İlk Kez Alkol Kullanmak

Bu kadar korkulacak bir şey yok. Teşvik etmek istemiyorum fakat öcü değil. Güvendiğin kişilerle veya evinde adam akıllı içersen sıkıntı olmaz. Hızlı veya çok içmeye özenme yeter. Kendinin tatmin et, milleti değil. Bünye kaldırmıyorsa pişman edebilir.

İçmek istemiyorsanız içmeyin. Görünen o ki sizin de içmeye gönlünüz yok, başkaları için kendi doğrunuzdan vazgeçmeyin derim ben. Yok ben arkadaşlarımın yönlendirmesine uymak zorundayım diyorsanız, az ve yavaş içmenizi tavsiye ederim.

İlk defa içecek birisinin yalnızca 1 kutu (500 ml) ve %5 alkol oranlı birayı yavaşça (tahminen 30 dakika ile 1 saat içersinde) içmesi en mantıklısı olur. Az etkiler ve sonrasında da sorun çıkmama ihtimali yüksektir. Eğer daha fazlasını yaparsan, alışık olmayan vücuduna yüksek alkollü içkiler sokarsan başta bütün vücudun bayağı uyuşur ve "güzelmiş ya bu" diye düşünürsün ancak o durumdan 1-2 saat sonra rezalet bir mide bulantısı, tansiyon yüksekliği, aşırı titreme durumları olur ve akabinde de mutlaka kusarsın ki bunlar zehirlenme reaksiyonlarıdır. Alkol zaten bir zehirdir. O yüzden alışık olmayan bir bünye bu tepkileri gösterir. En kötüsü de ertesi gün ve ondan sonraki gün muhtemelen devamlı bir mide bulantısı ve iştahsızlık olur ve eminim bu durumdayken de içki içtiğine lanet etmeye başlarsın.

Burda size sağlığıma zararını veya baska zararını sormuyorum bosa duyar kasmayın herşeyin farkındayım belki içmek istiyorum kardeşim ne cins cins yorum yapanlarıniz var. İki içtik diye karacigerimiz çökecek değil. Burda anlamsız duyar kasanlar var yok bilmem baskasi yönetiyor yok bilmem ne. Saçma sapan yazıyorsunuz.
Ben burda alkolün nasıl icildigini soruyorum içip icmemem gerektiğini değil.

Sen de amma dallandırdın olayı be arkadaş. Ayıp olur darılırlar vs vs şudur budur demek yerine arkadaşlarla ilk kez içeceğim nasıl içeyim diye direk sorsaydın ya. Konuya diğer taraftan girersen insanların da böyle yanıt vermesini yadırgamamalısın. Hatta direkte girsen yine içme vs diyenler çıkacaktır. Bunları yanlış anlamaman gerekiyor. Herkes fikrince tecrübesince bir şeyler aktarmaya çalışıyor muhakkak.

Millet niye duyar kassın kimin burada kime duyardan ne faydası olabilir ki? Herkes fikrini söylüyor sana yardımcı olmaya çalışıyor kendilerince. Sana göre doğru veya yanlış bu başka bir şey.

Madem bu derece yakın olduğun arkadaşların var. Onlar ne içiyorsa sen de onu içeceksin muhtemelen :) Benim tavsiyem ilk kez içiyorsan çok çok çok yavaş iç :) düşündüğünden daha da yavaş iç. Zaten sürekli oturuyorsan ilk ayağa kalktığında durumu anlayacaksın :) Ayrıca hem yavaş içip hem de kuruyemiş vs şeylerle tüketirsen muhtemelen daha iyi olur. Hızlı içersen hızlı çarpar ve fark ettiğin zaman herkesi öpmeye başladığın zaman olabilir 😀

Hangi içkiden başlayıp hangisiyle devam edeceğin konusunda tecrübe verecek kadar bilgim yok. Zira birkaç kez tüketip sonra ağzıma sürmediğim bir meret :)

Sigara gibi alkol de beni pençesine alamadığı için fazlasıyla mutluyum 😁 İnsanlara hayır demeyi de öğrendiğim için de ayrıca mutluyum.

Ayrıca bir doktorun şu sözüyle bitireyim. Organlarınız felekten bir gece çalayım diye düşünmezler. Duyar diye algılamazsan sevinirim. Çünkü bu yazıyı sadece sana değil okuyan herkes için yazıyorum.

Gerisi sana kalmış.

Viski, votka vs. fazla alkol içeren içeceklerden uzak durun. Bira iyidir. İçerisindeki alkol oranı çok düşüktür. Tercihim Miller olsa da Tuborg ve Efes gibi birçok çeşit mevcut. Deneyip ağız tadına uygun olanı seçebilirsin. Herkesin alkole vereceği tepki farklıdır. Bazı insanlar az içse bile kafayı bulabilir iken bazı insanlar 1 koca içkiyi bitirip sorun olmadan araba kullanabilir. Tamamen kendi yapınızla alakalı. Kendiniz deneyip sınırlarınızı bulmalısınız. 1-2 şişe biradan zarar gelmez. Dozunu kaçırmadığınız sürece zararı olmaz. Kendinize hakim olamayacağınızı düşünüyorsanız arkadaşlarınızın teklifini reddedin veya başka birşey yapın.

Burda size sağlığıma zararını veya baska zararını sormuyorum bosa duyar kasmayın herşeyin farkındayım belki içmek istiyorum kardeşim ne cins cins yorum yapanlarıniz var. İki içtik diye karacigerimiz çökecek değil. Burda anlamsız duyar kasanlar var yok bilmem baskasi yönetiyor yok bilmem ne. Saçma sapan yazıyorsunuz.
Bunuda adam yerine koyup cevap vermişiz o zaman ikilemde kaldım ne yapayım diye ağlamayacaktın. İçmek istiyorum ne önerirsiniz başlangıç için diyecektin öneri yapan çıkardı. Küçük ergene bak hele bide atarlanmış neyse en iyisi göz ardı edeyim şunu.

Hani hocaya gidip, "Hocam bi 5 puan" diye son bir istekte bulunursun ya. İşte bir çoğumuz da bu illete bulaşmaman için sana son bir çaba ile o mesajları yazdık. İnan bana o illeti içmek sana bir şey kazandırmayacak lakin içmemek sana çok şey kazandıracak. Bu sadece sağlık boyutu ile değil ayrıca sosyal, dini, ekonomik boyutu ile alınması gereken bir karar. Yarın bir gün belli başlı iş bölümlerinde senin alkol ve sigara tüketimin bir kriter olacak. Olası bir evlilik durumunda eşinin ve onun ailesinin bu duruma bakış açısı sıkıntı çıkartabilir. Dini boyutu senin ile Allah arasında bir şey diyemem. Bugün "Ağzıma bir damla alkol bile sürmedim." demek, senin için gurur verici bir vasıf olarak kalmalı.

Boş yaptığımı düşünebilirsin. Bir de seni tanımamamıza rağmen bu pisliğe neden bulaşmamanı istememizin sebebini düşün.
Hayatta Başarılar....

İçme, illa içeceğim diyorsan, şarap iç veya alkolsüz bira falan iç.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı