Homofobi hastalığı nasıl tedavi edilir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yetişkin olması her istediğini özgürce yapabileceği anlamına gelmez. Toplum ahlakına aykırı bir durumdur.
Senin toplum ahlakı dediğin homofobi konusu sadece son 200-300 yılda en başta kilise baskısıyla tabulanmaya çalışılan sonra bazı kesimler tarafından kabul edilen bir olgu. İnsanlık tarihini geçtim, yazıyla kayıtlı olan 5,000 yıl civarındaki süreden bahsedelim. Geçmişte tarihlerini okurken hayran kaldığın kralların, komutanların hatta padişahların ve saray ulema/erkanının arasında azımsanmayacak düzeyde eşcinsel ya da biseksüel olduğunu biliyor musun? İskender'den tut 1. Serhas'a, Akhenaten'den Sezar'a, Richard'dan (aslan yürekli) Augustus'a kadar tahmin edemeyeceğin kadar eşcinsel ya da biseksüel lider var tarihte.

Eşcinsellik dediğin olgu yeni çağa kadar gayet normal karşılanan, saray içinde bile olan bir olguydu. Özellikle Roma'nın son dönemleri ve İtalyan Rönesans döneminde eşçinsellik/biseksüellik neredeyse herkes için yaygın bir konuydu. 18. yüzyılda kilisenin baskılamaya çalışması ve 19. yüzyılda kilise baskısıyla yasak getirildiği için şu anda bu konuyu tartışıyoruz. Dogmatik bir çağrıyla toplumdan dışlanan insanlar son 200 yılın ardından yeni yeni sesini çıkarıyor bu kadar basit. Homo Sapiens olarak 200 küsur bin yıl, yerleşik durumdaki 11 bin yıl ve yazıyla kaydedilen 5 bin yıllık tarihin son 200 yılında tabu olarak varsayılan bir olgu var ortada. Bunun tersine bir değişim oluyor şu anda.

Cinsel tercihler daha sonradan geç yaşta şekillenmez, ben sana şimdi git hemcinsinle birlikte ol dersem nasıl kusarsan, eşcinsel birine de git karşı cinsinle birlikte ol dediğinde aynı şekilde kusar. Cinsel yönelim dediğin şey iradesi zayıf olmakla alakasız bir konu. LGBT'nin son 10 yıldır göze batmasının nedeni de belli, zorbalıkla baskılanan sayısını aklın hayalin almayacak kadar fazla insan toplumda yaşama haklarını tekrar kazanmak istiyorlar. Eskiden daha çekingenlerdi, ilk ses çıkaranların ardından benzer durumda olanlar da seslerini çıkarmaya başladılar ve sizler bu kişilerin sayılarının farkında olmadığınız için söyleyeyim; bunun da kat kat üzerine çıkacak gelecekteki aktiviteleri. O zaman bunun ne kadar yaygın olduğunu, zorbalıkla baskılanmaları yüzünden açıklamaya cesaret edemeyen insanların ne kadar çok olduğunu anlayacaksınız.

Biride çıkıp derse ben yetişkin bir insanın hayvanlardan hoşlanıyorum buna da itiraz etmezsin herhalde bu düşünceyle.
2 yetişkin, eşit irade düzeyine sahip ve karşılıklı taleple bir şey yapan 2 insan ile hayvan tecavüzünü aynı kefeye koymak da ayrı başarı.

Escinselligi normal karsilamayan insanlara "homofobik" diyorsunuz.
Ortada bir fobi falan yok halbuki %99 durumda.
Eşcinselliği normal karşılamayana değil, geçmiş konularda hesabını da sorarız diyerek kendini bir şey sanan, eşcinselleri aklınca aşağılayacak kadar ileri gidebilenler için söyleniyor bu kelime. Mesela ben eşcinsel ya da biseksüel değilim, benim için bir erkekle birlikte olma fikri kabul edilebilecek bir şey değil ancak gerçek herkes için aynı değildir. Bazı kişiler için de karşı cinsiyle birlikte olmak kabul edilebilecek bir şey değil, bu insanları düzeltmek diye bir şey yok. Ben sana telkinle ya da baskıyla kendi cinsinle birlikte olacaksın desem, seni soyutlasam sen de LGBT adıyla değil başka bir adla anılacak bir organizasyonun içinde olurdun. Bahsettiğim tipteki zorbalara karşı homofobik deniliyor, bu ilişki türlerini onaylamayana değil.

Son düzenleme:
Senin toplum ahlakı dediğin homofobi konusu sadece son 200-300 yılda en başta kilise baskısıyla tabulanmaya çalışılan sonra bazı kesimler tarafından kabul edilen bir olgu. İnsanlık tarihini geçtim, yazıyla kayıtlı olan 5, 000 yıl civarındaki süreden bahsedelim. Geçmişte tarihlerini okurken hayran kaldığın kralların, komutanların hatta padişahların ve saray ulema/erkanının arasında azımsanmayacak düzeyde eşcinsel ya da biseksüel olduğunu biliyor musun? İskender'den tut 1. Serhas'a, Akhenaten'den Sezar'a, Richard'dan (aslan yürekli) Augustus'a kadar tahmin edemeyeceğin kadar eşcinsel ya da biseksüel lider var tarihte.

Eşcinsellik dediğin olgu yeni çağa kadar gayet normal karşılanan, saray içinde bile olan bir olguydu. Özellikle ROM'a'nın son dönemleri ve italyan rönesans döneminde eşçinsellik/biseksüellik neredeyse herkes için yaygın bir konuydu. 18. yüzyılda kilisenin baskılamaya çalışması ve 19. yüzyılda kilise baskısıyla yasak getirildiği için şu anda bu konuyu tartışıyoruz. Dogmatik bir çağrıyla toplumdan dışlanan insanlar son 200 yılın ardından yeni yeni sesini çıkarıyor bu kadar basit. Homo sapiens olarak 200 küsur bin yıl, yerleşik durumdaki 11 bin yıl ve yazıyla kaydedilen 5 bin yıllık tarihin son 200 yılında tabu olarak varsayılan bir olgu var ortada. Bunun tersine bir değişim oluyor şu anda.

Cinsel tercihler daha sonradan geç yaşta şekillenmez, ben sana şimdi git hemcinsinle birlikte ol dersem nasıl kusarsan, eşcinsel birine de git karşı cinsinle birlikte ol dediğinde aynı şekilde kusar. Cinsel yönelim dediğin şey iradesi zayıf olmakla alakasız bir konu. LGBT'nin son 10 yıldır göze batmasının nedeni de belli, zorbalıkla baskılanan sayısını aklın hayalin almayacak kadar fazla insan toplumda yaşama haklarını tekrar kazanmak istiyorlar. Eskiden daha çekingenlerdi, ilk ses çıkaranların ardından benzer durumda olanlar da seslerini çıkarmaya başladılar ve sizler bu kişilerin sayılarının farkında olmadığınız için söyleyeyim; bunun da kat kat üzerine çıkacak gelecekteki aktiviteleri. O zaman bunun ne kadar yaygın olduğunu, zorbalıkla baskılanmaları yüzünden açıklamaya cesaret edemeyen insanların ne kadar çok olduğunu anlayacaksınız.

2 Yetişkin, eşit irade düzeyine sahip ve karşılıklı taleple bir şey yapan 2 insan ile hayvan tecavüzünü aynı kefeye koymak da ayrı başarı.

Eşcinselliği normal karşılamayana değil, geçmiş konularda hesabını da sorarız diyerek kendini bir şey sanan, eşcinselleri aklınca aşağılayacak kadar ileri gidebilenler için söyleniyor bu kelime. Mesela ben eşcinsel ya da biseksüel değilim, benim için bir erkekle birlikte olma fikri kabul edilebilecek bir şey değil ancak gerçek herkes için aynı değildir. Bazı kişiler için de karşı cinsiyle birlikte olmak kabul edilebilecek bir şey değil, bu insanları düzeltmek diye bir şey yok. Ben sana telkinle ya da baskıyla kendi cinsinle birlikte olacaksın desem, seni soyutlasam sen de LGBT adıyla değil başka bir adla anılacak bir organizasyonun içinde olurdun. Bahsettiğim tipteki zorbalara karşı homofobik deniliyor, bu ilişki türlerini onaylamayana değil.

2 Yetişkin, irade düzeyine sahip karşılıklı taleplerle eş değiştirmede yapıyor mesela bu da senin için normal bir şey midir? Bunun sen nasıl adlandıryorsun kendini nasıl kandırıyorsun bilemiyorum bunun adı başka bir şey onu da burada konuşamayız. 2 yetişkin irade düzeyine sahip insanların yapabileceklerini yaptıklarını biraz düşünür müsün? Sence yetişkin irade sahibi olması yeterli mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, gün geçtikçe bilhassa ülkemizdeki homofobik insan sayısı artmaktadır. Neticede bu fobi çeşidi de diğer (yüksekten, karanlıktan, kapalı ortamlardan, örümcekten vs. korkma) gibi bir fobi olup hastalık olarak nitelendirilmektedir. Yapılan çalışmalara göre bu tipteki insanların bilinçaltına inilmiş ve söz konusu fobi hakkında ciddi psikolojik sıkıntıları olduğuna saptanmıştır. Bu tür vatandaşlarımıza, özellikle homofobik olan arkadaşlarımıza yardım etme amaçlı bu konuyu açma gereğinde bulundum. Bu konudaki önerilerinizi paylaşırsanız eminim onların da yararına olacaktır ve bu hastalıktan bir ihtimal kurtulacaklardır. Teşekkür eder, saygılar dilerim.
Hocam, sizi asla tercihleriniz için yargılamam. Eşcinsellikte homofobilikte hastalık değildir, herkesin kendi görüşü. Size göre doğru veya yanlış olabilir, önemli olan bu değil. Ben gerçekten artık sizin eşcinsellik adı altında bu forumdaki insanların görüşlerine saygı duymamanızdan sıkıldım. Sürekli bu konu ile ilgili konular açıyorsunuz, bence işin cıvkı fazlasıyla çıktı. Lütfen sizin cinsel tercihinize karşı olan kişilere biraz olsun saygı duyun. O sana saygı duymuyor diye sende ona saygı duymazsan sende homofobik olmuş olursun. Şimdi beni de homofobik ilan edersiniz kesin...

@Lodge Tartıştığın kişinin zihniyetini anlaman için bunu yüklüyorum, adını etiketlemesen o olduğunun bile farkında değildim çünkü bende engelli.

Eki Görüntüle 678906

Muhatap olarak alıp almayacağına sen karar verirsin tabii, ben yazdıklarını görmüyorum bile... Şimdi buna istediği cevabı versin içim rahat, kendi kendine cevap verecek ben görmeyeceğim için. :D
Vay gazozcu.

Zihninizi açayım sizin biraz. Öncelikle insan, canlı hiyerarşisinde bilinç ve zeka yönünden en üstte yer alır. Bunun diğer canlılara göre bazı farklı sonuçları vardır. Bunlardan biri aciziyettir. İnsan dünya üzerinde bilinen en üstün canlı olmasına rağmen, aciz olduğunun farkındadır. Bunun sebebi farkındalıktır. İnsan dışında hiçbir canlı öleceğini bilerek yaşamaz. Bu insanoğlunu inanç olgusuna yönlendirmiş ve nefis karşısında belli kısıtlamalara sebep olmuştur. Acizliğini bilen insanoğlu, ironik şekilde narsist ve kibirli ama aynı zamanda ondan üstün varlıklara inanmaya muhtaçtır. Bunun sebebi ise aidiyet ile kaybolmuşluk arasındaki çizgidir. Bunları önceden anlatmamın sebebi, doğadan ya da diğer canlılardan verilen örneklerin ya da yapılan çıkarımların alakasız olduğunu göstermektir. İnsan başlı başına değerlendirilebilir sadece. Toplumsal ahlak kuralları ve normlar ışığında hem bölgesel hem de global bazı kanunlar bulunur. Bunlar insanlığın sosyal ve psikolojik gelişiminden etkilenerek devam eden ya da sonlanmış birçok tabuya sebep olur. Ataerkil toplumlarda erkek değerli görülür. Bu kadınların ya da feminen yapılı insanların bilinçaltında hakir ve aşağı görülmesi anlamına gelir. Bir erkeğe hakaret için " kız gibi", ya da kadına takdir için " vay be erkek gibi maşallah" denilmesi en basit örneklerdendir. Ataerkil toplumda, ataerkil normlar ve geleneklere bağlı yetişmeyen ve hayata daha açık daha modern bakabilenler homofobik olmaz kısacası. Burada ne kadar dil dökersiniz dökün, ne kadar entelektüel görünüp akıl yarıştırsanız yarıştırın. Size empoze edilen, bilinçaltınıza yerleştirilen şeylerden kurtulamazsınız. Gelişime açık olup, kendinizi eleştirmeye ve hayata yanlış pencereden bakabileceğiniz ihtimalini göz önüne almaya korkmazsanız ancak o zaman fikirlerine değer verilecek insanlar olursunuz. Homofobi sadece yeterli özsaygıya sahip olmayan ve bulandırılmış karanlık zihinlerde olur. Love is love.

Eşcinsel veya trans birisi seninle sevgili olmak ister ve reddedersen homofobik oluyorsun ama gay bir erkek bir kızı reddedince heterofobik olmuyor mesela. Ortam süper.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2 Yetişkin, irade düzeyine sahip karşılıklı taleplerle eş değiştirme de yapıyor mesela bu da senin için normal bir şey midir?
Yetişkin insanların kendi hayatlarında, hiçbir zorlama olmadan sadece kendilerini ilgilendiren bir konuda yaptıklarından sana ne? Üstüne vazife olmayan şeyleri göz ardı et gitsin, seni ilgilendirmez. Seni zorla işin içine katmaya kalkışmadıkları sürece senlik bir durum yok ortada.

Normal neye göre normal? Kendi sığ (dar) çevrenizde sizlere tabu olarak dayatılanın dışındaki şeyler mi anormal? Senin bu ülkede hakaret olarak gördüğün el hareketi başka bir ülkede çocuk sevmek için kullanılıyor. Bir ülkede dışarıda yemek yemek tabuyken başka bir ülkede yemekte ağız şapırdatmak iyi karşılanıyor. Bir ülkede yemeğe tuz istemek demek saygısızlık anlamına gelirken başka ülkelerde öyle olmuyor. Sana göre normal olan sayısız şey başkaları için anormal. Başkaları için normal olan şeyler de sana göre tabu. Sen burada 2 insanın arasındaki münasebete laf ediyorsun, sana anormal geliyor ama başka bir yerde bu 2 insan evlenebiliyor hatta çocuk sahiplenebiliyor bile. Ne yapalım yani? Tüm Dünya'yı senin mahallende sana dayatılarak kafana kazınmış şeylere göre mi değiştirelim? O zaman kimin dediği olacak? Binlerce farklı kültür, sayısız farklı kavram var.

Kendi ufak coğrafyanızda sıkışıp kalmış tabularınızı, hayat bakışlarınızı aşın artık. Dünya çok daha geniş, çok daha farklı şeylerin olduğu bir gezegen. Yaşadığınız mahalleden ibaret değil...

Son düzenleme:
Kadinlar killarini almak zorunda degil ama ben de killi bir kadinin olusturdugu goruntuyu cirkin bulabilir ve bunu cirkin buldugumu ifade edebilirim.

Yetiskin iki ( ya da daha fazla insan ) iliski yasayabilir ama ben kendi tercihlerim dogrultusunda onlarin iliski durumunu cirkin bulup bulmadigimi ifade edebilirim.

Yani burnuma sokarsan gay ya da lezbiyen oldugunu ben de ayni oranda kabalasirim, ama kendi halinde yasarsan cinselligini zerre laf etmem, zaten beni de ilgilendirmez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı