Güzellik Göreceli Midir?

Sizce güzellik göreceli midir?

• Görecelidir.

Oy: 118 84,9%
  • Göreceli değildir.

Oy: 21 15,1%

• Oy verenlerin toplamı
    139
Görecelidir ama kişinin üzerindeki en büyük baskı sürü psikolojisidir bence. Kişi özgür iradesiyle bir şeye güzel değil dese bile diğer herkes güzel deyince "Acaba benim düşüncem yanlış mı?" deyip dışlanma korkusuyla fikrini değiştirebiliyor. Özellikle popüler kültürün peşinden ölümüne giden insanlar çok fazla, genç dostlarımızda çok daha sık görülüyor bunlar. Çok genel anlamla "hayatını başkalarına göre yaşamak" denilebilir sanırım.

Algı yönetimi vb. unsurlar da var tabi orası ayrı.

Güzellik görecelidir ve göreceliği pekiştiren çok etmen vardır.
Mesela ilk bakışta asla dikkatinizi çekmeyen birisinin gülüşünü, ses tonunu vs gördüğünüzde birden güzel gelmeye başlayabilir.

Şunu diyorum Kıvanç'ı beğenen ve beğenmeyen 10 tane kadın koy yanına da Şafak Sezer'i. Kaç tanesi ikinci seçeneğe gidecek? Demek ki pek bir görece yok.
Ama senin dediğin güzellik kavramı değil karşılaştırma oluyor bu şekilde. Güzellik kavramı demen için sabit kalmalı o sana güzel gelen. Yani Şafak Sezer değil de onun yerine Çağatay Ulusoy koyduğun da bile fikir değiştirmeyecek olması gerekir. 10/10 kadın oranı fikir değiştirim 3/10 olabilir bu sefer mesela:) Görecelilik ise “bana” güzel gelmesi biraz. Yani ben “Serenay Sarıkaya güzel değil” diyorum ama sen “Hayır bence harika bir kadın” diyebilirsin. İşte görecelilik bu. Şimdi o zaman bu kadın güzel mi değil mi? Göreceli işte:)

Ama arkandaki beyaz duvarı gösterip “bu beyaz” desem bana kalkıp (mantıklı ve ruh hastası değilsen tabii) “bence yeşil, çünkü göreceli” diyemezsin yani:) Artık kesin olan bir şeydir çünkü bu. Kırık beyaz, kum beyazı falan onları karıştırmamak gerek tabii:)

Belirli güzellik kalıpları dışında göreceli olduğunu düşünüyorum, bu kalıplar ise kilo dışında örnek vermem gerekirse Bülent Ersoy ve Hadiseyi karşılaştırmak gibi, ikisi arasından mutlaka kazanan Hadise olacaktır fakat farklı bir klasmanda Hadiseyi beğenen daha da azalacaktır.

Belirli güzellik kalıpları dışında göreceli olduğunu düşünüyorum, bu kalıplar ise kilo dışında örnek vermem gerekirse Bülent Ersoy ve Hadiseyi karşılaştırmak gibi, ikisi arasından mutlaka kazanan Hadise olacaktır fakat farklı bir klasmanda Hadiseyi beğenen daha da azalacaktır.
Hadise yerine Bülent Ersoy'u seçecek insanlar tanıyorum maalesef :D
Sanırım çevremi gözden geçirmeliyim :D :D

@painkiller Kıvanç Tatlıtuğ yakışıklı bulmuyor bir başka herkesin yakışıklı bulduğunu seçiyor. Arada fark yok ki?

Şunu diyorum Kıvanç'ı beğenen ve beğenmeyen 10 tane kadın koy yanına da Şafak Sezer'i. Kaç tanesi ikinci seçeneğe gidecek? Demek ki pek bir görece yok.
Kimi erkeğin bir huyu vardır. Mesela çok güzel sevgilisi olmasın, kimse bakmasın da bir kaza çıkmasın :)
Kadınlar arasında da bu düşünceye sahip olanlar var. Tipik kıskançlık durumları. Yani Şafak Sezer'i de illa seçen biri olacaktır. Çünkü daha az dikkat çeker ve aklın onda kalmaz ama Kıvanç'ı tek başına bir yere yollamaya korkarsın. Adamın aklı çelinir, havada kapabilirler :)

Bir laf vardır "Her topal satıcının bir kör alıcısı vardır." diye. Bu doğrudur.

images.jpeg

Ben bu kadını güzel bulmazken sorduğum herkes güzel bulmuştu. Kesinlikle göreceli.

Kimi erkeğin bir huyu vardır. Mesela çok güzel sevgilisi olmasın, kimse bakmasın da bir kaza çıkmasın :)
Kadınlar arasında da bu düşünceye sahip olanlar var. Tipik kıskançlık durumları. Yani Şafak Sezer'i de illa seçen biri olacaktır. Çünkü daha az dikkat çeker ve aklın onda kalmaz ama Kıvanç'ı tek başına bir yere yollamaya korkarsın. Adamın aklı çelinir, havada kapabilirler :)

Bir laf vardır "Her topal satıcının bir kör alıcısı vardır." diye. Bu doğrudur.
Hangisinin cüzdanı daha kalınsa demek daha doğru bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı