II Abdülhamid Başarılı mıydı?

• Konuyu başlatan xpert
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 39
  • Görüntüleme 3B
En sevmediğim yanı da o zaten ümmetçi olması nüfusun hepsi Müslüman değildi çünkü. O dönem bana sorsalar ümmetçilik mi? Osmanlıcılık mı diye osmanlıcılık derdim.

Ümmetçi fikir yapısı gayri müslimi azarlamaz, dışlamaz. Sadece Müslümanların tek çatı altında toplanmasını ister. Osmanlıcılık gayri müslimler için, ümmetçilik ise Müslümanlar için çok kıymetliydi.

2. Abdülhamid, devlete ilk aldığında borcuna bak, sürgün edilirken borcuna bak.
Tahttan indiğinde borç 30 milyona inmiş diye bir kitapta okumuştum.
Osmanlıcılık gayri müslimler için.
Ne alakası var? Osmanlıcılık osmanlı devletinde yaşayan herkesi osmanlı vatandaşı kabul eder ve herkesi eşit görür.

Ülkeyi baskıyla gazete sansürleriyle yönetmiştir. Aslına bunu yapmaya mecburada olmuştur. Bu edebiyata da yansımıştır. Namık Kemal'in getirdiği hak hürriyet kavramlarının kullanımı eserlerde gazetelerde yasaklanmış. Sebebi ise şudur: Osmanlı ulus bir devlet değildi dolayısıyla diğer milletler isyan edip devletten bağımsız olmasınlar devlet toprak kaybetmesin diye böyle yapılmıştır. Donanma konusunu en büyük hatalarından biri olduğunu düşünüyorum. Ancak devlet güçlü olmadığı için denge siyaseti yapmıştır. Genellikle İngiltere ile Rusya'yı birbirine düşürmüştür. Bir de genellikle ümmetçilik( islamcılık) siyaseti yapmıştır bunu da doğru bulmam. Karşılaştırma yaparsak osmanlıcılık fikri daha mantıklı duruyor. Çünkü osmanlıda da herkes Müslüman değildi. Bir de yanlış bilmiyorsam en çok toprak onun döneminde kaybedilmiş. Ha bir de önceden latin alfabesine geçmeyi düşünüyormuş diye duydum.
Osmanlıcılık fikri pek mantıklı değil. İçinde Müslümanlık Hristiyanlık gibi dinlerin hepsinin birleşimi bir din yapmak gibi olması imkansız ve saçma şeyler vardı.

Osmanlıcılık fikri pek mantıklı değil. İçinde Müslüman'lık Hristiyan'lık gibi dinlerin hepsinin birleşimi bir din yapmak gibi olması imkansız ve saçma şeyler vardı.
O dönem için dedim sadece. Çünkü o zaman Türkiye yok osmanlı var. Osmanlıcılık osmanlı devletinde yaşayan herkesi osmanlı vatandaşı kabul eder ve herkesi eşit görür. O zaman batıcılık mı? Adem-i merkeziyetçilik mi?

Sen II. Abdulhamid'i savundun.
1621275855989.png

Geri
Yukarı