Imola GP'de kazanan Verstappen

Anladığım kadarıyla hareketli starttan önceki turda spin attıktan sonra yerini geri alamamasından ötürü pitten başlaması gerekiyormuş. Yarış içinde cezası 10 saniye stop/go cezasıymış fakat yarıştan sonra verildiği için 30 saniyeye dönmüş.
Aynen böyle. Kurallarda bu madde var.

Alfa ve RAI için kötü oldu.

Bottas-Russell mücadelesi de yarış olayı olarak değerlendirildi. Russell haklı başka pilot olsaydı bu memur böyle savunma yapmazdı. Pist dar, hafif sağa doğru kayınca Russell çimlere taştı, korkutucu bir kazaydı, tolerans gösterilmemeliydi ceza uygulanmalıydı. DRS açık şekilde gelen birine o yüksek süratlerde yer bırakmamak bunun gibi çok daha büyük kazaların yaşanmasına sebebiyet verir. Russell'in yarışı Mercedes ile değildi elbet ama hızlıydı geçmeyi denedi, kendisi için riskli bir atak olarak değerlendirilebilir belki puan almak için yarışırken bu kadar niye risk aldı, bu iki pilot aynı zamanda Mercedes koltuğu için yarışıyor, Bahreyn de Russell, Bottas'a sürüş dersi vermişti, o yarıştan dolayı ikisi arasında bir rekabet var, Bottas'ın bu kadar agresif savunmasının nedeni bu, 9. sıra Mercedes gibi bir takım için gereksiz bir sıralama, bu sıra için Mercedes pilotları savunma yapmayı bile düşünmez. Nitekim kaza nedeniyle çıkan maddi fatura o 2 puandan daha değerli sonuç olarak Mercedes için. Bottas'a atak yapan başka bir pilot olsaydı 9. sıra için bu kaza olmayacaktı.

Son düzenleme:
Yarış sırasında bildirim yapılmıştı, açıkçası emindim güzel bir ceza geleceğinden ama yazarken bunu unuttum. Puan alamayacağı sıraya gerileyeceğini tahmin ediyordum.

Bottas-Russell kazasında hâlâ kararsızım. Bottas'ın sağa kaymasının nedenlerinden biri geçiş yapılan yerin de hafif viraj olmasından dolayı ana viraja gelirkenki çizgiye girmek istemesi bence ama bu kadar agresif bir kapatma yapması için ya Russell'ın frene basacağını düşünmesi ya da Russell'ı fark etmemiş olması lazım. Russell viraj apeksine kadar dar yerde zorlayarak riske girdi, daha tecrübeli sürücüler bence o kadar üstün olan bir arabaya karşı o yerde bu riski almazdı. En başta Russell'ı suçluyacakken izlediğimde Bottas'ı suçlamaya başladım, şimdi tekrarlara bakınca 2 sürücünün de o anki agresifliğinden ötürü olan bir yarış kazası gibi görmeye başladım.

@Yararsız Üye Pist dar, HAM-Verstappen mücadelesine göre daha geniş bir yol vardı. Bottas hafif kaymasa Russell çimlere taşmazdı. Başka bir pilot olsaydı loser Bottas bu savunmayı kesin yapmazdı, Bottas'ın Russell'ı görmeme ihtimali sıfır. Kazayı önleyebilirdi Bottas bana göre, Russell'ın atağı riskliydi tabii DRS açık gelen birine Bottas dikkat etmeliydi. %100 kusur belki Bottas'ta değil ama masum, suçu yok diyemem ben. Bottas'ı sevmediğim yüzünden hatasını biraz abartıyor da olabilirim. Benim yorumum bu şekilde başkası olsaydı aynı tavrı sergilemeyeceğini düşünüyorum.

%100 kusur belki Bottas'ta değil ama masum, suçu yok diyemem ben.
Bence yarış kazası denilip geçilecek durumdu, 2 sürücü de agresif davrandı. Bu tür riskler alınmasa geçişlerin çeyreği hiç yapılmaz, seyir zevkini getiren etkenlerden biri de bu yan yana gelme mücadeleleri. Bottas'ın Russell'a karşı diğerlerine yapacağından daha agresif savunma yaptığı kısmına katılıyorum.

Aslında Russell arka tekerleği çime çıkardığında Bottas ile arasında yarım metrelik bir mesafe var, Bottas'ın kapatmasına fazla tepki veriyor orada. Daha tecrübeli bir sürücü orada tekerlek tekerleğe teması tercih edip o kadar farkla dışarı kaçma refleksi vermezdi. Burada Russell tarafında biraz pilotaj hatası da var. Bottas onun geçebileceği alanı daha kapatmamışken refleks gösterip çizgiden fazla açılıyor. Arka tekerleği çime çıkardığı andaki pozisyon tam olarak şöyle; aslında teması lastiklerle karşılamak ve daha tecrübeli olsa Bottas'ın viraj çizgisinden sapmasını sağlayacak pozisyonu vardı.

Screenshot_11.png

Bir de dikkatimi çekti, Russell sağ hamleyi yaptığı anda arabanın altından epey kıvılcım çıkıyor, daha tekerlek dışarı taşmamışken durum böyle. Kontrolü bu kadar ani kaybetmesinde başka bir şeyin etkisi var mı bilmiyorum. Russell çizgi üzerinden ilk harekete başladığında da normal olmayan düzeyde kıvılcım var.

Screenshot_12.png

Bottas'ın bu aracı hak etmediği ve Williams'a geçilebilecek kadar yavaş kalması durumu ortada. Bottas Russell'a karşı agresif bir savunma yapıyor, Russell da agresif bir dış hamle yapıyor. Bence ortada suçlu ya da suçsuz yok, yarış içinde olması normal şeyler diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Bence yarış kazası denilip geçilecek durumdu, 2 sürücü de agresif davrandı. Bu tür riskler alınmasa geçişlerin çeyreği hiç yapılmaz, seyir zevkini getiren etkenlerden biri de bu yan yana gelme mücadeleleri. Bottas'ın Russell'a karşı diğerlerine yapacağından daha agresif savunma yaptığı kısmına katılıyorum.

Aslında Russell arka tekerleği çime çıkardığında Bottas ile arasında yarım metrelik bir mesafe var, Bottas'ın kapatmasına fazla tepki veriyor orada. Daha tecrübeli bir sürücü orada tekerlek tekerleğe teması tercih edip o kadar farkla dışarı kaçma refleksi vermezdi. Burada Russell tarafında biraz pilotaj hatası da var. Bottas onun geçebileceği alanı daha kapatmamışken refleks gösterip çizgiden fazla açılıyor. Arka tekerleği çime çıkardığı andaki pozisyon tam olarak şöyle; aslında teması lastiklerle karşılamak ve daha tecrübeli olsa Bottas'ın viraj çizgisinden sapmasını sağlayacak pozisyonu vardı.

Eki Görüntüle 981667

Bir de dikkatimi çekti, Russell sağ hamleyi yaptığı anda arabanın altından epey kıvılcım çıkıyor, daha tekerlek dışarı taşmamışken durum böyle. Kontrolü bu kadar ani kaybetmesinde başka bir şeyin etkisi var mı bilmiyorum. Russell çizgi üzerinden ilk harekete başladığında da normal olmayan düzeyde kıvılcım var.

Eki Görüntüle 981681

Bottas'ın bu aracı hak etmediği ve Williams'a geçilebilecek kadar yavaş kalması durumu ortada. Bottas Russell'a karşı agresif bir savunma yapıyor, Russell da agresif bir dış hamle yapıyor. Bence ortada suçlu ya da suçsuz yok, yarış içinde olması normal şeyler diye düşünüyorum.
Raikkonen'in kamerasından her şey ortaya çıkıyor. Bir de röportajda "Ona 2 araç sığacak kadar yer bıraktım" demiş.

2 araç sığacak kadar yer bıraktım demiş.
2 araç kısmı çok abartılı olmuş, sığmaz ama tecrübeli bir sürücü orada tekerlekleri yapıştırıp Bottas'ı viraj öncesi çizgisinden ederdi. Russell muhtemelen o önceki hafif virajdan çıkınca sağ tarafa nasıl o kadar yaklaştığını anlamamıştır bile.

Aslında Bottas da kötü bir strateji izlemiş, tecrübeli bir sürücü onu ilk viraj içinde çizginin uzağında bıraksaydı fazla frenlemek zorunda kalacaktı, bu durumda ilk viraja dışarıda hızlı giren sürücü hemen bağlanan diğer viraja tam çizgide keserek girip 1-1.5 saniye arasında fark açabilecek durumdaydı.

Russell'ın kafası karışmış o anda tamamen öndeki arabaya odaklanmış olduğundan. Hafif virajın dışından giderken yaptığı manevrada viraj açısını hesaba katmamış olduğu görülüyor. Tampon tampona yarışa çıkmasa bile arabasıyla düzenli piste çıkanlar hızlı virajda dışarı çok açıldığında bu eğimi hesaplamayıp tekerlekleri pist dışına çıkarabiliyor. Based on a true story, bir arkadaşım ekolü diyeyim. :D

Screenshot_13.png

Son düzenleme:
2 araç kısmı çok abartılı olmuş, sığmaz ama tecrübeli bir sürücü orada tekerlekleri yapıştırıp Bottas'ı viraj öncesi çizgisinden ederdi. Russell muhtemelen o önceki hafif virajdan çıkınca sağ tarafa nasıl o kadar yaklaştığını anlamamıştır bile.

Aslında Bottas da kötü bir strateji izlemiş, tecrübeli bir sürücü onu ilk viraj içinde çizginin uzağında bıraksaydı fazla frenlemek zorunda kalacaktı, bu durumda ilk viraja dışarıda hızlı giren sürücü hemen bağlanan diğer viraja tam çizgide keserek girip 1-1.5 saniye arasında fark açabilecek durumdaydı.

Russell'ın kafası karışmış o anda tamamen öndeki arabaya odaklanmış olduğundan. Hafif virajın dışından giderken yaptığı manevrada viraj açısını hesaba katmamış olduğu görülüyor. Tampon tampona yarışa çıkmasa bile arabasıyla düzenli piste çıkanlar hızlı virajda dışarı çok açıldığında bu eğimi hesaplamayıp tekerlekleri pist dışına çıkarabiliyor. Based on a true story, bir arkadaşım ekolü diyeyim. :D

Eki Görüntüle 982030
Russell'ın yerine aynı durumda Raikkonen olsa çok güzel bir geçiş görürdük. 2005 Suzuka'da lastikler arasında maksimum 6-7 cm varken geçmeyi başarmıştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı