II. Abdülhamid Han Vatan Toprağı Sattı mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yunanistan'a toprak verdi. (Teselya ve Narda) Tunus'un işgalinden sonra Mithat Paşa'yı Fransa geri vermek ve Tunus'u kendilerine bırakmalarını isteyerek bir antlaşma sundu, kabul edildi. Mısır'ın işgal edilmesine göz yumuldu. Berlin antlaşmasıyla Batum, Ardahan, Kars, Oltu, Kağızman Ruslara, Kotur ve civarı İran'a, Bosna Hersek Avusturya'ya verildi. Karadağ, Sırbistan ve Romanya bağımsızlığını ilan ederek ayrıldı. İngilizlere Kıbrıs satıldı.
TRT'de izleyip yok efendim bu çok şey yapmış ama dış güçler engel olmuş palavrasına inanıyorsanız vah halinize gerçekten. Osmanlı uzun yıllar boyu düzgün yönetim görmeyen bir imparatorluktu. Batı'dan gelen kültür ve sanatı çökme yıllarında yaşayarak son anın zevkini yaşadılar padişahlar. Ekonomik olarak dış borç kazığına oturtulmuş Osmanlı'ya hala daha ithal ürün sokmaya çalışan bir yönetim şekli zaten bu zihniyetle başarılı olamaz. İngilizlerin ekmeğine yağ sürdüler borçları biriktire biriktire ödemeyerek. En sonunda Duyunu Umumiye adlı borç kurumunu kurdurttular. Sonra ver elini çöküş başlasın...
Bu dediklerin satmak değil ki, toprak kaybetmek. Savaş sonucunda bir taraf illaki zarar görecek. Senin mantığınıza göre ilerlersek Atatürk kilometrekarelerce toprak "sattı".

Kıbrıs'ı vermek zorundaydı. Ruslar İstanbul önlerine gelmişti ve başkente gireceklerdi.

Sonrasında Rusya çok ağır şartlar içeren bir barış anlaşması sundu. Osmanlı ise İngilizleri araya koydu ve anlaşma biraz hafifletildi. Kıbrıs da bu nedenle İngilizlere verildi.

İmparatorluk zaten zor bir dönemdeydi, kaybedilen topraklar vardı fakat başka biri de olsa o topraklar kaybedilecekti muhtemelen.

Tabii ki 4.Murat etkisi yaratmadı ülkede fakat az da olsa toparlandı desek yanlış olmaz herhalde.

Biraz? Balkanların hepsini verdiler işte neyi kıvırıyorsun. Akdeniz'in kontrolünü Kıbrıs'ı satıp Girit'i vererek, Mısır'ı da kaybederek emanet ettiler İngilizlere.
Sen Osmanlı'yı yönetmeyi HOI4 sandın galiba. 7 düvel başına üşüşmüş, zaten çöküyorsun. Bu topraklar o zaman ki Osmanlı'nın haline göre az bile.

Ama sana biraz anlatayım.

Biraz? Balkanların hepsini verdiler işte neyi kıvırıyorsun. Akdeniz'in kontrolünü Kıbrıs'ı satıp Girit'i vererek, Mısır'ı da kaybederek emanet ettiler İngiliz'lere.

Sen kalkıp dışarıdan aldi vs diyorsun ama yapılan yeniliklerden haberin yok.

Yunanistan'a toprak verdi. (Teselya ve Narda) Tunus'un işgalinden sonra Mithat Paşa'yı Fransa geri vermek ve Tunus'u kendilerine bırakmalarını isteyerek bir antlaşma sundu, kabul edildi. Mısır'ın işgal edilmesine göz yumuldu. Berlin antlaşmasıyla Batum, Ardahan, Kars, Oltu, Kağızman Ruslara, Kotur ve civarı İran'a, Bosna Hersek Avusturya'ya verildi. Karadağ, Sırbistan ve Romanya bağımsızlığını ilan ederek ayrıldı. İngilizlere Kıbrıs satıldı.
TRT'de izleyip yok efendim bu çok şey yapmış ama dış güçler engel olmuş palavrasına inanıyorsanız vah halinize gerçekten. Osmanlı uzun yıllar boyu düzgün yönetim görmeyen bir imparatorluktu. Batı'dan gelen kültür ve sanatı çökme yıllarında yaşayarak son anın zevkini yaşadılar padişahlar. Ekonomik olarak dış borç kazığına oturtulmuş Osmanlı'ya hala daha ithal ürün sokmaya çalışan bir yönetim şekli zaten bu zihniyetle başarılı olamaz. İngilizlerin ekmeğine yağ sürdüler borçları biriktire biriktire ödemeyerek. En sonunda Duyunu Umumiye adlı borç kurumunu kurdurttular. Sonra ver elini çöküş başlasın...
Ben TRT izliyorum falan demedim? Vikipedi ve birçok kitaplar okudum fakat bu durumu anlayamadım. Satıldığına dair kanıt var mı? Sadece anlaşma tabirinde verildiği biliniyor zaten anlaşma yapılmazsa her türlü işgal edeceklerini söylüyorlar. Ayrıca Mısır göz yuma yuma verilmedi. Orda bir hükümet kuruldu ve bu hükümetin idari güçleri İngilizler ve Fransızlar tarafından zorla aldırıldı. Sonradan Mısır'da isyan çıkınca İngiltere askerleri orayı fiilen işgal etti diye biliyorum.

Ben TRT izliyorum falan demedim? Vikipedi ve birçok kitaplar okudum fakat bu durumu anlayamadım. Satıldığına dair kanıt var mı? Sadece anlaşma tabirinde verildiği biliniyor zaten anlaşma yapılmazsa her türlü işgal edeceklerini söylüyorlar. Ayrıca Mısır göz yuma yuma verilmedi. Orda bir hükümet kuruldu ve bu hükümetin idari güçleri İngilizler ve Ruslar tarafından zorla aldırıldı. Sonradan Mısır'da isyan çıkınca İngiltere askerleri orayı fiilen işgal etti diye biliyorum.
Ezberleyen replik makinasi.

Kıbrıs sonradan Osmanlıya bağlanacaktı fakat 1. Dünya Savaşında Almanların yanında savaştığı için İngilizler geri vermedi diye biliyorum.

Biraz? Balkanların hepsini verdiler işte neyi kıvırıyorsun. Akdeniz'in kontrolünü Kıbrıs'ı satıp Girit'i vererek, Mısır'ı da kaybederek emanet ettiler İngilizlere.
Bu konuda size katılmıyorum. Zorla yaptırılan anlaşmalar bunlar. Ya imzalarsın ya da toprağını alırız gibi. O yüzden toprak kaybetmek gayet normal. Osmanlı ordusu o zamanlar kötü olduğundan mağlup edilip anlaşmaya sürülüp toprak kaybına neden oluyordu. Mısır emanet edilmedi isyan sonucu işgal edildi.
Ezberleyen replik makinasi.
Anlayamadım? Burada seviyeli bir şekilde tartışıyoruz lütfen üslubunuza dikkat ediniz.

Senin dediğine göre de Atatürk kilometrelerce kare vatan toprağı satmış oluyor, yapılan anlaşmalar ile. O dönemin şartlarında Osmanlı çöküyordu zaten, çökme başlamadı. Osmanlı ancak biraz toprak vererek işin içinden sıyrılabilirdi.
Atatürk'ün geldiği dönemde Osmanlı'da Anadolunun kontrolü dahi yoktu, kıvırma be kardeşim azcık osmanlı seviciliği bırak da gerçeği görmeye çalış.
Ben TRT izliyorum falan demedim? Vikipedi ve birçok kitaplar okudum fakat bu durumu anlayamadım. Satıldığına dair kanıt var mı? Sadece anlaşma tabirinde verildiği biliniyor zaten anlaşma yapılmazsa her türlü işgal edeceklerini söylüyorlar. Ayrıca Mısır göz yuma yuma verilmedi. Orda bir hükümet kuruldu ve bu hükümetin idari güçleri İngilizler ve Ruslar tarafından zorla aldırıldı. Sonradan Mısır'da isyan çıkınca İngiltere askerleri orayı fiilen işgal etti diye biliyorum.
Satıldığına dair belge var. Mısır'da yenilen orduya yardım bile gönderilmedi, öylece verdiler.
Sen Osmanlı'yı yönetmeyi HOI4 sandın galiba. 7 düvel başına üşüşmüş, zaten çöküyorsun. Bu topraklar o zaman ki Osmanlı'nın haline göre az bile.
Güzel yöneten insanlar yönetiyor, yönetimin daha başında topraklarının yarısını kaybetti neredeyse. Hem gözünü açmayıp hem de bana başarısız yönetimlere bahane bularak savunuyorsun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı