Yazılıma hangi dil ile başlanmalı?

Hani fark etmez diyoruz ya hangi dille başlanıldığının. Hangi alana ilgi duyuyorsan onunla ilgili bir dil öğren diyorlar. Bende meselenin öğrenmeyu öğrenmek olduğunu sonrasında dil değiştitmenin kolay olduğunu, teknolojiyle evlenilmemesi gerektiğini dedim.
Böyle yapmak zaman kaybıymış. Nereden bilsin x alanına ilgisinin olup olmadığını. Muhtemelen fikri değişir. Sabancı, Koç gibi ünilerde ilk sene her alandan ders mi ne veriyorlarmış. Böylece isteyen alanında devam ediyor isteyen değiştiriyor. Kendilerini keşfetmiş oluyorlar. Bu şekilde bir imkanı mı var adamın da alanını belirlesin?
Bilgisayarda çok vakit geçirip çok oyun oynayıp bu sebeple bilgisayar mühendisliği seçmek gibi bir şey resmen.

Ne olacaksan onunla ilgili dil ogren demek bos is.
Ilk ogrendigin dili o dili ogrenmek icin degil, o dil araciligiyla programlamayi, veri yapilarini ogrenmek icin ogreniyorsun.
Eger hobi amacli ogreniyorsa direkt hobisiyle alakali ogrensin. Aksi halde sacmalik. O sebeple hangi dilde basladiginin hic onemi yok. Kastirmayan, sade, okumasi rahat diller bu amacla secilir ki ogrenci dille ugrasmasin, arkadaki olayi anlasin. Yoksa ne python kolay ne de C++ zor.

Ne olacaksan onunla ilgili dil ogren demek bos is.
Bu dediklerim öznel, nesnel değil.
Genelde dediklerinize katılıyorum ancak bu konuda katılmıyorum hocam. Yani programlamanın mantığını bilen biri için nihai amaç oyun programcılığıysa HTML öğrenilse çok mantıklı olmaz bence. Kişiye beceri kazandırır ancak amaç oyun programcılığıysa o alanla ilgili bir dil öğrenmesi daha iyi değil midir? Elbette web programlamaya geçtiği zaman artıları olacaktır, 1-0 önde başlayacaktır ancak amaca uygun olması bence daha mantıklı.
Ancak yeni başlayan biri için dil fark etmez, dediğiniz gibi. Ancak bu kişi büyük ihtimalle başladığı alandan devam etmek isteyecektir.

Bu dediklerim öznel, nesnel değil.
Genelde dediklerinize katılıyorum ancak bu konuda katılmıyorum hocam. Yani programlamanın mantığını bilen biri için nihai amaç oyun programcılığıysa HTML öğrenilse çok mantıklı olmaz bence. Kişiye beceri kazandırır ancak amaç oyun programcılığıysa o alanla ilgili bir dil öğrenmesi daha iyi değil midir? Elbette web programlamaya geçtiği zaman artıları olacaktır, 1-0 önde başlayacaktır ancak amaca uygun olması bence daha mantıklı.
Ancak yeni başlayan biri için dil fark etmez, dediğiniz gibi. Ancak bu kişi büyük ihtimalle başladığı alandan devam etmek isteyecektir.

Benim bu tarz konularda dusunce seklim hep ayni, birisi bana nasil iyi bir sofor olurum dese "direksyona gecmeden once motor, sanziman, aku, diferansiyel ne ogren" derim.

Yazilim icin de oyle. Once temelin saglam olacak.
Mobil gelistirici de olsa, embedded de yapsa, data science da olsa ayni temelden baslamali.
Bu sebeple bana gore ilk ogrendigi dilin kariyer planlamasinda etkisi sifira yakin.

Eger hobi amacli ogreniyorsa zaten bana gore konu disi. Bir isten para kazanmayi planliyorsan profesyonel olmak istiyorsundur, o zaman ona gore egitmelisin kendini. Hobi daha cok para gomdugun ve karsiliginda zevk aldigin seylerdir.

Geri
Yukarı