II. Abdülhamid Han Vatan Toprağı Sattı mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Duyumu umumiye kendisimi kurdu? Diğer padişahların borçları zaten hayli fazla. Ayrica birçoğunu ödendi ama nereye kadar.
Balkanlar neden dağıldı?
Tahttan indikten sonra zeki ittihatciler kiliseler kanunu çıkarttı dil Birliği yaptı ve onları barıştırdi. Peki Abdülhamit neden bunları yaptırmadı, bunları kendi aralarında savaştirdi.

İthal ürünlerimize bu da eklendi.

Adam daha sonra Avrupa muhendisler gönderdi, neden? Gelsinler biz üretelim yapalım diye.

Bakış açısı olsaydı yaklaşan toprak kayıplarını görürdü, eğitim alanında yaptığı çalışmalar güzel fakat toprak kayıplarını karşılamıyor.
1. Meşrutiyet vardı. Zeki mecliste ve pasa sayesinde savas yapalım denildi. Buna karşı çıktı ama engel olamadı daha sonra meşrutiyet kaldırıldı.

Yazdim.

Ben son olarak tek bir şey ekleyeceğim. Bu konuyu ve bunun gibi bu tarz konuları sabahtan akşama kadar konuşabiliriz gerek yok. O yüzden Tek diyeceğim Padişahlara laf edenler kendileri yönetebilirler miydi? Kaldı ki II. Abdulhamid Han döneminde birçok isyan vardı balkanlar özgürlük istiyordu zaten Rus ve İngiliz tehditleri yetiyordu. Arap'lar Arabistan'da ayaklanmıştı ekonomi kötüleşmişti Afrika'da kayıplar zaten ağırdı II. Abdulhamid Han zaten ölü bir İmparatorluğu almıştı. Ha hatası yok mu derseniz tam tersine var. Çoğu padişahın var aslına bakarsanız sadece 1 hata olsa bile. Ama dediğim gibi bunu sabaha kadar konuşuruz sanırım daha saymama gerek yok.

Ben son olarak tek bir şey ekleyeceğim. Bu konuyu ve bunun gibi bu tarz konuları sabahtan akşama kadar konuşabiliriz gerek yok. O yüzden Tek diyeceğim Padişahlara laf edenler kendileri yönetebilirler miydi? Kaldı ki II. Abdulhamid Han döneminde birçok isyan vardı balkanlar özgürlük istiyordu zaten Rus ve İngiliz tehditleri yetiyordu. Arap'lar Arabistan'da ayaklanmıştı ekonomi kötüleşmişti Afrika'da kayıplar zaten ağırdı II. Abdulhamid Han zaten ölü bir İmparatorluğu almıştı. Ha hatası yok mu derseniz tam tersine var. Çoğu padişahın var aslına bakarsanız sadece 1 hata olsa bile. Ama dediğim gibi bunu sabaha kadar konuşuruz sanırım daha saymama gerek yok.
Kardeşim o adamlar padişah diye özel olduklarını sanma onlarda senin benim gibi birer insan. Eğer onlara verilen eğitimle senin aldığın eğitim bir olsa senin ondan daha iyi olamayacağına diye bir kaide yok.

Kardeşim o adamlar padişah diye özel olduklarını sanma onlarda senin benim gibi birer insan. Eğer onlara verilen eğitimle senin aldığın eğitim bir olsa senin ondan daha iyi olamayacağına diye bir kaide yok.

Herhangi bir şey demeyeceğim. Çünkü kendimi boşuna yormuş olurum. Yazımı dikkatli okursanız durumun ne kadar vahim olduğunu belirtmişim zaten. Sizin dediğiniz ile aynı şey zaten onlar insandı özel olduklarını belirten ya da ima eden bir cümlem yok. Ayrıca öyle çok iyi bir eğitim almıyorlardı.

Herhangi bir şey demeyeceğim. Çünkü kendimi boşuna yormuş olurum. Yazımı dikkatli okursanız durumun ne kadar vahim olduğunu belirtmişim zaten. Sizin dediğiniz ile aynı şey zaten onlar insandı özel olduklarını belirten ya da ima eden bir cümlem yok. Ayrıca öyle çok iyi bir eğitim almıyorlardı.
.

Duyumu umumiye kendisimi kurdu? Diğer padişahların borçları zaten hayli fazla. Ayrica birçoğunu ödendi ama nereye kadar.
Balkanlar neden dağıldı?
Tahttan indikten sonra zeki ittihatciler kiliseler kanunu çıkarttı dil Birliği yaptı ve onları barıştırdi. Peki Abdülhamit neden bunları yaptırmadı, bunları kendi aralarında savaştirdi.

İthal ürünlerimize bu da eklendi.

Adam daha sonra Avrupa muhendisler gönderdi, neden? Gelsinler biz üretelim yapalım diye.

Bakış açısı olsaydı yaklaşan toprak kayıplarını görürdü, eğitim alanında yaptığı çalışmalar güzel fakat toprak kayıplarını karşılamıyor.
1. Meşrutiyet vardı. Zeki mecliste ve pasa sayesinde savas yapalım denildi. Buna karşı çıktı ama engel olamadı daha sonra meşrutiyet kaldırıldı.

Yazdim.
Borç ödenmesi mi ciddi misin sen? Sence İngiltere'den yapılan ithalat ile bu borçlar ödenir mi? Avrupa'ya gönderilen mühendisler o kadar çok iş yapmış ki silahların hepsi İngiltere'den sipariş edilmişti.

II. Abdülhamid tahta çıktığında Balkanlar’da ayaklanmalar başlamış, Rus İmparatorluğu, Osmanlı'ya bir ültimatom vermişti. Büyük Avrupa devletlerinin Haliç tersanelerinde toplanarak bir konferansta Balkan sorununu tartıştıkları ve Osmanlı İmparatorluğu'ndan reformlar yapmasını istedikleri sırada, II. Abdülhamid siyasal bir manevrayla 23 Aralık 1876'da Kanun-i Esasi’yi ilan etti. Böylece Birinci Meşrutiyet dönemi başladı.

1876 Anayasası olarak da bilinen Kanun-i Esasi, aslında padişahın egemenlik haklarına bir kısıtlama getirmiyordu. Yürütme yetkisini tümüyle elinde tutan padişah, sadrazam ve vekilleri (bakanları) istediği gibi atayıp görevden alabiliyordu. Meclisin vekiller üzerinde denetim yetkisi yoktu. Padişah, savaş ve barış yapma, istediğinde meclisi kapatma ve yeniden seçimlere götürme yetkisine de sahipti. Ayrıca padişahın, "kamu yararı için" polis soruşturması sonucunda kişiyi sürgün etme yetkisi vardı. Hükümdara tanınan haklara rağmen anayasa, Avrupa etkilerinin Osmanlı bürokrasisinin bir bölümü içerisinde ne derecelere ulaştığının göstergesiydi.[2]
Kaynak: Birinci Meşrutiyet - Vikipedi
Meşrutiyet'in ne olduğunu bilmeyen arkadaş gelmiş yine dediklerime karşı çıkıyor. Devam böyle ya bilmediğiniz konularda atıp tutun sürekli.
Evet.
Tarihine söven tek milletiz.
Tarihini bu kadar savunan tek milletiz demek daha doğru olur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı