II. Abdülhamid Han Vatan Toprağı Sattı mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Para olmasa neden ithalat olsun?
Millet para olmadan kime silah verir ki.
O demir yolları nasil yapıldı.
Borç, borç, borç. Alınan silahlar Çanakkale savaşında kullanıldı. İngiltere tarihi geçmiş silahlar vermişti, birçok sipariş edilen yeni silah ise İstanbul'un işgalinde toplatılmıştı. Hala Osmanlı'nın ne kadar borç batağı geçiren bir devlet olduğunu akıl edemedin mi?

Borç, borç, borç. Alınan silahlar Çanakkale savaşında kullanıldı. İngiltere tarihi geçmiş silahlar vermişti, birçok sipariş edilen yeni silah ise İstanbul'un işgalinde toplatılmıştı. Hala Osmanlı'nın ne kadar borç batağı geçiren bir devlet olduğunu akıl edemedin mi?
Peki 600 yıllık Osmanlı sürecinde Osmanlı hep borç mu aldı? Osmanlı'yı artık son dönemleri ile yargılamayı bırakın.

Alın size abdulhamit han torunu osmanlı torunu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hayırdır kardeşim? Konunun 2. Abdülhamid olduğunu bende biliyorum. Sen orada Osmanlı'nın borç batağı bir ülke olduğunu söyledin, bende bunu düzelttim.
"Osmanlı'nın borç batağı geçiren bir devlet olduğunu"
Konu başlığı 2. Abdülhamid ile ilgili. Konuda baştan sona 2. Abdülhamid tartışılıyor. Sence neyi kastediyor olabilirim?

93 Harbi (1876-1878)' de zaten kesin Rus üstünlüğü vardı. Bir taraftan Bulgarlar vb. isyan ediyordu. İlk antlaşma aşırı ağır maddeler içerince araya Birleşik Krallık' ı soktu Osmanlı. Sonucunda Kıbrıs, İngilizlere kiralandı (İngilizler çaldı resmen.).

93 Harbi' nde Yunanlılar bunu fırsat bilip bazı Osmanlı topraklarını almışlardı.

Ortada satma gibi bir durum yok. Kaldı ki İngilizler yardım etmeseydi o çok ağır antlaşma geçerli olacaktı. İngilizler antlaşmada hafifletme karşılığı Kıbrıs' ın kiralanmasını istedi. Sonucunda ise Berlin Antlaşması (1878) imzalandı.

Daha detaylı bilgiye sahip olmak isteyenler şunlara bakabilir:

İngilizlerin yardımı sonucundaki antlaşma (1878 Berlin Antlaşması)

1878 Ayastefanos Antlaşması (İngilizlerin diplomatik yardımı yokken.)

Ruslarla yapılan savaşta eğer İngilizlerin yardımı olmasaydı belki de İstanbul çoktan gitmiş olacaktı. Osmanlı'ya yakın olan Rusların, Osmanlı'nın topraklarını kolayca ele geçirip kendi gücünü tehdit etmesini İngilizler istemediği için Osmanlı'ya yardım edeceklerini fakat karşılığında Kıbrıs'ı alacaklarını söylediler. Kabul edildi ve Kıbrıs İngilizlerin hakimiyetine geçti. Böylece Doğu Akdeniz'de daha çok faaliyetleri oldu İngilizlerin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı