Günde 200 Gram protein nasıl alınır?

m1cope

Kilopat
Öğrenciyim. Hesap yaptığımda günde 200 gramın üzerinde protein yemem gerektiği çıkıyor ki bu da en ucuz olarak 1 kg tavuk ediyor.
187 boy 120 kilo olarak bu kadar protein çok değil mi sizce? Değilse ucuz olarak nereden alabilirim bu kadar proteini?

Öğrenciyim. Hesap yaptığımda günde 200 gramın üzerinde protein yemem gerektiği çıkıyor ki bu da en ucuz olarak 1 kg tavuk ediyor.
187 boy 120 kilo olarak bu kadar protein çok değil mi sizce? Değilse ucuz olarak nereden alabilirim bu kadar proteini?

İlla tavuk yemek zorunda değilsiniz yediğiniz ekmekte bile protein bulunuyor. Ve bunu her gün karşılamak zorunda da değilsiniz.

Tavuğu en ucuz olarak verdim. Ekmeğin, bakliyatların falan proteinini de hesaba katarsak bunu karşılamak yine imkansız gibi geliyor.
Tamamen karşılamazsam kaslarda erime olmaz mı?

Siz hesabınızı nereden yaptınız bilmiyorum lakin bu işin şöyle bir matematiği bulunmakta;

Kas kütleni korumak istiyorsan kilo X 1, 1.2gr protein almanız lazım.
Kas kütlenini büyütmek istiyorsan kilo X 2, 2.5gr protein almanız lazım.

120kg olduğunuzu düşünürsek gün içerisinde 120gr ile 180gr arası protein yeterli olacaktır. Merak etmeyin yediğiniz her yiyecekte protein bulunuyor ve yüksek ihtimal karşılıyordur.

NOT olarak eklemem lazım bunu sizin hesaplayacağınız şekilde söyledim. yani kilo başına hesaplarsanız 1 ila 1.2gr protein alın.

Siz hesabınızı nereden yaptınız bilmiyorum lakin bu işin şöyle bir matematiği bulunmakta;

Kas kütleni korumak istiyorsan kilo X 1, 1.2gr protein almanız lazım.
Kas kütlenini büyütmek istiyorsan kilo X 2, 2.5gr protein almanız lazım.

120kg olduğunuzu düşünürsek gün içerisinde 120gr ile 180gr arası protein yeterli olacaktır. Merak etmeyin yediğiniz her yiyecekte protein bulunuyor ve yüksek ihtimal karşılıyordur.

NOT olarak eklemem lazım bunu sizin hesaplayacağınız şekilde söyledim. yani kilo başına hesaplarsanız 1 ila 1.2gr protein alın.
Ben araştırdığımda kg başına 2 kg alın yazıyordu. Birçok videoda da bu şekilde yazıyor ama sizin de dediğiniz gibi fazla geldi gözüme. Zaten oruç tutuyorum ve aşağı yukarı bir hesapla Sahur+iftarda toplam 250 gram protein çıkıyor. Dediğim gibi biraz saçma geldiği için buraya danışmak istedim.

Amacım şuan minimum kas kaybı yaşayarak yağ kaybetmek. Yaklaşık 8 ayda 40 kilo aldım ve bunu olabildiğince atmak istiyorum. 180 gram kadar protein işe yarar değil mi?

Ben araştırdığımda kg başına 2 kg alın yazıyordu. Birçok videoda da bu şekilde yazıyor ama sizin de dediğiniz gibi fazla geldi gözüme. Zaten oruç tutuyorum ve aşağı yukarı bir hesapla sahur+iftarda toplam 250 gram protein çıkıyor. Dediğim gibi biraz saçma geldiği için buraya danışmak istedim.

Amacım şu an minimum kas kaybı yaşayarak yağ kaybetmek. Yaklaşık 8 ayda 40 kilo aldım ve bunu olabildiğince atmak istiyorum. 180 gram kadar protein işe yarar değil mi?

Benim size söylediğim 180 gram protein sizin hesaplayarak almanız gereken protein oranı. Mesela iftarda yemek yediniz diyelim. O yediğiniz yemeğin proteinini bu 180 grama katmamanız lazım. Benim diyetisyenlerden duyduğum kadarıyla kg başına 2 gram protein üstü kas kütlesi kazanmak için alınması gereken protein miktarı.

Benim size söylediğim 180 gram protein sizin hesaplayarak almanız gereken protein oranı. Mesela iftarda yemek yediniz diyelim. O yediğiniz yemeğin proteinini bu 180 grama katmamanız lazım. Benim diyetisyenlerden duyduğum kadarıyla kg başına 2 gram protein üstü kas kütlesi kazanmak için alınması gereken protein miktarı.
Hocam zaten yemeğimi buna göre hesaplıyorum. Yani öyle evde ne pişerse yiyeyim üzerine hesap yapayım değil de mesela tavuk yapıyoruz benimki gramlı oluyor. Ya da fasülye yiyeceğim belli oluyor yemem gereken miktar. Bu şekilde ben günlük total yiyeceğim değerlere ulaşmaya çalışıyorum ama şuan imkansız duruyor. Galiba bir miktar kastan feragat etmem gerekecek. 200 gramın üzerinde protein gerekiyor ve hiçbir türlü çıkıp günde 4-5 yumurta 700-800 gram da tavuk yiyemem. Midem kaldırır cüzdanım kaldırmaz :D

Hocam spor yapiyor musunuz ona göre eğer Power lifter falan değilseniz o kilo fazla ve o kiloya o kadar protein gereksiz.

Hocam spor yapiyor musunuz ona göre eğer Power lifter falan değilseniz o kilo fazla ve o kiloya o kadar protein gereksiz.
Power lifter değilim. Tek istediğim yağ yakarken kas kaybı yaşamamak. son 8 ayda 40 kilo aldım ve yağları geri vermek istiyorum. Haftada 3-4 idman atarım diye düşünüyorum şuanlık.

Power lifter değilim. Tek istediğim yağ yakarken kas kaybı yaşamamak. Son 8 ayda 40 kilo aldım ve yağları geri vermek istiyorum. Haftada 3-4 idman atarım diye düşünüyorum şu anlık.

O zaman normal hocam kilonuz × 1,8 gibi bir değer size yeterli olacaktır ama zamanla kilonuza göre azaltın (tavsiyem 2 haftada 1) 4 idman da gayet yeterli kardiyo yapacaksanız antrenman sonrasına ekleyin ve ağırlık çalışmayı unutmayın.

Geri
Yukarı