İmam hatip liseleri iyi mi?

Yarım dönem Anadolu Lisesi'nde ve bir sene tam İHL'de okumuş biri olarak konuşacağım. Anadolu Lisesi bir rezalettir. En azından benim gittiğim lise öyle. Yahu herkes birbiriyle sevgili, arkada sırnaş dolaş koklaşıyorlar. Ne giydiği ben bakmadığım için beni ilgilendirmez fakat yapmış oldukları fiiller bir müddet sonra beni de ilgilendirmeye başlıyor. Kız çocuğu babası olduğunuzu düşünün. Kızınız okuluna gidiyor, güzel güzel ders görüyor sanıyorsunuz, halbuki kızının arkada elin oğluyla yiyişiyor. Elbette bu iğrençliği herkes yapmıyor fakat her sınıfta 3 4 çift(!) var bu şekilde. Anadolu Lisesi'nde geçirdiğim yarım dönem rezaletti. Türkmenistan'da da Anadolu Lisesi olarak geçen lisede okudum. Neredeyse 1. Sınıftan beri tanıdıklarımız olduğu için iğrençlikler yaşanmıyordu ki zaten sınıflar 12 kişi civarında. Yani Lisenin puanına ve çevresine bağlı olarak anlattığım durumlar azalabilir. Yok olur demiyorum çünkü yok olması imkansız.

İHL'ye gelecek olursak, İHL'ye Arapça bilmeyerek geldim. 10. Sınıfta gelmiştim. İlk birkaç ay zorladı fakat sonra hemen dışarıdan kursa yazıldım. Arapça öğrenirken aynı anda Kur'an da öğrenmiş oluyordum. Okulda tecvid derslerini anlıyordum. Sonrasında çok rahatladım sınıftaki Araplardan yüksek alıyordum öyle söyleyeyim. Kız yok, 20-25 kişi erkek takılıyorsunuz. Cuma namazına zorunlu olarak indiriyorlar müdür yardımcıları. Fakat Öğle namazında zorunlu olarak indirmiyorlar. Tabi bu kadroya göre değişir. Ezan okuyan zaten 2-3 kişi oluyor okulda onlar okuyor genelde. Belki 11-12. Sınıf olunca sizleri de denemek için okutabilirler. İmam Hatip mezunu olunca da dinle alakalı birşeyler bilmen gerekiyor haliyle.

Uzun lafın kısası, İHL'de zorlama yok. Fakat eğer arkadaşının içinde dine sevgi, saygı yoksa, gitmesin derim. Boşuna okulu kötüler. Çünkü ister istemez hadis ezberliyorsun, Kur'an okuyorsun, Arapça geçiyorsun. Bunları sevmiyorsa gitmesin.

Ben şu an okuyorum ve beni en çok zorlayan ders Arapça oldu onun dışında eğer imamhatiplerde zaten hafızlık okumak gibi bir çaban yoksa zaten seni fazla zorlamıyor hocalar sınavlar falan önce çoğu zaman yardımcı olurlar baskıcı hoca ya da hocalar tabii ki olur onlara yapacak bir şey yok ama gidip de sadece imam-hatip deyip işte isiminden kesinlikle oraya gidilmez gibi bir algı var insanlarda ama her okul böyle değil mesela benim okuduğum imamhatipte benim de içinde bulunduğum TEKNOFEST grubumuz var ve yaklaşık 3 senedir bu yarışmalara katılıyoruz ve daha bu sene Karadeniz'e İHA kategorisinde derece getiren tek takım (okul) biz olduk labratuvarımız var okul sağ olsun bizlere malzeme desteği de sağlıyor ve ben bu aşamada o kadar çok şey öğrendim o kadar fazla kişiyle tanıştımki gelecekte meslek sahibi olacak kadar tecrübe kazandım ve bunları bize okul sağladı her okul böyle ılacak demiyorum bende ilk başta bayağı tereddüt etmiştim ama sonra alıştım derslere bu arada sınıf ortamının Anadolu'dan falan çok farkı yok

Eğer laik birisinden yani bilim önceliği olan birisinden dinlersen ki yani ben, imam hatipler dini kullanıp ekmek kafalıların kendini memnun etme yeri. Kız başka yere gitmesin imanı yerinde olsun diyor fakat o okullar diğerlerinden daha kötü, bir arkadaşım 9-10da Fen lisesinde yaşadı ve kapalıydı, 11e geçti kız anladınız siz e*cort olmadığı kaldı.

Merhaba. Arkadaşım bu sene imam hatip lisesine kayıt yaptırmak istiyor. İzmir'de bir okul var "Bergamalı Kadri Anadolu imam-hatip" lisesi diye. Fen lisesi müfredatını işliyormuş. Aynı zamanda fen lisesi kitaplarını da dağıtıyorlar. Çevreden birkaç kişiye sorduk okul iyi dediler. Hem de LGS puanına bakarak alıyor öyle sokaktan gelen geçen giremiyor.

Eki Görüntüle 1913473

Biz buraya kadar her şeye olumlu bakıyorduk. Fakat ülke içinde imam hatiplerin sevildiği pek görülmüyor. Genelde çok dindar bir okullar oluyorlar. Ben puandan ötürü olaya yine de iyimser baktım ama okulun sitesinde tanıtım videosunda çekilen sınıflardaki sıralarda oturan öğrenciler hep erkek-erkek ve kız-kız gözüküyor aşağıya bağlantısını bırakacağım. Sizin de görüşlerinizi bekliyorum. Ben fen lisesi müfredatını görüyor diye mutluydum ama sıralarda erkek-kız niye oturamıyor ki? Siz ne diyorsunuz, imam hatip liselerinin hepsi aynı mı yoksa bazılarının bu okul gibi farklı olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Bahsettiğim lise tanıtım videosu. 1:09 dakikalarını açabilirsiniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.
LİSE TANITIM VİDEOSU.mp4
Öncelikle şunu söyleyeyim ülkemizde cahil çok kardeşim, bunlardan bazıları yorum yazmak için buraya da gelmiş. Ben hem ortaokulu hem de liseyi imam hatipte okudum. Kurana inanıyorsanız yabancı bir erkekle yabancı bir kadının çok yakın olması doğru değil. Şu yan yana oturma muhabbetinden bahsediyorsun ondan söyledim, okul yönetimi de bu yüzden böyle uygun görmüş. Her neyse bu okullar iyi mi? Sorusuna geldiğimizde benim okuduğum ortaokul gerçekten insanların okuduğu bir ortaokuldu ortalama puanına göre alıyorlardı, diğer ortaokullarda birsürü olay olurken gerçekten bizim okul iyiydi. Sadece ortaokulda İngilizce dersi gördüm sayılır ve şu an resepsiyonda çalışıyorum, resepsiyonda çalışacak kadar İngilizce'yi ortaokuldaki öğretmenimden öğrendim. Matematikçisi Türkçecisi öğretmenler kişilik olarak çok iyilerdi. Hele Türkçecimiz arkadaşımız gibiydi :) Şimdi gelelim liseye, benim okuduğum imam hatip lisesi proje lisesiydi yani şu senin bahsettiğin imam hatip lisesi gibi fen lisesi kitapları dersleri felan. Okuduğum okul erkek okuluydu kız yoktu dolayısıyla ne kız muhabbeti ne kız için kavga cart curt hiçbir boş iş yoktu işimize bakıp ders çalışabiliyorduk. Arapça Tefsir ve diğer dersler vardı bunlarda fazla kasmıyorlardı hatta son sene yani 12. Sınıfta bu derslerde bize test çözdürdüler bu dersleri işlemedik. Öğretmenleri peki? Birkaç bayan hoca vardı bizim dersimize girmiyordu, erkek öğretmenler? Bizim lise yurduyla aynı bahçedeydi yurttan çık okula git. Yurt ortamı çok iyiydi hepimiz aile gibi olduk çok samimi içten ve ciddi söylüyorum bir aile gibi olduk. Öğretmenler sınav senesi ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Edebiyat öğretmenimiz sanki bir baba gibi davranıyordu. Bazı öğrenciler vardı alkolcü düzenbozan felan bunları attılar temizlediler felan. Benim başıma hiç hırsızlık olayı gelmedi, dolaplarımız kilitsiz olurdu. Hırsızlık olayı başına gelenler var ben biraz takip ettim bu olaylar da işe yaramaz adamlar arasında olmuştu. Tekrar söylüyorum kardeşim bizim ülkemizde cahil çok, şunu yapma günah dersin sanki hiç günah işlemedin de bunun günahı kaldı der. Ya dur namaz kılayım başlayayım artık dersin, ne oldu şimdi mi aklın başına geldi derler aa ne güzel namaza başlamışsın demezler. Bak kardeşim bu Kuran da böyle geçiyor işte böyle olması gerek dersin, yallah Arabistan'a, ülkeyi Arabistan'a çevirdiniz derler. Bu cahilleri bırak. Bu bahsettiğin imam hatibe inançlı iyi insanlar gitmişse ki puanı yüksek ve iyi yorumları var diyorsun öyledir, seni en fazla sabah namazına kaldırırlar. Ha bir de şunu söyliyim bizim imam hatip lisesinde zorunlu namaz kılacaksın cart curt muhabbeti yoktu istersen cumaya bile gelme ama gelmiyorsan ortalıkta dolaşma. Benim diyeceklerim bu kadar biraz uzun oldu ve yazım yanlışları da fazla düzeltecek kadar zamanım yok umarım bilgilendirici olmuşumdur.

okumak istemiyorsanız erkek ortamıda seviyorsanız gidin derim bide karşı kız iman hatip okulundan sevgili yaparsanız güzel ortam olur tabiki meslek liseleride bir seçenek

Yeni konular

Geri
Yukarı