Hayvanların iradesi yok mu?

Kaçırmak için yapıyormuş ama.
Daha bir sürü yöntem varken vurmak nedir? Annesi her hatasında onu dövüyor mu? Her hatasında ama. Şiddet bazı durumlarda çözümdür ama bunun gibi durumlarda kesinlikle değil.
İneğe vurmakta bir şey yok (yönlendirmek vesaire için) ama abartılırsa sıkıntı. Köye gidin zaten her köylü ineği yönlendirmek için çubukla vurur.
Evet tam ayarında olmalı. Umarım arkadaş ayarı kaçırıp zarar vermiyordur ineğe.

İrade değil içgüdü var. Mesela hayvanlarda evliliği meydana getiren unsurlar erkeğin dişiyi koruması, beslemesi doğuştan gelir. Aslında bir şempanze ile %98 küsur DNA benzerliğimiz var ben iradelerinin olmadığı düşünmüyorum.

Bence iradeleri yok. Ayrıca maymunla neden insanı kıyaslarsın ki.😅

Son düzenleme:
Selam dostlar, gece gece aklıma ilginç bir soru takıldı ve sizinle paylaşmak istedim açıkçası, maymunların, köpeklerin, ve daha birçok bu türde ki hayvanların sizce iradeleri yok mu gerçekten? Elbette bizim kadar iradeleri yok olsaydı şu an biz olmazdık muhtemelen ama, bence araştırıldığı gibi hiç iradeler yok değil bebek iradeliler ve düşünebiliyorlar, bunlar benim şahsi düşüncelerim ve sizin de kendi düşüncelerinizi merak ettim.
Felsefe hocamız anlatmıştı çok azda olsa iradeleri var.

Bu irade değil içgüdü.
Atlamak ve atlamamak iki farklı şey, iradesi olmayan bir canlı yolda ilerlerken direkt atlayabilir, arabaların geldiğini görüp durması vs. Nasıl içgüdü olabiliyor? Kendi düşünüp durmuyor mu, bir şeyleri öğrenip yapabiliyorlar, maymunlar kendi kendilerine çözüm üretip kaldıkları bir odadan çıkabiliyorlar ya da, bir çok örneği var bu tarz şeylerin her şeye içgüdü diyip kendi bildiğinizi doğrulamayın.

Arkadaşlar lütfen dini bir konu değilse, gidip de metafiziksel şeyleri felsefe ile karıştırmaya çalışmayın. Neyse, konuya gelelim. Burada basit şartlı davranışları, irade ile karıştıran arkadaşlar görüyorum. Köpek ile bizim aşırı bir farkımız yok. Hatta davranışlarımıza bakarsanız birçoğu oldukça benzerdir. Sadece bizim aklımız büyüdükçe, sorunlarımız da büyüyor. :)

Doğada avlanan hayvanlara bakacak olursak avlarına hep sabırla yaklaşırlar. İçgüdülerine göre hareket ettikleri doğru ama iradesi olmayan bir hayvan sabırsızlık ederek, avını kaçırabilir. Bir de böyle değerlendirmek lazım. Sabırlı olmak irade gerektirir çünkü. Değişik bir bakış açısı ile yaklaştım :)

Bu arada uzun zaman sonra aklı saçma sapan sorulara takılanların yanında, böyle bir konu açılması sevindirdi. Canı sıkılınca "ayran mı, cacık mı?" gibi konular açmak yerine, böyle düşünrücü konuların olması güzel.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı