruma göre kol eklersin karın eklersin. Spor salonunda ki hocan bilgili biriyse yardımcı olur zaten. Şimdi fazla zorlama. 1 ay gibi bir süre salona alışma süreci insanlarla hocalarla tanışma süreci vs. olur. Sonra asıl programa geçtiğinde ben sana yaptığım programı yazar fotoğrafını atarım ona bakarak yapabilirsin. :)
Savas Cebeci Bu adam 25 senedir sporcu. Yurtdışında eğitim görmüş sanırım. Bayağı anotomik bilgisi mevcut. Videolarını izleyerek öğrenebilirsin tek başınayken. Ben çok faydasını gördüm. :)

Arkadaşımın boyu 1.88 kilosu 50 civarıydı. %3 yağ oranı vardı. Geçtiğimiz yaz 2 ay spor salonuna gittik beraber. Herhangi bir takviye almadan 15 kilo aldı 2 ayda.

Arkadaşımın boyu 1.88 kilosu 50 civarıydı. %3 yağ oranı vardı. Geçtiğimiz yaz 2 ay spor salonuna gittik beraber. Herhangi bir takviye almadan 15 kilo aldı 2 ayda.

Alınan kilolar ne kadar hızlıysa kaybı da o kadar hızlı oluyor. :) Dikkat etmesinde fayda var. Bir ayda önerilen kilo alma limiti 4, kilo verme limiti 2 olarak hatırlıyorum. Tam terside olabilir yada ikisinide aynı hesap et. Yine de çok fazla almış. Zararı yok ama biraz daha dengeli olmasında fayda var bence. :D Kısa süreli spor yapıyorsa bıraktığında evde de devamını getirmesi şart.

İştahı kapalıydı da spora başlayınca iştahı mı açıldı, yoksa yiyip kilo alamıyordu da spordan sonra kilo almaya mı başladı?

Bende kilo vermek için spora yazılmayı düşündüm ama artık zayıfladım. Sende aynı şekilde kilo alabilirsin. Azimli ve gayretli ol yeter.
Azim ve gayretle olsaydı 10 yıldır olurdu hocam, benimki biraz farklı bir durum.
Selamlar herkese. 18 yaşında, 1.77-1.78'lik 50 KG. (Evet şaka değil) bir gencim. Türkiye'de benden daha zayıf biri olduğunu düşünmüyorum. Yemek seçmeden her türlü yemeği yerim. Kilo alabilmek için dünyadaki her yöntemi denedim. Geriye sadece fitness kalmıştı, 03.01.2019 tarihinde fitnessa da başladım. Bugüne kadar hep fitnessdan ümitliydim, eğer fitnesstan sonra da kilo alamazsam intihar etmenin yollarını araştırmaya koyulacağım gibime geliyor. Her neyse, günde 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün yemek yiyorum. Hergün et veya tavuk yemek mümkün olmadığı için onun yerine ne yemek varsa onu yiyorum.

Bugün kendime 1100 kalorili kilo aldırıcı shake hazırladım. Cicibebe + yulaf + muz + süt karışımı bir şeyler. Öğüre öğüre kusa kusa içeceğim artık.

Gelelim ölçülerime. Dört dörtlük bir konu oluşturmayı hedefliyorum. Allah izin verir de artık kilo alırsam, benim gibi alamayan insanlara güzel bir rehber oluşturmuş olurum.

Omuz: 96
Göğüs: 71
Bel: 66
Kalça: 64
Kol: 23.5
Bacak: 43

Fitnessa ,ağırlık kaldırmaya, başlayalı 6 gün oldu. Haftada 4 gün gidiyorum. Kas ağrılarım çok fazla, telefonu tutarken bile zorlanıyorum, belim bacaklarım vs. ağrıyor.

Vücudumun fotoğrafını utandığımdan dolayı koymuyorum gözünüzün önüne zombi getirerek hayal edebilirsiniz.

Yarın ilk hafta oluyor. Çok sabır ve sıkı çalışma isteyen bir spor dalı olduğunu bildiğimden ilk 4-5 ay pek bir değişim beklemiyorum vücudumda. Ama 4-5 ayda bi 10 KG alsam bile yeter motivasyon için. 1 hafta önce bu pazular yoktu. Vücudumun hiçbir yerinde henüz bir değişiklik yok, sadece hiç alışık olmadığım hareketler yapıp ağırlıklar kaldırdığım için pazularım belirginleşti.

Eki Görüntüle 358636Eki Görüntüle 358637

Gözle görülebilecek her değişimden sonra ve her ay konuyu güncellemeyi düşünüyorum, ta ki 6 aylık spor salonu sözleşmem bitene kadar. Devamı olur mu onu 6 ay sonra, kilo alabilirsem söyleyeceğim.

IMG_20190123_181427_686.jpg

23 Ocak 2018 tam 20 gün oldu başlayalı. 2-3 gün önce gelişemediğimi düşünüyordum lakin şimdi hafiften geliştiğimi düşünüyorum. Göğüs kaslarım ortaya çıktı sıkınca veya sıkıştırınca belli oluyor tshirtten. Hala hiç kilo alamadım, maddi durumlardan dolayı hergün tavuk yiyemiyorum ama cicibebeye ve ara öğünlere devam. İnşallah kilo almaya başlarım artık.
Güncel.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı